Turaki
Turaki, turakowate (Musophagidae) to rodzina mało poznanych ptaków z rzędu kukułkowych. Rodzina ta liczy dziś 23 gatunki w 5 rodzajach. W Polsce nie ma przedstawicieli tej rodziny.
Wygląd
Mają długi ogon, krótkie, zaokrąglone skrzydła, u większości trójkątny czub na głowie, silny dziób. Kolorystyka najczęściej zielona, czasem niebieska, fioletowa, purpurowa, u pozostałych szara lub brązowa. Cechą charakterystyczną jest występowanie w upierzeniu barwników, które nie występują u innych zwierząt. Zieleń nie jest barwą strukturalną, a jest wynikiem obecności barwnika turakowerdyny. Innym barwnikiem wyjątkowym w świecie zwierząt, to turacyna, zawierająca miedź.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tauraco erythrolophus
Tauraco erythrolophus to gatunek ptaka z rodziny turaków. To pięknie ubarwiony ptak. Upierzenie ciała zielone z ciemniejszym odcieniem na grzbiecie, spód ciemny, skrzydła czerwone z ciemnymi brzegami piór.

Crinifer zonurus
Hałaśnik bury (Crinifer zonurus) to gatunek ptaka z rodziny turaków. Upierzenie brązowe, jaśniejsze od spodu. Dziób bardzo silny, zakrzywiony, żółty, u nasady wąskim paskiem pomarańczowy.

Corythaeola cristata
Szyszak (Corythaeola cristata) to gatunek ptaka z rodziny turaków, największy przedstawiciel rodziny. Ptak ten ma na głowie piękny, ciemnoniebieski grzebień, Upierzenie jest niebieskie. Pierś jest oliwkowa. Dziób czerwono-żółty.

Musophaga violacea
Turako fioletowy to pochodzący z Afryki ptak z rodziny turaków. Barwniki w upierzeniu nie występują gdzie indziej w przyrodzie. Ma ciemnofioletowe upierzenie, białą pręgę pod okiem, mocny dziób, trójkątny czub na głowie.
Inne gatunki
- hałaśnik szary (Corythaixoides concolor)
- hałaśnik białobrzuchy (Corythaixoides leucogaster)
- hałaśnik maskowy (Corythaixoides personatus)
- turak kreskowany (Crinifer piscator)
- turak czerwonoczuby (Musophaga rossae)
- turak tęczowy (Ruwenzorornis johnstoni)
- turak kameruński (Tauraco bannermani)
- turak niebieskozielony (Tauraco corythaix)
- turak koroniasty (Tauraco fischeri)
- turak liliowoczuby (Tauraco hartlaubi)
- turak białoczuby (Tauraco leucolophus)
- turak białouchy (Tauraco leucotis)
- turak ostroczuby (Tauraco livingstonii)
- turak żółtodzioby (Tauraco macrorhynchus)
- turak zielonoczuby (Tauraco persa)
- turak rdzawy (Tauraco porphyreolopha)
- turak etiopski (Tauraco ruspolii)
- turak długoczuby (Tauraco schalowi)
- turak czarnodzioby (Tauraco schuettii)
Występowanie i środowisko
Występują w środkowej i południowej części Afryki. Żyją w lasach, dżunglach i dość rzadko na sawannach.
Tryb życia i zachowanie
Żyją w parach lub małych stadach. Najczęściej przesiadują na drzewach. Wydają donośne i charakterystyczne odgłosy.
Rozmnażanie
Są prawdopodobnie monogamiczne. Gniazda budują z patyków na drzewie. Samica składa najczęściej 2-3 jaja o masie 20-45 g. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 4 tygodnie. Po opuszczeniu gniazda świetnie wspinają się po drzewie. Pisklęta są karmione także pokarmem roślinnym, co jest rzadkie w świecie ptaków.
Pożywienie
Są roślinożerne, zjadają głównie owoce, ale dietę uzupełniają czasem bezkręgowcami.
Ochrona i zagrożenia
Turak kameruński jest zagrożony, narażony na wyginięcie jest turak etiopski.
Ciekawostki
Jest to jedyna duża rodzina ptaków która występuje wyłącznie na kontynencie afrykańskim.
Turaki odgrywają ważną rolę w rozsiewaniu drzew. Do 80% nasion turaki wydalają daleko od drzewa, z którego zjadły owoce.
© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-185