Raniuszek, raniuszek zwyczajny

Raniuszek, raniuszek zwyczajny (Aegithalos caudatus) to ptak bardzo małych rozmiarów, dużo mniejszy od wróbla, o krępej budowie ciała, przypominający kulkę z ogonkiem. Ma bardzo długi ogon. Spód białawy, boki i brzuch są różowe. Z wierzchu jest czerwony, czarny i biały. Skrzydła są czarne. Nad okiem czarna brew. U niektórych podgatunków głowa jest całkowicie biała. Samiec i samica wyglądają podobnie. Młode ptaki nie mają różowego nalotu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Raniuszek, raniuszek zwyczajny (Aegithalos caudatus)

© eric weight - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje Europę i Azję. W Polsce jest to nieliczny ptak lęgowy, choć spotkać go można na terenie całego kraju, głównie na nizinach. Zasiedla lasy liściaste, mieszane, czasem parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Przebywa w małych grupach rodzinnych. Prowadzi osiadły lub koczujący tryb życia. Czasem zimą można obserwować większą liczbę raniuszków, gdy migrują do nas ptaki z północy. To bardzo ruchliwe ptaki, choć niepłochliwe. Ptaki te nocują gromadnie, przytulone w rzędzie do siebie, minimalizując w ten sposób straty ciepła.

Lot typu krótko falującego. Zwinnie porusza się pośród gałęzi gęstych drzew i krzewów.

Głos bardzo wysoki, piskliwy. Śpiewa rzadko i cicho.

Morfologia i anatomia

Jajo raniuszka ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 14 mm × 12 m.

jajo sikory raniuszka

Pożywienie

Raniuszek żywi się owadami i pająkami, zarówno postaciami dorosłymi, jak i larwami czy jajami. Zimą zjada też nasiona. Pożywienia szuka na końcach gałązek.

Rozmnażanie

Gniazdo jest kuliste z bocznym wejściem, zbudowane z mchu, sierści, pajęczyn, kawałków kory, wyścielone piórami. Samica od marca do kwietnia składa 8-12 jaj. Wyprowadza zwykle 1 lęg, rzadziej dwa lęgi w roku. Jaja wysiaduje samica. Pisklęta w gnieździe przebywają 14-18 dni karmione przez samca i samicę.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Raniuszki w Polsce podlegają ochronie ścisłej.

Ciekawostki

W gnieździe raniuszka można znaleźć nawet 2000 piór!

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres obserwacji w Polsce raniuszka.
          Raniuszek zakłada gniazdo.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-07, GAT-750




©® Media Nauka 2008-2023 r.