Jesiotr zachodni

Jesiotr zachodni (Acipenser sturio) to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. Wierzch brązowoszary, ciemny, boki nieco jasniejsze, spód jasny, białawy lub żółtawy. Pokrojem przypomina budowę rekinów. Wzdłuż ciała w rzędach biegną kostne płytki. Płetwa grzbietowa znajduje się blisko nasady ogona. W otworze gębowym brak zębów. Pysk ma ryjkowaty kształt. Widoczne cztery wąsy, okrągłe w przekroju.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie w wodach słodkich i przybrzeżnych Atlantyku, w Morzu Północnym, niegdyś także Śródziemnym i Czarnym. Do niedawna występował także w Polsce w Bałtyku i naszych rzekach. Do rzek wchodzi na tarło.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Jest samotnikiem poza okresem rozrodczym.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi maksymalnie 550 cm, zwykle 1-2 m, a ciężar ciała rekordowo nawet 300 kg, zwykle jednak osiąga kilkadziesiąt kilogramów.

Pożywienie

Poluje na faunę denną, głównie robaki, mięczaki i skorupiaki, a także larwy owadów i małe rybki.

Rozmnażanie

Wędrówki na tarło odbywa od kwietnia do sierpnia. Samica składa drobną ikrę w dużej liczbie - od 800 do 2500 tysięcy jaj. Wylęg następuje w ciągu kilku dni. Dorosłe ryby wracają do morza. Narybek podąża również w kierunku wód słonych.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz połowu jesiotra zachodniego, w Polsce jest objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

To była niegdyś największa ryba spotykana w wodach Polski. Ostatnie notowania tej ryby w Polsce pochodzą z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Kawior i mięso jesiotra są uznawane za wielki przysmak. Z tego powodu ryba ta została zupełnie przetrzebiona. Inna przyczyna zanikania gatunku to degradacja środowiska.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Jesiotr zachodni odbywa wędrówki na tarło do w górę rzek.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

ikonaJesiotr ostronosy
Acipenser oxyrinchus
ikonaJesiotr rosyjski
Acipenser gueldenstaedtii
ikonaJesiotr syberyjski
Acipenser baerii
ikonaSterlet, czeczuga
Acipenser ruthenus
Jesiotrowate
Jesiotrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese - Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Bogdan Wziątek - Atlas ryb polskich, ISBN 978-83-7845-998-9, SBM 2015
  • Maria Brylińska - praca zbiorowa - Ryby słodkowodne Polski, ISBN 83-01-03239-1, PWN 1986
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach - Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Karel Pecl - Ryby słodkowodne. Leksykon przyrody, ISBN 83-85817-77-8, Delta

© medianauka.pl, 2022-09-30, GAT-624822
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.