Iberyjska żaba wodna

Iberyjska żaba wodna (Pelophylax perezi) to gatunek europejskiego płaza z rodziny żabowatych, zaliczany do żab zielonych, podobny do żaby śmieszki. Po bokach ciała znajdują się listwy skórne, które biegną wzdłuż ciała. Kolor ciała zmienny (szary, brązowy, brudnozielony, zielony z wierzchu, złoty, brązowy, rdzawy lub zielony w pozostałej części, spód białawy, cętkowany), podobnie jak wzór na ciele.


Iberyjska żaba wodna(Pelophylax perezi)
© miguelangelfoto - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Gatunek ten jest spotykany w Europie na Półwyspie Iberyjskim, a także w części Francji. Został introdukowany na Balearach, Wyspach Kanaryjskich i na Maderze. Zamieszkuje różne wody, nawet zanieczyszczone w górach i na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi wodny tryb życia. Tylko młode osobniki oddalają się na większe odległości od zbiorników. Aktywna cały rok. Na obszarach o chłodniejszym klimacie zimuje od lutego do marca. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary zwykle 5-7 cm, maksimum 10 cm. Źrenice są eliptyczne, poziome. Samce są wyposażone w parzyste rezonatory.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce: owady, ślimaki, pająki, dżdżownice.

Rozmnażanie

Ampleksus jest pachowy. Samica składa kłęby jaj, od 800 do 10 000 sztuk. Kijanki przechodzą przeobrażenie po 2-4 miesiącach życia. Czasem też zimują i dojrzewają w kolejnym roku.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Niegdyś gatunek ten był uznawany jako podgatunek żaby śmieszki.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-01-03, GAT-1782
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.