Kea
Kea (Nestor notabilis) to dość duża papuga o długim i słabo zakrzywionym jak na papugowate dziobie. Upierzenie zielonkawe z purpurowymi spodami skrzydeł i kuprem.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Henner Damke - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
To endemit Wyspy Południowej na Nowej Zelandii. To papuga górska, żyjąca ponad granicą lasu. Papuga ta żyje więc w dość surowych warunkach.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi osiadły tryb życia.
Morfologia i anatomia
Osiąga długość ciała od 46 do 48 cm, skrzydło ma długość do 33,5 cm. Dziób samicy jest grubszy i krótszy.
Pożywienie
Kea zjada owoce, pąki i liście roślin, poluje też na owady. Zdarza się, że kea zjada też mięso owiec, w tym padlinę.
Rozmnażanie
Gniazduje w skalnych szczelinach. Samica składa 4 jaja. Pisklęta są okryte szarym puchem. Młode przebywają w gnieździe aż 3 miesiące, czasem nawet przez dłuższy czas.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Atakowanie chorych i słabych osobników owiec, a bardzo rzadko owiec także zdrowych, to stosunkowo nowe zachowanie wśród tych papug.
Pokrewne gatunki ptaków
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2018-07-01, GAT-2745