Spis treści:
Płomykówki
Płomykówki, płomykówkowate (Tytonidae) to rodzina ptaków drapieżnych z rzędu sów. Rodzina ta liczy dziś 20 gatunków w dwóch rodzajach. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny ptaków.
Wygląd
Charakterystycznymi cechami są sercowata szlara, słaby dziób, długie nogi. Upierzenie pomarańczowopłowe lub ciemne z wierzchu, od spodu zaś białe lub ciemnobrązowe. Samice są większe od samców.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tyto alba
Płomykówka to typowy przedstawiciel rodziny płomykówek. Szlara ma kształt serca, jest rdzawa wokół oczu, reszta biała. Grzbiet jest szarobrązowy, kropkowany. Jest ptakiem osiadłym i aktywnym w nocy.

Tyto novaehollandiae
Płomykówka duża (Tyto novaehollandiae) to gatunek ptaka z rodziny płomykówek. Upierzenie z wierzchu brązowe z jasnymi plamkami. Szlara ma kremową barwę z wyraźną, ciemniejszą obwódką. Spód białawy z ciemnymi plamkami.

Tyto capensis
Płomykówka ziemna (Tyto capensis) to gatunek ptaka z rodziny płomykówek. Upierzenie z wierzchu ciemne, lotki szaro-brunatne. Szlara ma kremową barwę z wyraźną, ciemniejszą granicą.

Phodilus badius
Puchówka orientalna (Phodilus badius) to gatunek sowy z rodziny płomykówek. Ptak ten ma bardzo charakterystyczną, kanciastą szlarę z wyraźnymi pionowymi elementami w kolorze czarnym. Upierzenie z wierzchu żółtordzawe, jasne od spodu.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.




Inne gatunki
- płomykówka seramska (Tyto almae)
- płomykówka złotawa (Tyto aurantia)
- płomykówka tasmańska (Tyto castanops)
- płomykówka nadobna (Tyto delicatula)
- płomykówka andamańska (Tyto deroepstorffi)
- płomykówka szarolica (Tyto glaucops)
- płomykówka rdzawolica (Tyto inexspectata)
- płomykówka długonoga (Tyto longimembris)
- płomykówka atolowa (Tyto manusi)
- płomykówka falista (Tyto multipunctata)
- płomykówka brunatna (Tyto nigrobrunnea)
- płomykówka malutka (Tyto prigoginei)
- płomykówka szarogłowa (Tyto rosenbergii)
- płomykówka molucka (Tyto sororcula)
- płomykówka madagaskarska (Tyto soumagnei)
- płomykówka przydymiona (Tyto tenebricosa)
Występowanie i środowisko
Płomykówki żyją w Europie, Afryce, Ameryce Północnej do granicy z Kanadą od południa, w Ameryce Południowej, Australii, na subkontynencie indyjskim, i w południowo-wschodniej Azji. Preferują otwarte tereny, rolnicze, luźne zadrzewienia oraz lasy.
Tryb życia i zachowanie
Płomykówki to ptaki drapieżne, które polują nocą i o zmierzchu. Są bezgłośnymi lotnikami. Budowa piór (opisana w artykule o sowach) umożliwia bezgłośny lot.
Morfologia i anatomia
Środkowy i wewnętrzny palec ma tę samą długość, a środkowy pazur jest ząbkowany. Obojczyk płomykówek jest połączony z mostkiem.
Rozmnażanie
Gniazduje w stodołach, innych budynkach rzadko nawiedzanych przez ludzi, skrzynkach lęgowych, dziuplach, norach w urwiskach, czasem też na ziemi. Samica znosi 2-9 owalnych jaj (czasem nawet 11). Okres wysiadywania to 27-34 dni. Pisklęta są gniazdownikami. W gnieździe przebywają przez 49-64 dni.
Pożywienie
Polują na ssaki do wielkości królika, ptaki, ryby, żaby, jaszczurki i duże owady. Płomykówki to tępiciele szczurów. Sowia rodzina potrafi złowić rocznie 1300 szczurów!
Ochrona i zagrożenia
Zagrożone są wyginięciem puchówka afrykańska i płomykówka brunatna, narażone są 4 gatunki. Płomykówki są związane z terenami rolniczymi, gdzie zwykle jest dostęp do dużej liczby gryzoni. Jednak stosowanie pestycydów i herbicydów przyczyniło się do ich wymierania.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Oznaczenia
Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.
Występowanie w Polsce
Liczebność
Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).
Status
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?

Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Sowy w Polsce

Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-177
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09