Szablodziób (zwyczajny)

Szablodziób zwyczajny (Recurvirostra avosetta) to ptak o kontrastowym, biało-czarnym upierzeniu, z długimi, niebieskawymi nogami, czarnym, długim, zakrzywionym ku górze dziobem. Wierzch głowy, kark, końce skrzydeł, paski na lotkach są czarne. Palce stóp są spięte u nasady błonami pławnymi. Brak dymorfizmu płciowego. Czerń u młodych ma brązowy odcień.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie, w północnej Afryce, oraz w północnej i środkowej Azji. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Obserwowany u nas sporadycznie. Ptaki te można obserwować na morskich plażach, słonych jeziorach w płytkiej wodzie.

Tryb życia i zachowanie

Przebywa w małych grupkach lub samotnie. Brodzi w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu lub pływa po jej powierzchni. Gdy brodzi, wysoko i dystyngowanie unosi nogi, porusza przy tym na boki głową. Jest ptakiem wędrownym i osiadłym w niektórych rejonach świata. Zimuje na wybrzeżach Atlantyku w Europie i w zachodniej części Afryki.

Lata sprawnie z wyprostowanymi nogami.

Jest hałaśliwy w okresie lęgowym. Odzywa się różnymi głosami. Poza okresem lęgowym jest milczący.

Morfologia i anatomia

Jaja są jasnobrązowe nakrapiane ciemnymi plamkami.

Pożywienie

Zjada małe skorupiaki, mięczaki, owady, nasiona wodnych roślin.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi. Samica składa w maju i czerwcu zwykle 4 jaja. Wysiadywanie trwa 23-25 dni. Jaja wysiaduje samiec na zmianę z samicą.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Niegdyś ptak ten był zagrożony wymarciem. Dzięki programom ochrony udało się uratować gatunek i nie uznaje się go dzisiaj za zagrożonego wymarciem.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres lęgowy szablodzioba zwyczajnego (poza naszym krajem)
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaSzablodziób amerykański
Recurvirostra americana
Szczudłonogi
Szczudłonogi

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-11, GAT-723
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.