Kojot

Kojot, wilk amerykański, kujot (Canis latrans) to ssak z rodziny psowatych, podobny do szakala, o brązowym ubarwieniu, często w ciemne plamki. Wierzch ciała żółtawy, spód jaśniejszy.


Kojot(Canis latrans)
© Steve Byland - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Otwarte tereny Ameryki Północnej. Kojoty żyją na terenach od północnej części Alaski do Kostaryki. Są obecne na terenach trawiastych, półpustyniach, a także w lasach liściastych i iglastych, w górach i w tundrze.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo dobrze biega. Poluje samotnie lub w parach. Czasem atakuje owce i kozy. Zajmuje nory wykopane przez siebie lub po innych zwierzętach. Kojoty bardzo dobrze przystosowują się do środowiska, w którym żyją. Tworzy także watahy, które bronią swoich terytoriów.

Pożywienie

Kojot poluje na króliki, gryzonie. Nie gardzi padliną, zjada odpadki, także pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Zwierzę to jest monogamiczne. Ciąża trwa 60-65 dni, po której samica rodzi 5-10 młodych. W grupie rozmnaża się tylko para dominująca.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Kojot jest najszybszy z rodziny psowatych. Potrafi biec z prędkością 65 km/h.

Pytania

Czy kojoty żyją w Polsce?

Nie, kojoty nie pojawiły się w Polsce. Jednak inny gatunek podobny do kojota - szakal złocisty został ostatnio zanotowany w naszym kraju.Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-13, GAT-307
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.