Pawian oliwkowy

Pawian anubis (Papio anubis) to jeden z największych pawianów. Samce są prawie dwa razy większe od samic. Ma wydłużoną część twarzową, szerokie nozdrza, małe oczy, głęboko osadzone pod dużymi wałami nadoczodołowymi. Wszystkie kończyny są prawie równej długości. Dłonie i stopy są czarne. Ogon jest średniej długości z pęczkiem włosów na końcu, noszony zwykle w sposób jaki widać na fotografii. Występują duże nagnioty pośladkowe. Ciało pokryte jest szarym, żółtawym lub brunatnozielonym futrem, które w okolicy głowy tworzy kołnierz. Zęby są duże, ostre i mocne. Dość duże torby policzkowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pawian oliwkowy (Papio anubis)

© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Wschodnia część środkowej Afryki.

Tryb życia i zachowanie

Preferuje otwarte tereny. Prowadzi naziemny i dzienny tryb życia. Odgłos jaki wydaje przypomina szczekanie psa. Żyje w stadach, które liczą od 8 do 200 osobników. Zwykle stada liczą 40-80 osobników. Stadu przewodzi kilka starych samców.

Pożywienie

Cebule, owoce, pędy roślin, trawa, korzenie, drobne gady, ptasie jaja, ssaki.

Rozmnażanie

Samica rodzi 1-2 młode po ciąży trwającej 170 dni. Karmi je przez 5-8 miesięcy. Młode rodzą się z różową twarzą i czarną sierścią. Dojrzewają płciowo po 3,5-6 latach. Matka nosi młode najpierw przy piersi, potem na grzbiecie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Pawiany anubisy potrafią upolować gazelę. Bywają niebezpieczne dla człowieka.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Hanna i Antoni Gucwińscy – Zoologia Tom I Ssaki Część I Leksykon popularnonaukowy., ISBN 83-88988-01-8, Albatros 2003
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2013-03-25, GAT-384




©® Media Nauka 2008-2023 r.