Jesiotr zachodni

Jesiotr zachodni (Acipenser sturio) to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. Wierzch brązowoszary, ciemny, boki nieco jasniejsze, spód jasny, białawy lub żółtawy. Pokrojem przypomina budowę rekinów. Wzdłuż ciała w rzędach biegną kostne płytki. Płetwa grzbietowa znajduje się blisko nasady ogona. W otworze gębowym brak zębów. Pysk ma ryjkowaty kształt. Widoczne cztery wąsy, okrągłe w przekroju.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Jesiotr zachodni (Acipenser sturio)

© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie w wodach słodkich i przybrzeżnych Atlantyku, w Morzu Północnym, niegdyś także Śródziemnym i Czarnym. Do niedawna występował także w Polsce w Bałtyku i naszych rzekach. Do rzek wchodzi na tarło.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Jest samotnikiem poza okresem rozrodczym.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi maksymalnie 550 cm, zwykle 1-2 m, a ciężar ciała rekordowo nawet 300 kg, zwykle jednak osiąga kilkadziesiąt kilogramów.

Pożywienie

Poluje na faunę denną, głównie robaki, mięczaki i skorupiaki, a także larwy owadów i małe rybki.

Rozmnażanie

Wędrówki na tarło odbywa od kwietnia do sierpnia. Samica składa drobną ikrę w dużej liczbie - od 800 do 2500 tysięcy jaj. Wylęg następuje w ciągu kilku dni. Dorosłe ryby wracają do morza. Narybek podąża również w kierunku wód słonych.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz połowu jesiotra zachodniego, w Polsce jest objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

To była niegdyś największa ryba spotykana w wodach Polski. Ostatnie notowania tej ryby w Polsce pochodzą z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Kawior i mięso jesiotra są uznawane za wielki przysmak. Z tego powodu ryba ta została zupełnie przetrzebiona. Inna przyczyna zanikania gatunku to degradacja środowiska.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Jesiotr zachodni odbywa wędrówki na tarło do w górę rzek.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Bogdan Wziątek – Atlas ryb polskich, ISBN 978-83-7845-998-9, SBM 2015
  • Maria Brylińska - praca zbiorowa – Ryby słodkowodne Polski, ISBN 83-01-03239-1, PWN 1986
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Karel Pecl – Ryby słodkowodne. Leksykon przyrody, ISBN 83-85817-77-8, Delta

© medianauka.pl, 2022-09-30, GAT-624822
©® Media Nauka 2008-2023 r.