Świniowate

Świniowate (Suidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 21 gatunków. W Polsce żyje na wolności tylko 1 przedstawiciel świniowatych.

Wygląd

Świniowate są dużymi ssakami z wydłużoną głową, krótką szyją i masywną budową ciała. Pysk zakończony jest długim ryjem z owalną chrząstką na końcu, która jest podtrzymywana przez kość przednosową, wyjątkową u kopytnych. Ciało pokryte jest szczeciniastą sierścią. Kończyny krótkie i wąskie, czteropalczaste, palce środkowe zakończone racicami, krótkie palce boczne są z tyłu. Mają silnie rozwinięte kły, często wystają na zewnątrz. Samice mają dużo sutek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Dzik euroazjatyckiDzik euroazjatycki PL

Sus scrofa

Dzik jest dużym ssakiem z rodziny świniowatych, pospolitym w Polsce. Jest uważany za przodka świni domowej. Żyje głównie w lasach i na stepach. Nierzadko można spotkać dzika blisko osiedli ludzkich.


Świnia domowaŚwinia domowa PL

Sus scrofa domestica

Świnia domowa to hodowany na całym świecie ssak z rodziny świniowatych, pochodzący od dzika. Udomowienie przebiegało w różnych rejonach świata. W Azji udomowienie nastąpiło 6000-7000 lat temu. Wyróżniamy wiele ras świni domowej.


Babirussa wąsataBabirussa wąsata

Babyrousa babyrussa

Ssak z rodziny świniowatych. Ma jak dość długie kończyny, masywny ryj uzbrojony w dwie pary kłów. Zamieszkuje wilgotne lasy i zarośla. Kły zakrzywiają się ku tyłowi.


Dzikan rzecznyDzikan rzeczny

Potamochoerus porcus

Świnia rzeczna to jeden z piękniejszych przedstawicieli świniowatych z Afryki, z charakterystyczną, białą grzywą biegnącą wzdłuż grzbietu, bokobrodami i uszami zakończonymi pędzelkami. Ryje w poszukiwaniu pokarmu, przez co może wyrządzać szkody na plantacj


Guziec pustynnyGuziec pustynny

Phacochoerus aethiopicus

Guziec pustynny (Phacochoerus aethiopicus) to gatunek ssaka z rodziny świniowatych.


Guziec zwyczajnyGuziec zwyczajny

Phacochoerus africanus

Guziec to gatunek ssaka z rodziny świniowatych, przypominającym dzika. Cechą charakterystyczną są brodawki wyrastające z boków głowy. Ma ciemnobrązową lub czarną sierść, młode mają sierść czerwonobrązową.


Świnia brodataŚwinia brodata

Sus barbatus

Świnia brodata to przedstawiciel świniowatych z charakterystycznymi bokobrodami na ryju. Żyje w małych grupach rodzinnych w gęstych lasach tropikalnych. Zamieszkuje Półwysep Malajski, Sumatra, Jawa, Borneo.

Inne gatunki

 • babirussa skryta (Babyrousa bolabatuensis)
 • babirussa sulaweska (Babyrousa celebensis)
 • babirussa malengeńska (Babyrousa togeanensis)
 • dzikacz leśny (Hylochoerus meinertzhageni)
 • świneczka karłowata (Porcula salvania)
 • dzikan zaroslowy (Potamochoerus larvatus)
 • świnia palawańska (Sus ahoenobarbus)
 • świnia wietnamska (Sus bucculentus)
 • świnia wisajska (Sus cebifrons)
 • świnia celebeska (Sus celebensis)
 • świnia samotna (Sus oliveri)
 • świnia filipińska (Sus philippensis)
 • świnia timorska (Sus timoriensis)
 • świnia brodawkowata (Sus verrucosus)
 • świnia paskowana (Sus vittatus)

Występowanie i środowisko

Żyją w Europie, Azji i Afryce. Zajmują środowiska leśne. Guziec żyje na terenach otwartych.

Tryb życia i zachowanie

Żyją zwykle w małych grupach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 50 cm do 2 m. Masa ciała wynosi do 350 kg.

Rozmnażanie

Rozmnażają się zwykle przez cały rok. W miocie 2-14 młodych (prosiąt).

Pożywienie

Świniowate są wszystkożerne.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Świnia domowa, której przodkiem jest dzik, jest zwierzęciem, który odgrywa dużą rolę w gospodarce. Jest źródłem mięsa, tłuszczu, skóry. Inne gatunki są zwierzętami łownymi.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Dzik euroazjatycki: Trwa okres rui u dzika
           Dzik euroazjatycki: Na świat przychodzą młode dziki
          Guziec zwyczajny: Trwa ruja u guźca zwyczajnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
 • Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997
 • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-2
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-07Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.