
Karlik malutki
Karlik malutki (Pipistrellus pipistrellus) to najmniejszy europejski nietoperz. Należy do rodziny mroczkowatych. Ma krótkie uszy z niewielkim koziołkiem. Linia skrzydeł jest wąska. Ogon wystaje poza brzeg skrzydeł na 1 mm. Owłosiony grzbiet ma brunatno-złotawy kolor.
Występowanie i środowisko PL
Zamieszkuje lasy Europy, północnej Afryki oraz zachodniej i środkowej części Azji. Można go spotkać także na terenach otwartych i w pobliżu osiedli ludzkich. U nas jest to jeden z najbardziej pospolitych nietoperzy.
Tryb życia i zachowanie
Unika jaskiń. Szuka wąskich, ciasnych i trudno dostępnych kryjówek. Zimą mogą tworzyć kolonie setek, a nawet tysięcy sztuk. Podczas lotu dość często zmienia kierunek. W żerowaniu nie przeszkadza mu zła pogoda. Sen zimowy jest płytki, przerywany i zaczyna się dość późno. Lot zaczyna się na kwadrans przed zachodem słońca.
Morfologia i anatomia
Osiąga długość ciała 3,8-5,2 cm, a ogon do 3,6 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 18-21 cm. Ciężar ciała: od 3,25 do 7 g.
Pożywienie
Poluje na owady, w tym na komary.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
To najmniejszy europejski i jednocześnie nasz najmniejszy nietoperz.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2016-03-19, GAT-3819
Pokrewne gatunki ssaków
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015