Paw indyjski

Paw indyjski (Pavo cristatus) to przepiękny, duży, niezwykle kolorowy ptak z rodziny bażantowatych, znany od stuleci jako ptak ozdobny i ptak hodowlany. Pawie uświetniają wspaniałe ogrody i parki. Występuje tu wyraźny dymorfizm płciowy. Połowa długości samca przypada na okazały ogon (tren), który tworzą bardzo silnie wydłużone pokrywy nadogonowe. Duży ogon pawia jest jego największą ozdobą. Krótsze sterówki są widoczne u tokującego pawia z tyłu. Pióra trenu są brązowozielone z metalicznym połyskiem, na końcu z wielkimi pawimi okami, ubarwionymi na czarno, niebiesko, płowo i żółto. Tren rośnie do 3-6 roku życia samca. Głowa, szyja i pierś jest jaskrawoniebieska z metalicznym połyskiem. Na głowie znajduje się charakterystyczny czubek. Samica pawia nie jest tak bogato ubarwiona jak samiec. Wierzch jest brązowy, spód zaś biały.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Paw indyjski (Pavo cristatus)

Paw z rozłożonym ogonem © Thicha – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Pawie zasiedlają pierwotnie gęste dżungle w pobliżu wody. W Indiach żerują na polach uprawnych. W stanie naturalnym paw indyjski występuje w Indiach i na Cejlonie.

Tryb życia i zachowanie

Pawie indyjskie prowadzą naziemny tryb życia. Noc spędzają na drzewach lub dachach budynków.

Morfologia i anatomia

Długość ciała pawia wynosi od 86 cm do 225 cm. Ciężar ciała wynosi od 2.7 kg do 6 kg.

Pożywienie

Co jedzą pawie? Paw indyjski jest wszystkożerny. W skład diety wchodzą nasiona, ziarno, orzeszki ziemne, świeże pędy roślin, jagody, owoce, stonogi, skorpiony, jaszczurki, owady i inne drobne zwierzęta.

Rozmnażanie

Na jednego samca pawia przypada od 2 do 5 samic. Samiec w okresie godowym prezentuje swój wspaniały ogon. Stroszy go w wachlarz i potrząsa nim, zwykle obracając się przy tym. Samica buduje gniazdo w gęstych zaroślach, w którym składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 28 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Paw w Indiach cieszy się ze strony lokalnej ludności sympatią i ochroną. Pojawia się często w pobliżu skupisk ludności. Jest wykorzystywany jako tępiciel węży.

Paw indyjski to najprawdopodobniej najwcześniej oswojony ptak ozdobny.

W Europie hodowane są trzy odmiany pawia (mutacje pawia):

  • paw biały (albinotyczny),
  • paw czarnoskrzydły
  • paw plamkowany (paw pstrokaty).

Hodowla pawi nie jest trudna. Wymagana jest jednak duża przestrzeń do ich utrzymania. Pawie same znajdują sobie pokarm w parku lub dużym ogrodzie. Świetnie radzą sobie też w nocy.

Pawi ogon składa się z około 150 piór, a każde z nich ma pawie oko.

Inne nazwy pawia indyjskiego spotykane w Polsce to paw królewski, paw zwyczajny, paw niebieski.

Pytania

Pytania

Ile kosztuje paw indyjski?

Indyjskie pawie można kupić za kwotę od 300 do 600 zł.

Czy pawie potrafią latać?

Tak, choć robią to rzadko i tylko wówczas, gdy czują się zagrożone.Filmy


Paw indyjski (Inne nazwy to paw królewski, paw niebieski, paw pospolity) to jeden z najpiękniejszych ptaków ozdobnych, który ostatnio staje się modny. Wymaga dużych przestrzeni ogrodu lub parku. Jest łatwy w hodowli. Na filmie widać pięknie ubarwionego samca, trochę mniej barwną samicę, a także mutację albinotyczną.


Pokrewne gatunki ptaków


Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Praca zbiorowa – Wielka Encyklopedia Przyrody - Ptaki, ISBN 83-7079-783-0, MUZA SA 1999
  • Andrzej G. Kruszewicz – Ptaki w domu, 83-7073-324-7, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • Stanislav Chvapil – Ptaki ozdobne, ISBN 83-09-00857-8, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1985
  • Christopher Perrins – Wielka Encyklopedia Ptaki, wszystkie rodziny świata, ISBN 978-83-7670-263-6, Buchmann 2012

© medianauka.pl, 2012-03-06, GAT-114
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-17
©® Media Nauka 2008-2023 r.