PL

Lis

Lis (Vulpes vulpes) to średniej wielkości, pospolity w Polsce drapieżnik o wydłużonym tułowiu i pysku, puszystym, pięknym ogonie, nazywanym kitą. Ma trójkątne, duże uszy. Ma długą sierść o barwie najczęściej żółtorudej, na spodzie białej lub popielatej. Zimą kolor sierści przybiera bardziej szary kolor. Ma bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku. Lis ma naturalnych wrogów. Należą do nich: wilk, pies, ryś, bielik, jastrząb oraz duże sowy. Lis jest zwierzęciem łownym. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mogą zarażać inne zwierzęta oraz człowieka. Jest też nosicielem tasiemca bąblowcowego.


Lis (Vulpes vulpes)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Europa, północna i wschodnia Azja, północna Afryka, Australia (sprowadzony przez człowieka). Pospolity w całej Polsce. Zamieszkuje głównie lasy, ale także łąki i pola. Przywiązuje się do miejsca. Lisy biegają wśród stałych szlaków.

Tryb życia i zachowanie

Lis jesienią i zimą żyje samotnie. W pozostałym okresie w rodzinie. Latem i wiosną zajmuje głębokie na 3 m nory z wieloma wyjściami, z jedną dużą komorą. W pozostałym okresie przebywa w płytkich norach. Sypia głównie na powierzchni. Lisy żyją od 3 do 12 lat. Zwierzę to jest aktywne o zmierzchu i nocą. W miejscach, w których nie ma człowieka jest aktywny także za dnia. Prowadzi koczowniczy tryb życia. Potrafi przemieszczać się na odległość nawet 250 km.

Morfologia i anatomia

Lisy osiągają długość ciała 130-140 cm, w tym na ogon przypada około 50 cm. Ciężar zwykle wynosi od 4 do 10 kilogramów, maksymalnie 15 kg. Pysk jest wąski, zaostrzony. Uszy są duże i trójkątne. W uzębieniu występują długie kły.

Pożywienie

Poluje na gryzonie, ptaki, żaby, raki, ślimaki, owady, poczwarki, zjada padlinę, mrówki i owoce. Głównym pożywieniem są norniki. Gniazda norników lis znajduje dzięki słuchowi. Lis wyłapuje przede wszystkim zwierzęta słabe i chore.

Rozmnażanie

Ruja trwa 3-8 dni w okresie od stycznia do marca. Ciąża trwa 50-56 dni. Lisica rodzi na przełomie kwietnia-maja od 4 do 7 młodych. Pokarmu młodym dostarczają oboje rodzice. Młode stają się samodzielne po 3-4 miesiącach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To jeden z naszych najbardziej pospolitych drapieżników. Nie podlega w Polsce ochronie.

Ciekawostki

Lis potrafi wytępić 2700 norników rocznie, co czyni go sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami.

Lis słyszy pisk myszy z odległości nawet 150 m!

W gwarze myśliwskiej dorosłego lisa nazywa się mykitą, a młodego lisa - niedoliskiem.

Lis potrafi biegać z prędkością do 60 km/h i skakać na odległość 4 metry.

Pytania

Czy lis zapada w sen zimowy?

Nie, lis jest aktywny zimą. W zimie lisy są aktywne w dzień.

Czy lis potrafi pływać?

Tak i to bardzo dobrze, chociaż nie często korzysta z tej umiejętności.

Jaki dźwięk wydaje lis?

Udało się zidentyfikować ponad 30 różnych odgłosów, jakie wydaje lis. Należą do nich zawołania i nawoływania, dźwięki ostrzegawcze (są to między innymi wycie, skowyt, szczekanie).

Czy lis jest pod ochroną?

Nie. Lis jest nie tylko najbardziej pospolitym drapieżnikiem w Europie, ale po masowych szczepieniach lisów (poprzez rozrzucanie z samolotów i rozkładanie na ziemi szczepionek profilaktycznych) stał się poważnym zagrożeniem dla populacji innych zwierząt, w tym zajęcy, kuraków i innych zwierząt.Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2009-04-30, GAT-8
Data aktualizacji artykułu: 2018-04-07Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Lis
         

Pojawia się ruja i lisa.

          

Rodzą się młode lisy.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.