Lis rudy

Lis rudy, lis pospolity (Vulpes vulpes) to średniej wielkości, często spotykany w Polsce drapieżnik o wydłużonym tułowiu i pysku, puszystym, pięknym ogonie, nazywanym kitą. Ma trójkątne, duże uszy. Ma długą sierść o barwie najczęściej żółtorudej, na spodzie białej lub popielatej. Zimą kolor sierści przybiera bardziej szary kolor. Ma bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku. Lis ma naturalnych wrogów. Należą do nich: wilk, pies, ryś, bielik, jastrząb oraz duże sowy. Lis jest zwierzęciem łownym. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mogą zarażać inne zwierzęta oraz człowieka. Jest też nosicielem tasiemca bąblowcowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Lis rudy (Vulpes vulpes)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obszar jego występowania to Europa, północna i wschodnia Azja, północna Afryka, Australia (sprowadzony przez człowieka). Jest pospolity w całej Polsce. Zamieszkuje głównie lasy, ale także łąki i pola. Przywiązuje się do miejsca. Lisy biegają wśród stałych szlaków.

Tryb życia i zachowanie

Lis jesienią i zimą żyje samotnie. W pozostałym okresie w rodzinie. Latem i wiosną zajmuje głębokie na 3 m nory z wieloma wyjściami, z jedną dużą komorą. W pozostałym okresie przebywa w płytkich norach. Nora lisa może być byłym schronieniem borsuka lub królika. Zwykle w pobliżu lisiej nory można znaleźć resztki pożywienia. Sypia głównie na powierzchni. Lisy żyją od 3 do 12 lat. Zwierzę to jest aktywne o zmierzchu i nocą. W miejscach, w których nie ma człowieka jest aktywny także za dnia. Prowadzi koczowniczy tryb życia. Potrafi przemieszczać się na odległość nawet 250 km.

Morfologia i anatomia

Lisy osiągają długość ciała 130-140 cm, w tym na ogon przypada około 50 cm. Ciężar zwykle wynosi od 4 do 10 kilogramów, maksymalnie 15 kg. Pysk jest wąski, zaostrzony. Uszy są duże i trójkątne. W uzębieniu występują długie kły.

Pożywienie

Co je lis? Lis poluje na gryzonie, ptaki, żaby, raki, ślimaki, owady, poczwarki, zjada padlinę, mrówki i owoce. Głównym pożywieniem są norniki. Gniazda norników lis znajduje dzięki słuchowi. Lis wyłapuje przede wszystkim zwierzęta słabe i chore.

Rozmnażanie

Ruja trwa 3-8 dni w okresie od stycznia do marca. Ciąża trwa 50-56 dni. Lisica rodzi na przełomie kwietnia-maja od 4 do 7 młodych. Pokarmu młodym dostarczają oboje rodzice. Młode stają się samodzielne po 3-4 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To jeden z naszych najbardziej pospolitych drapieżników. Nie podlega w Polsce ochronie.

Ciekawostki

Lis potrafi wytępić 2700 norników rocznie, co czyni go sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami.

Lis słyszy pisk myszy z odległości nawet 150 m!

W gwarze myśliwskiej dorosłego lisa nazywa się mykitą, a młodego lisa - niedoliskiem.

Lis potrafi biegać z prędkością do 60 km/h i skakać na odległość 4 metry.

To nasz najbardziej pospolity drapieżnik.

Lisy często przyzwyczajają się do obecności człowieka. Na szlakach turystycznych podchodzą blisko i przyjmują od turystów pokarm. Należy pamiętać, że jest to nietypowe zachowanie dla lisów. Zachowujący się w ten sposób lis może być chory na wściekliznę.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

Pytania

Pytania

Czy lis zapada w sen zimowy?

Nie, lis jest aktywny zimą. W zimie lisy są aktywne w dzień.

Czy lis potrafi pływać?

Tak i to bardzo dobrze, chociaż nie często korzysta z tej umiejętności.

Jaki dźwięk wydaje lis?

Udało się zidentyfikować ponad 30 różnych odgłosów, jakie wydaje lis. Należą do nich zawołania i nawoływania, dźwięki ostrzegawcze (są to między innymi wycie, skowyt, szczekanie).

Czy lis jest pod ochroną?

Nie. Lis jest nie tylko najbardziej pospolitym drapieżnikiem w Europie, ale po masowych szczepieniach lisów (poprzez rozrzucanie z samolotów i rozkładanie na ziemi szczepionek profilaktycznych) stał się poważnym zagrożeniem dla populacji innych zwierząt, w tym zajęcy, kuraków i innych zwierząt.
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Pojawia się ruja u lisa.
          Rodzą się młode lisy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2009-04-30, GAT-8
Data aktualizacji artykułu: 2022-01-10
©® Media Nauka 2008-2023 r.