Psowate

Psowate, psy (Canidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 40 gatunków w 15 rodzajach. W Polsce żyją 3 gatunki z tej rodziny ssaków. Szczątki kopalne znane są z eocenu.

Wygląd

Ich ciało jest silnie zbudowane, pokryte gęstą sierścią. Mają dużą głowę, trójkątne uszy, długi ogon, długie kończyny, półstopochodne, zakończone nie wciąganymi, tępymi pazurami. W uzębieniu silne kły i łamacze.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Jenot azjatyckiJenot azjatycki PL

Nyctereutes procyonoides

Jenot (kunops, junat) to drapieżnik z rodziny psów, występujący również na terenie naszego kraju. Ma ciało pokryte gęstym, puszystym futrem a na grzbiecie czarną pręgę.


Lis rudyLis rudy PL

Vulpes vulpes

Lis rudy to pospolity w Polsce drapieżnik o wydłużonym tułowiu i pysku, puszystym ogonie. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mogą zarażać inne zwierzęta oraz człowieka. Lis jest zwierzęciem łownym. Tępi gryzonie. Lisy chorują na wściekliznę i mog


Pies domowyPies domowy PL

Canis familiaris

Pies domowy to najwcześniej udomowione przez człowieka zwierzę. Znamy aż 300 różnych ras psa domowego. Jest aktywny w dzień. Łatwo się oswaja i przywiązuje do człowieka. Bardzo szybko biega, dobrze pływa.


Wilk szaryWilk szary PL

Canis lupus

Wilk to największy przedstawiciel rodziny psów, obecny także w naszym kraju. Jest szybkim i wytrwałym biegaczem. Jest aktywny nocą, ale czasem poluje też w dzień. Koczuje. Tylko w okresie rozrodu pozostaje dłużej w jednym miejscu. Zimą tworzą stada.


CyjonCyjon

Cuon alpinus

Cyjon to drapieżnik z rodziny psów zamieszkujący Azję. Osobniki, które żyją w cieplejszych rejonach mają przez cały rok sierść żółto-brązową. Prowadzi dzienny tryb życia. Chroni się w jaskiniach i norach po innych ssakach.


DingoDingo

Canis lupus dingo

Dingo to zdziczała forma psa domowego z Australii. Zajmuje niemalże każe środowisko na lądzie w Australii. Jest bardzo agresywny. Żyje w stadach.


FenekFenek

Fennecus zerda

Fenek to ssak z rodziny psów. Jego cechą charakterystyczną są ogromne uszy. Aktywny w nocy. W dzień chowa się do nory, które sam buduje, robi to wyjątkowo szybko. Jest ruchliwy i skoczny.


Kaberu etiopskiKaberu etiopski

Canis simensis

Kaberu etiopski (Canis simensis) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Ubarwienie rude z białymi obszarami w okolicy szyi oraz piersiach, nogach, u nasady ogona. Koniec ogona ciemniejszy.


KojotKojot

Canis latrans

Kojot to amerykański ssak z rodziny psowatych, podobny do szakala, czasem w ciemne plamki. Bardzo dobrze biega. Zajmuje nory wykopane przez siebie lub po innych zwierzętach.


Korsak, lis stepowyKorsak, lis stepowy

Vulpes corsac

Korsak, zwany także lisem stepowym, to drapieżnik unikający osiedla ludzkie, zamieszkujący suche tereny Azji. Jest podobny do lisa. Jest ostrożny. Aktywny nocą. Nory kopie rzadko. Zwykle zajmuje nory po innych ssakach.


LikaonLikaon

Lycaon pictus

Likaon to afrykański drapieżnik z rodziny psowatych o długich, czteropalczastych kończynach. Skóra pokryta jest rzadką sierścią. Kolor skóry jest czarny z białymi i żółtymi plamami.


Lis afgańskiLis afgański

Vulpes cana

Lis afgański (Vulpes cana) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Wierzch szarobrązowawy, spód jasny. Uszy duże. Ogon duży, puszysty.


Lis bengalskiLis bengalski

Vulpes bengalensis

Lis bengalski (Vulpes bengalensis) to ssak z rodziny psowatych. Sierść o kolorze pomarańczowo-szarawym, ciemniejszym na wierzchu. Ogon długi, puszysty, ciemny na końcu.


Lis długouchyLis długouchy

Vulpes macrotis

Lis długouchy, lis wielkouchy (Vulpes macrotis) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Gatunek ten występuje w zachodniej części Ameryki Północnej.


Lis piaskowyLis piaskowy

Vulpes rueppellii

Lis piaskowy (Vulpes rueppellii) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, podobny do fenka. Ubarwienie płowo-szare. Na pysku występują ciemniejsze plamy. Lis ten ma bardzo duże uszy.


Lis przylądkowyLis przylądkowy

Vulpes chama

Lis przylądkowy (Vulpes chama) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Sylwetka zgrabna, duże uszy i duży puszysty ogon. Pysk zaostrzony. Ubarwienie szaro-rude, jasne od spodu.


Majkong krabożerny, majkongMajkong krabożerny, majkong

Cerdocyon thous

Majkong krabożerny, majkong (Cerdocyon thous) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Ubarwienie zmienne, zwykle brązowawe, szare, z żółtawym odcieniem.


Nibylis siwyNibylis siwy

Lycalopex vetulus

Nibylis siwy (Lycalopex vetulus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Ubarwienie szarożółtawe.


OtocjonOtocjon

Otocyon megalotis

Otocjon (Otocyon megalotis) to ssak drapieżny z rodziny psowatych, podobny nieco do lisa, jedyny, który żywi się niemal wyłącznie owadami. Zamieszkuje pustynne obszary wschodniej i południowej części kontynentu afrykańskiego. Ma wysokie kończyny i duże usz


Pies leśnyPies leśny

Speothos venaticus

Pies leśny to ssak z rodziny psowatych, żyjący w lasach Ameryki Południowej. Jest aktywny w nocy. Świetnie pływa i nurkuje. Zjada przede wszystkim gryzonie.


Piesiec, lis polarnyPiesiec, lis polarny

Vulpes lagopus

Piesiec (piesak, lis polarny) to piękny drapieżnik z rodziny psów. Ma bardzo gęste i puszyste futro zimą w kolorze białym lub niebieskawym. Obok polarnego niedźwiedzia jest najdalej na północ występującym ssakiem lądowym.


Szakal czaprakowySzakal czaprakowy

Canis mesomelas

Szakal czaprakowy (Canis mesomelas) to ssak drapieżny z rodziny psowatych, podobny nieco do lisa. Sierść rudawa, wierzch pokrywa biało obrzeżone, czarne z białymi plamami siodło.


Szakal złocistySzakal złocisty

Canis aureus

Szakal złocisty to drapieżny ssak zamieszkujący Afrykę, Azję i Europę. Preferuje brzegi zbiorników wodnych. Kopie nory i spędza w nich dzień. Czasem zajmuje nory innych ssaków. Przebywa w niewielkich grupach lub samotnie.


Urocjon wirginijski, lis wirginijskiUrocjon wirginijski, lis wirginijski

Urocyon cinereoargenteus

Urocjon wirginijski, lis wirginijski (Urocyon cinereoargenteus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych. Sierść szarawa z wierzchu, ruda lub biaława od spodu, szyja, policzki białe.


Wilk grzywiastyWilk grzywiasty

Chrysocyon brachyurus

Wilk grzywiasty to drapieżny ssak z rodziny psowatych o długich nogach, rudym futrze. Jest Podobny do lisa. Aktywny wieczorem i nocą. W dzień odpoczywa w wysokiej trawie.


Wilk rudyWilk rudy

Canis rufus

Wilk rudy (Canis rufus) to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych.

Inne gatunki

 • wilczek krótkouchy (Atelocynus microtis)
 • Canis adustus
 • Canis lupaster
 • Dusicyon australis
 • wilk falklandzki (Dusicyon australis †)
 • Dusicyon avus
 • lisoszakal (Dusicyon azarae)
 • Lycalopex culpaeus
 • Lycalopex fulvipes
 • Lycalopex griseus
 • Lycalopex gymnocercus
 • Lycalopex sechurae
 • Urocyon littoralis
 • Vulpes ferrilata
 • Vulpes pallida
 • Vulpes velox
 • Vulpes zerda

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie. Zamieszkują rejony arktyczne (piesiec), lasy, stepy i pustynie (fenek).

Tryb życia i zachowanie

Są dobrymi biegaczami. Są bardzo zwinne i wytrwałe w biegu. Czasem łączą się w stada. Polują wówczas na duże ssaki kopytne. Aktywne są za dnia w nocy. Tylko jenot zapada w płytki sen zimowy. Kopią nory, kryją się w szczelinach skalnych. Prowadzą naziemny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest węch. Wzrok i słuch również są dobrze rozwinięte.

Rozmnażanie

Psy są zwykle monogamiczne. Ciąża trwa 63 dni. Samica rodzi zwykle raz w roku 2-13 młodych. Szczeniaki są ślepe ale owłosione. Są dojrzał płciowo po 2 latach.

Pożywienie

Podstawą ich pokarmu jest mięso. Bywają wszystkożerne. Zjadają też owoce i padlinę.

Ochrona i zagrożenia

Psy od tysiącleci towarzyszą człowiekowi jako zwierzęta pilnujące, towarzyskie, pasterskie, pociągowe, sportowe, obronne i myśliwskie. Niektóre psowate są cennymi zwierzętami futerkowymi.

Ciekawostki

Najszybszym ssakiem z tej rodziny jest kojot. Potrafi biegać z prędkością 65 km/h.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Jenot azjatycki: Okres rui u jenotów.
          Jenot azjatycki: Na świat przychodzą młode jenoty.
         Lis rudy: Pojawia się ruja u lisa.
          Lis rudy: Rodzą się młode lisy.
        Wilk szary: Trwa ruja u wilka w obszarze euroazjatyckim.
           Wilk szary: Rodzą się w Polsce młode wilki.
           Wilk szary: Wilki zaczynają skupiać się w stada. Młodym wilkom wyrasta właściwe uzębienie.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-8

Polecamy w naszym sklepie

Kubek - Psy średnie
Kolorowe skarpetki - forest animals
Leniwce Puzzle
Animalium
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.