Kiwi, nieloty

Kiwi (Apterygidae) to jedyna rodzina ptaków z rzędu Apterygiformes. Zaliczamy do niej 4 gatunki ptaków.

Wygląd

Są to ptaki, które nie mają zdolności do latania. Są podobne do kury o brązowym ubarwieniu. Mają krępą budowę ciała, grubą szyję, krótkie nogi. Brak jest ogona i widocznych skrzydeł. Mają krótki i gięty dziób z otworami nosowymi na końcu. Pióra w kolorze brązowym przypominają włosy. Samice są większe od samców, mają też dłuższe dzioby.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kiwi brunatny, kiwi południowyKiwi brunatny, kiwi południowy

Apteryx australis

Kiwi brunatny, zwany też południowym, to najliczniejszy przedstawiciel rodziny nielotów. Ma grubą szyję, długi, giętki dziób z otworami nosowymi na końcu. Pióra przypominają włosy. Kiwi ma mocne nogi, rozgrzebuje nimi ściółkę.


Kiwi małyKiwi mały

Apteryx owenii

Kiwi mały (Apteryx owenii) to gatunek nielota z rodziny kiwi. Upierzenie szarobrunatne w jasne i ciemne pręgi, przypomina nieco sierść. Dziób długi, zagięty ku dołowi.


Kiwi plamistyKiwi plamisty

Apteryx haastii

Kiwi plamisty (Apteryx haastii) to gatunek ptaka z rodziny kiwi. Upierzenie szarobrunatne w jasne i ciemne plamki. Upierzenie przypomina nieco sierść. Dziób długi, zagięty ku dołowi.

Inne gatunki

  • kiwi szary (Apteryx rowi)

Występowanie i środowisko

Kiwi zamieszkują wyłącznie Nową Zelandię. Preferują gęste lasy o wilgotnym podłożu.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Kiwi mają słaby wzrok, świetny słuch i prawdopodobnie dobry węch. W poszukiwaniu zdobyczy kierują się raczej nim niż wzrokiem.

Rozmnażanie

Gniazdują w dziuplach nisko położonych nad ziemią. Gniazdo skąpo wyściełane częściowo spleśniałymi roślinami. W zniesieniu najczęściej jedno, czasem dwa jaja, które wysiaduje samiec przez 65-85 dni. Pisklęciem opiekuje się także samiec. Samiec rozgrzebuje ściółkę, karmiąc w ten sposób młode.

Pożywienie

Zjadają dżdżownice, robaki, owady i ich larwy.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie gatunki kiwi są narażone na wyginięcie, podgatunek kiwi brunatnego z Wyspy Północnej jest zagrożony.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samica kiwi może znieść jajo o masie równej 1/4 masy jej ciała.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe jaja na świecie

Największe jaja na świecie

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-197
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-02Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.