Logo Media Nauka

PL

Puchacz

Puchacz (Bubo bubo) to największa z naszych sów. W Polsce puchacz jest rzadko spotykany. Brak dymorfizmu płciowego, samica jest nieco większa od samca. Puchacz ma duże oczy zwrócone do przodu, razem z dziobem otoczone tak zwaną szlarą. Na głowie dwie kępy piór przypominają uszy. Puchacz doskonale widzi i słyszy. Ma charakterystyczne żółte lub pomarańczowe tęczówki oczu.

Puchacz (Bubo bubo)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Sowa ta zasiedla stare i rozległe lasy Europy i Azji. Preferuje tereny skaliste. Można ją spotkać w naszym kraju poza jego centralna częścią w miejscach niedostępnych lub trudno dostępnych dla człowieka, zwykle w pobliżu zbiorników wody.

Tryb życia i zachowanie

Puchacz jest aktywny o zmierzchu i w nocy, a w dzień odpoczywa na drzewach i w zagłębieniach skalnych. Jest to dość płochliwa sowa. Prowadzi osiadły i skryty tryb życia. Przez cały rok przebywa w obrębie swojego rewiru. Lot jest cichy i szybki. Pohukiwanie puchacza można usłyszeć z odległości nawet 3 km.

Morfologia i anatomia

Wraz z dziobem i ogonem sowa ta osiąga 60-75 (78) cm długości ciała. Ogon ma długość do 29 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 188 cm. Ciężar ciała wynosi od 2,3 kg do nawet 4,2 kg w przypadku samic i od 1,6 do 2,8 kg w przypadku samców.

Pożywienie

Puchacze polują na małe i średnie ssaki, szczególnie szczury, ryjówki i norniki, nawet zające oraz ptaki, w tym krukowate, mewy, kaczki, a także ptaki drapieżne. Zjada także dość rzadko płazy, ryby i większe owady. Zdarzają się przypadki kanibalizmu. Największy udział w diecie puchacza stanowią kaczki i gryzonie. Czasem puchacze można spotkać na wysypiskach śmieci.

Rozmnażanie

Gniazduje w starych gniazdach ptaków drapieżnych, na ziemi lub w zagłębieniach skalnych. Od lutego do kwietnia samica składa raz w roku od dwóch do czterech jaj, które mają kształt kul i są białe. Składa je na nagim podłożu. Czas wysiadywania jaj wynosi 34-36 dni. Po wykluciu się piskląt opiekują się nimi zarówno samiec jak i samica przez 55 dni w gnieździe i 100 dni poza nim.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną. Gatunek wymaga ochrony czynnej. W okresie od 1 stycznia do 31 lipca ochronie podlega także miejsce rozrodu w promieniu 500 m, a poza tym okresem w promieniu 200 m. Największym zagrożeniem dla puchaczy jest człowiek. to bardzo płochliwy ptak, który łatwo porzuca jaja i pisklęta.

Ciekawostki

Puchacz to największy gatunek sowy.

W Polsce występuje zaledwie około 250 par lęgowych tych ptaków.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-09-12, GAT-54

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Puchacz
         

Trwa okres lęgowy puchacza.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaKaktusówka
Micrathene whitneyi
ikonaPójdźka
Athene noctua
ikonaPójdźka ziemna, sowa ziemna
Speotyto cunicularia
ikonaPuchacz mleczny
Bubo lacteus
ikonaPuszczyk
Strix aluco
ikonaPuszczyk brunatny
Strix leptogrammica
ikonaPuszczyk uralski
strix uralensis
ikonaSowa jarzębata
Surnia ulula
ikonaSowa śnieżna
Bubo scandiacus
ikonaSóweczka
Glaucidium passerinum
ikonaWłochatka
Aegolius funereus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.