Świniowate

Świniowate (Suidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. W Polsce żyje na wolności tylko 1 przedstawiciel świniowatych.

Wygląd

Są dużymi ssakami z wydłużoną głową, krótką szyją i masywną budową ciała. Pysk zakończony jest długim ryjem z owalną chrząstką na końcu, która jest podtrzymywana przez kość przednosową, wyjątkową u kopytnych. Ciało pokryte jest szczeciniastą sierścią. Kończyny krótkie i wąskie, czteropalczaste, palce środkowe zakończone racicami, krótkie palce boczne są z tyłu. Mają silnie rozwinięte kły, często wystają na zewnątrz. Samice mają dużo sutek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Dzik euroazjatyckiDzik euroazjatycki PL

Sus scrofa

Dzik jest dużym ssakiem z rodziny świniowatych, pospolitym w Polsce. Jest uważany za przodka świni domowej. Żyje głównie w lasach i na stepach. Nierzadko można spotkać dzika blisko osiedli ludzkich.


Świnia domowaŚwinia domowa PL

Sus scrofa domestica

Świnia domowa to hodowany na całym świecie ssak z rodziny świniowatych, pochodzący od dzika. Udomowienie przebiegało w różnych rejonach świata. W Azji udomowienie nastąpiło 6000-7000 lat temu. Wyróżniamy wiele ras świni domowej.


BabirussaBabirussa

Babyrousa babyrussa

Ssak z rodziny świniowatych. Ma jak dość długie kończyny, masywny ryj uzbrojony w dwie pary kłów. Zamieszkuje wilgotne lasy i zarośla. Kły zakrzywiają się ku tyłowi.


GuziecGuziec

Phacochoerus africanus

Guziec to gatunek ssaka z rodziny świniowatych, przypominającym dzika. Cechą charakterystyczną są brodawki wyrastające z boków głowy. Ma ciemnobrązową lub czarną sierść, młode mają sierść czerwonobrązową.


Guziec pustynnyGuziec pustynny

Phacochoerus aethiopicus

Guziec pustynny (Phacochoerus aethiopicus) to gatunek ssaka z rodziny świniowatych.


Świnia brodataŚwinia brodata

Sus barbatus

Świnia brodata to przedstawiciel świniowatych z charakterystycznymi bokobrodami na ryju. Żyje w małych grupach rodzinnych w gęstych lasach tropikalnych. Zamieszkuje Półwysep Malajski, Sumatra, Jawa, Borneo.


Świnia rzecznaŚwinia rzeczna

Potamochoerus porcus

Świnia rzeczna to jeden z piękniejszych przedstawicieli świniowatych z Afryki, z charakterystyczną, białą grzywą biegnącą wzdłuż grzbietu, bokobrodami i uszami zakończonymi pędzelkami. Ryje w poszukiwaniu pokarmu, przez co może wyrządzać szkody na plantacj

Inne gatunki

  • świnia leśna (Hylochoerus meinertzhageni)
  • Sus ahoenobarbus
  • świnia karłowata (Sus salvanicus)
  • świnia brodawkowata (Sus verrucosus)

Występowanie i środowisko

Żyją w Europie, Azji i Afryce. Zajmują środowiska leśne. Guziec żyje na terenach otwartych.

Tryb życia i zachowanie

Żyją zwykle w małych grupach.

Rozmnażanie

Rozmnażają się zwykle przez cały rok. W miocie 2-14 młodych (prosiąt).

Pożywienie

Świniowate są wszystkożerne.

Ciekawostki

Świnia domowa, której przodkiem jest dzik, jest zwierzęciem, który odgrywa dużą rolę w gospodarce. Jest źródłem mięsa, tłuszczu, skóry. Inne gatunki są zwierzętami łownymi.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Dzik euroazjatycki: Trwa okres rui u dzika
           Dzik euroazjatycki: Na świat przychodzą młode dziki
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-2

Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Leniwce Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki - forest animals
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.