Jesiotr ostronosy

Jesiotr ostronosy (Acipenser oxyrinchus)

© Alexander Raths - Fotolia.com

Jesiotr ostronosy (Acipenser oxyrinchus ) to ryba z rodziny jesiotrowatych. Ma smukłe ciało, walcowate, owalne w przekroju poprzecznym. Paszcza przypomina spłaszczony ryjek. Pysk usadowiony jest od spodu. Na grzbiecie występuje jedna płetwa grzbietowa, blisko nasady ogona. Ogon jest niesymetryczny, na końcu unosi się ku górze. Ma kilka rzędów kostnych płytek. Głowa okryta jest kostnymi płytkami. Przed pyskiem znajdują się wąsy czuciowe, które pozwalają odnaleźć pokarm w mulistym dnie. Płetwy piersiowe mają mocny pierwszy promień.

Występowanie i środowisko

Ryba ta występuje głównie w wodach u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Jesiotr ostronosy prowadzi denny tryb życia.

Pożywienie

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek Acipenser oxyrinchus ssp. desotoi ma status zagorżenia wymarciem VU.

Ciekawostki

Podgatunki:
Acipenser oxyrinchus desotoi Vladykov, 1955
Acipenser oxyrinchus oxyrinchus Mitchill, 1815

Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-06, GAT-1020




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.