Puchacz (zwyczajny)

Puchacz (Bubo bubo) to największa z naszych sów. W Polsce puchacz jest rzadko spotykany. Brak dymorfizmu płciowego, samica jest nieco większa od samca. Puchacz ma duże oczy zwrócone do przodu, razem z dziobem otoczone tak zwaną szlarą. Na głowie dwie kępy piór przypominają uszy. Puchacz doskonale widzi i słyszy. Ma charakterystyczne żółte lub pomarańczowe tęczówki oczu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Puchacz (zwyczajny) (Bubo bubo)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Sowa ta zasiedla stare i rozległe lasy Europy i Azji. Preferuje tereny skaliste. Można ją spotkać w naszym kraju poza jego centralna częścią w miejscach niedostępnych lub trudno dostępnych dla człowieka, zwykle w pobliżu zbiorników wody.

Tryb życia i zachowanie

Puchacz jest aktywny o zmierzchu i w nocy, a w dzień odpoczywa na drzewach i w zagłębieniach skalnych. Jest to dość płochliwa sowa. Prowadzi osiadły i skryty tryb życia. Przez cały rok przebywa w obrębie swojego rewiru. Lot jest cichy i szybki. Pohukiwanie puchacza można usłyszeć z odległości nawet 3 km. Podczas toków wydaje charakterystyczny głos: "huuuu" u samca i krótkie "hu" u samicy. Głos słyszany jest z odległości nawet 5 km.

Morfologia i anatomia

Wraz z dziobem i ogonem sowa ta osiąga 60-75 (78) cm długości ciała. Ogon ma długość do 29 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 188 cm. Ciężar ciała wynosi od 2,3 kg do nawet 4,2 kg w przypadku samic i od 1,6 do 2,8 kg w przypadku samców.

Jaja są białe i kuliste.

Pożywienie

Puchacze polują na małe i średnie ssaki, szczególnie szczury, ryjówki i norniki, nawet zające oraz ptaki, w tym krukowate, mewy, kaczki, a także ptaki drapieżne. Zjada także dość rzadko płazy, ryby i większe owady. Zdarzają się przypadki kanibalizmu. Największy udział w diecie puchacza stanowią kaczki i gryzonie. Czasem puchacze można spotkać na wysypiskach śmieci.

Rozmnażanie

Gniazduje w starych gniazdach ptaków drapieżnych, na ziemi lub w zagłębieniach skalnych. Od lutego do kwietnia samica składa raz w roku od dwóch do czterech jaj, które mają kształt kul i są białe. Składa je na nagim podłożu. Czas wysiadywania jaj wynosi 34-36 dni. Po wykluciu się piskląt opiekują się nimi zarówno samiec jak i samica przez 55 dni w gnieździe i 100 dni poza nim.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną. Gatunek wymaga ochrony czynnej. W okresie od 1 stycznia do 31 lipca ochronie podlega także miejsce rozrodu w promieniu 500 m, a poza tym okresem w promieniu 200 m. Największym zagrożeniem dla puchaczy jest człowiek. to bardzo płochliwy ptak, który łatwo porzuca jaja i pisklęta.

Ciekawostki

Puchacz to największy gatunek sowy.

W Polsce występuje zaledwie około 250 par lęgowych tych ptaków.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres lęgowy puchacza.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?
Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Sowy w Polsce
Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2011-09-12, GAT-54




©® Media Nauka 2008-2023 r.