Jesiotrowate

Jesiotrowate (Acipenseridae) to prymitywna rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu jesiotrokształtnych.

Ciało jesiotrowatych jest smukłe, walcowate, owalne w przekroju. Paszcza stanowi spłaszczony ryjek. Pysk usadowiony jest zwykle od spodu. Na grzbiecie występuje jedna płetwa grzbietowa i jest ona umiejscowiona niedaleko nasady ogona. Ciało jest ubarwione zwykle na oliwkowy, szary lub brązowy kolor.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują wyłącznie na półkuli północnej. Spotyka się je w wodach słodkich i przybrzeżnych morskich Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce występuje tylko jeden gatunek - jesiotr zachodni.

Tryb życia i zachowanie

To długowieczne ryby. Poszczególne okazy dożywają nawet 100 lat. Prowadzą denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Kręgosłup przechodzi w niesymetryczny ogon, który na końcu unosi się ku górze. Kości czaszki i kręgosłupa są zbudowane głównie z chrzęści. Jesiotry mają pięć rzędów kostnych płytek. Głowa okryta jest kostnymi płytkami. Przed pyskiem znajdują się mięsiste wąsy czuciowe, które pozwalają odnaleźć pokarm w mulistym dnie. Otwór gębowy ma mięsiste wargi i wysuwalne szczęki. Szczęki u osobników dorosłych nie mają zębów. Płetwy piersiowe mają mocno zbudowany pierwszy promień. W jelicie występuje zastawka spiralna, w sercu - stożek tętniczy.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową jesiotry uzyskują w wieku od 4 do 8 lat. Samice niektórych gatunków potrafią złożyć nawet kilka milionów jaj. Tarło odbywa się w rzekach.

Pożywienie

Ryby te zjadają larwy owadów, mięczaki, "robaki", małe ryby, krewetki i skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre gatunki są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Do tej rodziny należy największa ryba słodkowodna - bieługa (Huso huso). Może ona dorastać do 8 m długości i może ważyć 1300 kg! Jej kawior jest uważany za najlepszy na świecie.

Z ikry jesiotrów wytwarza się czarny kawior.

Jesiotry są cenione ze względu na bardzo smaczne mięso i kawior.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Jesiotr zachodni odbywa wędrówki na tarło do w górę rzek.
          Trwa tarło u sterleta (czeczugi).




Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-02-05, RODZ-455



©® Media Nauka 2008-2023 r.