Śledź

Śledź oceaniczny (Clupea harengus) to gatunek ryby z rodziny śledziowatych. Ciało tej niewielkiej ryby jest silnie wydłużone, wrzecionowate, pokryte dużymi łuskami. Barwa całego ciała jest srebrzysta. Grzbiet jest ciemniejszy i ma narwę szarą lub ciemnozieloną. Głowa jest pozbawiona łusek. Oczy są dużych rozmiarów. Płetwa ogonowa ma silne wcięcie. Pęcherz pławny łączy się z przewodem pokarmowym, ma osobny przewód uchodzący w okolicach odbytu. Skrzela mają liczne wyrostki filtracyjne. Larwa jest wąska i długa. Śledź tworzy wiele podgatunków i ras. Pośród wielu ras wyróżniamy następujące, najbardziej znane: śledź atlantycki, śledź norweski, murmański, islandzki, białomorski, pacyficzny, bałtycki.

Występowanie i środowisko PL

Ryba te występuje w północnej części Atlantyku, także w Bałtyku. Żyje w wodnej toni.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Ocean Arktyczny
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Śledzie pływają w ogromnych ławicach. Ryby te porozumiewają się za pomocą pęcherzyków wydostających się z odbytu. Długość życia śledzia to 20-25 lat.

Pożywienie

Podstawą diety śledzi jest plankton, a także skorupiaki przydenne.

Rozmnażanie

Rozród odbywa się w cieplejszych i płytszych wodach o piaszczystym dnie porośniętym roślinnością w różnych okresach w zależności od rasy i populacji. W Polsce istnieje jedna populacja, która rozmnaża się w kwietniu-maju oraz druga, która rozmnaża sie w okresie od sierpnia do listopada. Tarło odbywa się w Zatoce Puckiej i w Zalewie Wiślanym. Jaja są duże i kleiste, opadają na dno. Samica może ich złożyć nawet ponad 100 000. Wylęg następuje po 7-30 dniach. Wąskie i długie larwy przebywają w okolicy, gdzie przyszły na świat, a gdy osiągają długość 3-6 cm, stają się podobne do osobników dorosłych. Po 3-4 latach młode śledzie stają się dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 16 cm. Gatunek ten, mimo połowów na skalę przemysłową, nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Połowy śledzia odbywają się już od średniowiecza. W Bałtyku stanowi najważniejszy gatunek gospodarczy. Śledzie komunikują się w ciekawy sposób. Używają przy tym wysokich częstotliwości za pomocą pęcherzyków powietrza, które wypuszczają z odbytu.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa rozród jednej z bałtyckiej populacji śledzia (wiosennego)
         Trwa rozród drugiej z bałtyckiej populacji śledzia (jesiennego)

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-11-30, GAT-1013
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.