Szlachar

Szlachar (Mergus serrator) to ptak z rodziny kaczkowatych, zaliczany do traczy. Ciało szlachara jest dość smukłe, a dziób długi i wąski. Samiec jest większy od samicy i jaskrawiej ubarwiony. Samiec i samica mają na głowie rozdwojony czub. Upierzenie godowe samca jest czarne z metalicznym połyskiem na głowie i szyi, białe w środkowej części szyi, rdzawe na wolu z ciemnym plamkowaniem, białe od spodu, szare z boków i czarne z wierzchu. Głowa i szyja samicy jest rdzawa, reszta ciała szara. W upierzeniu spoczynkowym samiec ma podobne upierzenie do samicy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Szlachar (Mergus serrator)

© belgerdy - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Szlachar występuje w północnych obszarach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zimuje na Bałtyku, Morzu Północnym, Śródziemnym, Atlantyku i Pacyfiku. Zasiedla wody w lasach i tundrze, morskie wybrzeża i fiordy, a także wysepki. W Polsce to nieliczny ptak lęgowy, spotykany na Mazurach. Podczas zimy spotykany na Bałtyku. Liczny podczas wędrówek.

Tryb życia i zachowanie

Poluje gromadnie. To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje od marca do maja. Odlatuje w okresie od października do grudnia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 52-62 cm, ciężar 700-1400 g.

Pożywienie

Poluje na ryby, za którymi nurkuje.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi pod krzewami, rzadziej w trzcinie, zwykle daleko od wody. Samica raz do roku od połowy maja do początku czerwca składa 5-15 jaj. Okres inkubacji to 32 dni. Jaja wysiaduje sama i sama opiekuje się pisklętami. Pisklęta po 1-2 dniach od wyklucia są prowadzone do zbiornika wody.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek w Polsce znajdujący się pod ochroną.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Do Polski przylatuje szlachar.
          Okres rozrodu szlachara.
         Szlachar odlatuje na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2018-12-01, GAT-2218




©® Media Nauka 2008-2023 r.