Tarpan dziki

Tarpan (Equus gmelini) to wymarły przodek konia domowego. Koń ten miał sierść w kolorze mysim, na grzbiecie wyraźną, ciemną pręgę. Grzywa o włosiu krótkim, stojącym. Za datę wyginięcia ostatniej sztuki uważa się 1876 rok. Ostatnie sztuki padły na Ukrainie. Prawdopodobnie istniała leśna odmiana tarpana. Tarpany trzymano w zwierzyńcach, były bardzo cenione. Próby restytucji tarpana zostały rozpoczęte w Polsce w okresie międzywojennym, które doprowadziły do uzyskania konia wykazującego cechy tarpana, żyjącego półdziko do dziś w rezerwacie niedaleko Popielna nad jeziorem Śniardwy (na zdjęciu ten właśnie koń).

Występowanie i środowisko PL

Tarpany zasiedlały tereny otwarte i leśne. Koń ten był liczny w całej Europie w epoce lodowcowej.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

To był niski koń. Mierzył zaledwie 130 cm w kłębie.

Pożywienie

Tarpan zjadał trawy, rośliny zielne.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20© medianauka.pl, 2013-01-02, GAT-643211
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-24
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.