Koniowate

Koniowate (Equidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 10 gatunków w 1 rodzaju. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny ssaków. Koniowate wywodzą się z Ameryki Północnej, jednak ostatni z koniowatych amerykańskich wyginął 12 000 lat temu.

Są to duże, smukłe zwierzęta o jednopalczastych kończynach. Mają długi ogon. Konie mają dość dużą głowę i długą szyję z charakterystyczną grzywą. Konie dzikie były bardziej krępe niż rasy dzisiejsze. Zebry mają charakterystyczne biało-czarne lub brązowo-czarne pasy na całym ciele.

Występowanie i środowisko

Dziś dzikie koniowate żyją w Afryce, Europie i Azji. Konie udomowione utworzyły dzikie populacje wtórne na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa3
Azja7
Afryka6
Ameryka Północna2
Ameryka Południowa2
Australia2
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Żyją w stadach, czasem bardzo licznych.

Rozmnażanie

Ciąża u koniowatych trwa 12 miesięcy. Samica rodzi zwykle 1 młode. Źrebię wstaje natychmiast po porodzie.

Pożywienie

Żywią się trawą, czasem zjadają liście, gałązki i bulwy.

Ochrona i zagrożenia

Koń Przewalskiego jest gatunkiem zagrożonym.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

 

Koń Equus Caballus został udomowiony około 2000 lat temu. To był ważny moment w historii ludzkości. Konie bowiem służyły jako zwierzęta pociągowe, odgrywające ogromną rolę w transporcie, wojskowości, rolnictwie.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.47 / 64.9%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa — Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-6
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-06Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.