Koniowate

Koniowate (Equidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 10 gatunków w 1 rodzaju. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny ssaków. Koniowate wywodzą się z Ameryki Północnej, jednak ostatni z koniowatych amerykańskich wyginął 12 000 lat temu.

Wygląd

Są to duże, smukłe zwierzęta o jednopalczastych kończynach. Mają długi ogon. Konie mają dość dużą głowę i długą szyję z charakterystyczną grzywą. Konie dzikie były bardziej krępe niż rasy dzisiejsze. Zebry mają charakterystyczne biało-czarne lub brązowo-czarne pasy na całym ciele.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Koń zwyczajnyKoń zwyczajny PL

Equus caballus

Koń domowy to ssak z rodziny koniowatych o wydłużonej głowie, długich, cienkich kończynach, długim ogonie z włosia, grzywą na karku i czole. Istnieje wiele ras koni. Koń domowy pochodzi od tarpana. Został udomowiony około 5000 lat temu w Azji. Konie wykorz


TarpanTarpan PL

Equus gmelini

Wymarły przodek konia domowego. Tarpany trzymano w zwierzyńcach, były bardzo cenione. Próby restytucji doprowadziły do uzyskania konia wykazującego cechy tarpana, żyjącego półdziko do dziś w rezerwacie niedaleko Popielna.


Kiang tybetańskiKiang tybetański

Equus kiang

Kiang to spokrewniony z kułanem ssak z rodziny koniowatych. Niedawno był uważany za podgatunek kułana. Ciało z wierzchu rudo-płowe, od spodu białe. Ma szerokie kopyta.


Koń PrzewalskiegoKoń Przewalskiego

Equus przewalskii

Koń Przewalskiego (Equus przewalskii) to duży ssak z rodziny koniowatych, podobny do konia domowego. Jest to jedyny gatunek dzikiego konia, który żyje dziś na wolności. Ma krótką, stojącą grzywę bez grzywki.


Kułan azjatyckiKułan azjatycki

Equus hemionus

Kułan to ssak z rodziny koniowatych, żyjący w niewielkich stadach złożonych z ogiera i kilku klaczy. Zamieszkuje stepy, półpustynie i płaskowyże Azji.


OnagerOnager

Equus hemionus onager

Onager to bliski krewniak kułana i kianga z azjatyckich terenów pustynnych. Grzywa jest krótka, stojąca. Ogon jest cienki, zakończony pęczkiem ciemnych włosów.


Osioł nibijskiOsioł nibijski

Equus africanus

Osioł nubijski (Equus africanus) to gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych o małych rozmiarach, do niedawna uważany za podgatunek dzikiego osła. Ma szarą sierść, która latem jaśnieje i ma rudawy odcień.


Osioł zwyczajnyOsioł zwyczajny

Equus asinus

Bardzo wytrzymałe ssak z rodziny koniowatych, hodowany na całym świecie, używany jako zwierzę juczne. Dobrze znosi upały, jest mało wymagający. Zwierzę spokojne i potulne, ale w czasie rui staje się agresywny.


Zebra górskaZebra górska

Equus zebra

To najmniejszy przedstawiciel zebr. Zebra ta charakteryzuje się gęstymi paskami, ma smukłe ciało i wąskie kopyta, widoczne jest też zwisające podgardle.


Zebra pręgowanaZebra pręgowana

Equus grevyi

Zebra Grevy'ego (Equus grevyi) to gatunek zebry, jeden z trzech żyjących dziś na świecie. Jest to największy gatunek zebry. Głowa jest dość wąska i długa. Uszy dość duże i okrągłe.


Zebra stepowaZebra stepowa

Equus quagga

Zebra stepowa to afrykański ssak z rodziny koniowatych. Cechą charakterystyczną zebry są biało-czarne pasy na całym ciele. Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem.

Inne gatunki

  • tarpan dziki (Equus ferus)

Występowanie i środowisko

Dziś dzikie koniowate żyją w Afryce, Europie i Azji. Konie udomowione utworzyły dzikie populacje wtórne na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa3
Azja7
Afryka6
Ameryka Północna2
Ameryka Południowa2
Australia2
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Żyją w stadach, czasem bardzo licznych.

Rozmnażanie

Ciąża u koniowatych trwa 12 miesięcy. Samica rodzi zwykle 1 młode. Źrebię wstaje natychmiast po porodzie.

Pożywienie

Żywią się trawą, czasem zjadają liście, gałązki i bulwy.

Ochrona i zagrożenia

Koń Przewalskiego jest gatunkiem zagrożonym.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

 

Koń Equus Caballus został udomowiony około 2000 lat temu. To był ważny moment w historii ludzkości. Konie bowiem służyły jako zwierzęta pociągowe, odgrywające ogromną rolę w transporcie, wojskowości, rolnictwie.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-6
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-06Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.