Makolągwa (zwyczajna)

Makolągwa (zwyczajna) (Linaria cannabina)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Makolągwa (Linaria cannabina) to niewielki ptak z rodziny ziarnojadów, z podrodziny łuszczaków, niewiele mniejszy od wróbla. Samiec ma czoło i pierś czerwonawe, głowa jest szara, grzbiet i skrzydła są brązowe, kuper ciemny z białymi obrzeżami, strona brzuszna i boki gliniaste. U samicy nie ma barwy czerwonej, ma też lepiej zaznaczone kreskowanie. Wielkość samca i samicy jest taka sama.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja Mniejsza, Iran, Afryka. Zimuje na obszarze areału lęgowego, także w naszym kraju. Zbiera się wówczas w stada liczące 2-3 tysiące ptaków. Zamieszkuje tereny zadrzewione wśród pól, sady, ogrody, młodniki. Unika lasów i parków. Nie jest u nas zbyt liczna w całym kraju, choć miejscami na nizinach występuje dość licznie.

Tryb życia i zachowanie

Makolągwa jest ptakiem wędrownym. Przylatuje od marca do kwietnia, odlatuje we wrześniu i październiku na południe i zachód Europy. Z kolei do nas przylatują osobniki z północy i ze wschodu. Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem. Odzywa się wieloma odgłosami. Podczas lotu wydaje dźwięki typu "nittet" lub "gigigi". Śpiew przypomina przyjemny świergot. Śpiewa samiec, zwykle blisko gniazda.

Morfologia i anatomia

Jajo makolągwy ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 18,1 mm × 13,2 mm.

jajo makolągwy

Pożywienie

Zjada nasiona chwastów i nieco owadów. Pisklęta zjadają głównie owady.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje w nasłonecznionych miejscach, na krzewie, najchętniej jałowca lub liściastego. Zbudowane jest z kłączy, wełny, puchu roślinnego, wyściełane włosiem i pierzem. Samica 2-3 razy w roku znosi 3-6 jaj, które wysiaduje przez 12-14 dni. Pierwszy lęg zaczyna się w na przełomie kwietnia i maja, drugi na przełomie maja i czerwca. Pisklęta są gniazdownikami. Po dwóch tygodniach młode opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Makolągwa jest bardzo podobna do rzepołucha, bardzo rzadkiego ptaka w naszym kraju.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Przylatują do nas makolągwy z południa i zachodu Europy.
          Trwa pierwszy okres lęgowy u makolągwy.
          Trwa drugi okres lęgowy u makolągwy.
          Z Polski odlatują makolągwy na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.87 / 69.57%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-13, GAT-594




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.