Psowate

Psowate, psy (Canidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 43 gatunki. W Polsce żyją 3 gatunki z tej rodziny ssaków. Szczątki kopalne znane są z eocenu.

Wygląd

Ich ciało jest silnie zbudowane, pokryte gęstą sierścią. Mają dużą głowę, trójkątne uszy, długi ogon, długie kończyny, półstopochodne, zakończone nie wciąganymi, tępymi pazurami. W uzębieniu silne kły i łamacze.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Jenot azjatyckiJenot azjatycki PL

Nyctereutes procyonoides

Jenot (kunops, junat) to drapieżnik z rodziny psów, występujący również na terenie naszego kraju. Ma ciało pokryte gęstym, puszystym futrem a na grzbiecie czarną pręgę.


Lis rudyLis rudy PL

Vulpes vulpes

Lis rudy to pospolity w Polsce drapieżnik o wydłużonym tułowiu i pysku, puszystym ogonie. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mogą zarażać inne zwierzęta oraz człowieka. Lis jest zwierzęciem łownym. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mog


Pies domowyPies domowy PL

Canis familiaris

Pies domowy to najwcześniej udomowione przez człowieka zwierzę. Znamy aż 300 różnych ras psa domowego. Jest aktywny w dzień. Łatwo się oswaja i przywiązuje do człowieka. Bardzo szybko biega, dobrze pływa.


Wilk szaryWilk szary PL

Canis lupus

Wilk to największy przedstawiciel rodziny psów, obecny także w naszym kraju. Jest szybkim i wytrwałym biegaczem. Jest aktywny nocą, ale czasem poluje też w dzień. Koczuje. Tylko w okresie rozrodu pozostaje dłużej w jednym miejscu. Zimą tworzą stada.


Cyjon rudyCyjon rudy

Cuon alpinus

Cyjon to drapieżnik z rodziny psów zamieszkujący Azję. Osobniki, które żyją w cieplejszych rejonach mają przez cały rok sierść żółto-brązową. Prowadzi dzienny tryb życia. Chroni się w jaskiniach i norach po innych ssakach.


Dingo australijskiDingo australijski

Canis dingo

Dingo to zdziczała forma psa domowego z Australii. Zajmuje niemalże każe środowisko na lądzie w Australii. Jest bardzo agresywny. Żyje w stadach.


Fenek pustynnyFenek pustynny

Vulpes zerda

Fenek to ssak z rodziny psów. Jego cechą charakterystyczną są ogromne uszy. Aktywny w nocy. W dzień chowa się do nory, które sam buduje, robi to wyjątkowo szybko. Jest ruchliwy i skoczny.


Kaberu etiopskiKaberu etiopski

Canis simensis

Kaberu etiopski (Canis simensis) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Ubarwienie rude z białymi obszarami w okolicy szyi oraz piersiach, nogach, u nasady ogona. Koniec ogona ciemniejszy.


Kojot preriowyKojot preriowy

Canis latrans

Kojot to amerykański ssak z rodziny psowatych, podobny do szakala, czasem w ciemne plamki. Bardzo dobrze biega. Zajmuje nory wykopane przez siebie lub po innych zwierzętach.


Likaon pstryLikaon pstry

Lycaon pictus

Likaon to afrykański drapieżnik z rodziny psowatych o długich, czteropalczastych kończynach. Skóra pokryta jest rzadką sierścią. Kolor skóry jest czarny z białymi i żółtymi plamami.


Lis afgańskiLis afgański

Vulpes cana

Lis afgański (Vulpes cana) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Wierzch szarobrązowawy, spód jasny. Uszy duże. Ogon duży, puszysty.


Lis bengalskiLis bengalski

Vulpes bengalensis

Lis bengalski (Vulpes bengalensis) to ssak z rodziny psowatych. Sierść o kolorze pomarańczowo-szarawym, ciemniejszym na wierzchu. Ogon długi, puszysty, ciemny na końcu.


Lis długouchyLis długouchy

Vulpes macrotis

Lis długouchy, lis wielkouchy (Vulpes macrotis) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Gatunek ten występuje w zachodniej części Ameryki Północnej.


Lis piaskowyLis piaskowy

Vulpes rueppellii

Lis piaskowy (Vulpes rueppellii) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, podobny do fenka. Ubarwienie płowo-szare. Na pysku występują ciemniejsze plamy. Lis ten ma bardzo duże uszy.


Lis polarnyLis polarny

Vulpes lagopus

Piesiec (piesak, lis polarny) to piękny drapieżnik z rodziny psów. Ma bardzo gęste i puszyste futro zimą w kolorze białym lub niebieskawym. Obok polarnego niedźwiedzia jest najdalej na północ występującym ssakiem lądowym.


Lis przylądkowyLis przylądkowy

Vulpes chama

Lis przylądkowy (Vulpes chama) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Sylwetka zgrabna, duże uszy i duży puszysty ogon. Pysk zaostrzony. Ubarwienie szaro-rude, jasne od spodu.


Lis stepowyLis stepowy

Vulpes corsac

Korsak, zwany także lisem stepowym, to drapieżnik unikający osiedla ludzkie, zamieszkujący suche tereny Azji. Jest podobny do lisa. Jest ostrożny. Aktywny nocą. Nory kopie rzadko. Zwykle zajmuje nory po innych ssakach.


Majkong krabożernyMajkong krabożerny

Cerdocyon thous

Majkong krabożerny, majkong (Cerdocyon thous) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Ubarwienie zmienne, zwykle brązowawe, szare, z żółtawym odcieniem.


Nibylis andyjskiNibylis andyjski

Lycalopex culpaeus

Nibylis andyjski (Lycalopex culpaeus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Przypomina nieco lisa. Sierść szarawa, pomarańczowa, grzbiet ciemniejszy, spód białawy.


Nibylis argentyńskiNibylis argentyński

Lycalopex griseus

Nibylis argentyński (Lycalopex griseus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Przypomina lisa. Sierść szarawa, płowa, spód jasny. Uszy są dość duże, pysk wąski.


Nibylis pampasowyNibylis pampasowy

Lycalopex gymnocercus

Nibylis pampasowy (Lycalopex gymnocercus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Dawna nazwa tego gatunku to lisoszakal.


Nibylis siwyNibylis siwy

Lycalopex vetulus

Nibylis siwy (Lycalopex vetulus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Ubarwienie szarożółtawe.


Otocjon wielkouchyOtocjon wielkouchy

Otocyon megalotis

Otocjon (Otocyon megalotis) to ssak drapieżny z rodziny psowatych, podobny nieco do lisa, jedyny, który żywi się niemal wyłącznie owadami. Zamieszkuje pustynne obszary wschodniej i południowej części kontynentu afrykańskiego. Ma wysokie kończyny i duże usz


Pakożer leśnyPakożer leśny

Speothos venaticus

Pies leśny to ssak z rodziny psowatych, żyjący w lasach Ameryki Południowej. Jest aktywny w nocy. Świetnie pływa i nurkuje. Zjada przede wszystkim gryzonie.


Pampasowiec grzywiastyPampasowiec grzywiasty

Chrysocyon brachyurus

Wilk grzywiasty to drapieżny ssak z rodziny psowatych o długich nogach, rudym futrze. Jest Podobny do lisa. Aktywny wieczorem i nocą. W dzień odpoczywa w wysokiej trawie.


Szakal czaprakowySzakal czaprakowy

Canis mesomelas

Szakal czaprakowy (Canis mesomelas) to ssak drapieżny z rodziny psowatych, podobny nieco do lisa. Sierść rudawa, wierzch pokrywa biało obrzeżone, czarne z białymi plamami siodło.


Szakal złocistySzakal złocisty

Canis aureus

Szakal złocisty to drapieżny ssak zamieszkujący Afrykę, Azję i Europę. Preferuje brzegi zbiorników wodnych. Kopie nory i spędza w nich dzień. Czasem zajmuje nory innych ssaków. Przebywa w niewielkich grupach lub samotnie.


Urocjon wirginijskiUrocjon wirginijski

Urocyon cinereoargenteus

Urocjon wirginijski, lis wirginijski (Urocyon cinereoargenteus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Sierść szarawa z wierzchu, ruda lub biaława od spodu, szyja, policzki białe.


Wilk rudyWilk rudy

Canis rufus

Wilk rudy (Canis rufus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych.

Inne gatunki

 • wilczek krótkouchy (Atelocynus microtis)
 • szakal pręgowany (Canis adustus)
 • wilk himalajski (Canis himalayensis)
 • wilk indyjski (Canis indica)
 • wilk algonkiński (Canis lycaon)
 • wilczak falklandzki (Dusicyon australis)
 • nibylis Darwina (Lycalopex fulvipes)
 • nibylis drobnozębny (Lycalopex sechurae)
 • jenot wiwerowaty (Nyctereutes viverrinus)
 • urocjon wyspowy (Urocyon littoralis)
 • lis tybetański (Vulpes ferrilata)
 • lis amerykański (Vulpes fulvus)
 • lis blady (Vulpes pallida)
 • lis płowy (Vulpes velox)

Występowanie i środowisko

Psowate występują na całym świecie. Zamieszkują rejony arktyczne (piesiec), lasy, stepy i pustynie (fenek).

Tryb życia i zachowanie

Są dobrymi biegaczami. Są bardzo zwinne i wytrwałe w biegu. Czasem łączą się w stada. Polują wówczas na duże ssaki kopytne. Aktywne są za dnia w nocy. Tylko jenot zapada w płytki sen zimowy. Kopią nory, kryją się w szczelinach skalnych. Prowadzą naziemny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest węch. Wzrok i słuch również są dobrze rozwinięte.

Rozmnażanie

Psy są zwykle monogamiczne. Ciąża trwa 63 dni. Samica rodzi zwykle raz w roku 2-13 młodych. Szczeniaki są ślepe ale owłosione. Są dojrzałe płciowo po 2 latach.

Pożywienie

Podstawą ich pokarmu jest mięso. Bywają wszystkożerne. Zjadają też owoce i padlinę.

Ochrona i zagrożenia

Psy od tysiącleci towarzyszą człowiekowi jako zwierzęta pilnujące, towarzyskie, pasterskie, pociągowe, sportowe, obronne i myśliwskie. Niektóre psowate są cennymi zwierzętami futerkowymi.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Najszybszym ssakiem z tej rodziny jest kojot. Potrafi biegać z prędkością 65 km/h.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Jenot azjatycki: Okres rui u jenotów.
          Jenot azjatycki: Na świat przychodzą młode jenoty.
         Lis rudy: Pojawia się ruja u lisa.
          Lis rudy: Rodzą się młode lisy.
        Wilk szary: Trwa ruja u wilka w obszarze euroazjatyckim.
           Wilk szary: Rodzą się w Polsce młode wilki.
           Wilk szary: Wilki zaczynają skupiać się w stada. Młodym wilkom wyrasta właściwe uzębienie.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
 • Tadeusz Kaleta - Dzikie psy i hieny, ISBN 83-214-1096-0, Wiedza Powszechna 1998
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
 • Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997
 • Tadeusz Kaleta - Dzikie psy i hieny, ISBN 83-214-1096-0, Wiedza Powszechna 1998
 • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-8
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-03Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.