Bieługa

Bieługa, wyz (Huso huso) to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. To jedna z największych ryb żyjących w słodkich wodach. Zamy kilka ras: ozimą (wpływająca do rzek od września do listopada) i jarą (wpływająca do rzek wiosną). Ciało bieługi jest smukłe, walcowate, owalne w przekroju. Paszcza stanowi spłaszczony i zaokrąglony ryjek, zaopatrzony w wąsy. Pysk jest półksiężycowaty. Na grzbiecie występuje jedna płetwa grzbietowa i jest ona umiejscowiona niedaleko nasady ogona. Ciało jest ubarwione zwykle na oliwkowy, szary lub brązowy kolor.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Bieługa (Huso huso)

© Vladimir Wrangel - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Część życia bieługa spędza w morzu. Do rzek wpływa na tarło. Ryba ta jest spotykana w Morzu Kaspijskim, Czarnym, Azowskim, Morzu Śródziemnym (w części wschodniej) i w zlewiskach tych mórz.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi wędrowny tryb życia. Dożywa wieku 100 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga do 5-9 metrów długości ciała i 1500-2000 kg ciężaru.

Pożywienie

Osobniki młode polują na bezkręgowce. Osobniki dorosłe polują na ryby, a nawet ssaki (młode foki).

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w rzekach o kamienistym podłożu. Samica składa 360 tysięcy - 7,7 miliona jaj, które przyklejają się do podłoża. Larwy wykluwają się już po tygodniu i spływają do morza. W wieku 12-18 lat osiąga dojrzałość płciową.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Bieługa jest odławiana ze względu na smaczne mięso i czarny kawior.

Ciekawostki

To jedna z największych ryb żyjących w słodkich wodach. Osiąga do 5 metrów długości ciała i 1500 kg ciężaru.


Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-09-25, GAT-1019




©® Media Nauka 2008-2023 r.