Turaki

Turaki, turakowate (Musophagidae) to rodzina mało poznanych ptaków z rzędu turakowych. Rodzina ta liczy dziś 23 gatunki w 6 rodzajach. W Polsce nie ma przedstawicieli tej rodziny.

Wygląd

Mają długi ogon, krótkie, zaokrąglone skrzydła, u większości trójkątny czub na głowie, silny dziób. Kolorystyka najczęściej zielona, czasem niebieska, fioletowa, purpurowa, u pozostałych szara lub brązowa. Cechą charakterystyczną jest występowanie w upierzeniu barwników, które nie występują u innych zwierząt. Zieleń nie jest barwą strukturalną, a jest wynikiem obecności barwnika turakowerdyny. Innym barwnikiem wyjątkowym w świecie zwierząt, to turacyna, zawierająca miedź.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Hałaśnik białobrzuchyHałaśnik białobrzuchy

Criniferoides leucogaster

Hałaśnik białobrzuchy (Criniferoides leucogaster) to gatunek ptaka z rodziny turaków. Na głowie charakterystyczny, wysoki czub. Upierzenie szare z czarnymi elementami na skrzydłach, czarno-białymi, poprzecznymi pasami na ogonie.


Hałaśnik buryHałaśnik bury

Crinifer zonurus

Hałaśnik bury (Crinifer zonurus) to gatunek ptaka z rodziny turaków. Upierzenie brązowe, jaśniejsze od spodu. Dziób bardzo silny, zakrzywiony, żółty, u nasady wąskim paskiem pomarańczowy.


Hałaśnik kreskowanyHałaśnik kreskowany

Crinifer piscator

Hałaśnik kreskowany, turak kreskowany (Crinifer piscator) to ptak z rodziny turakowatych o jasnobrązowym, szarawym upierzeniu, białawym od spodu, kreskowanym, z ciemniejszym przodem głowy. Dziób jest jaskrawo żółty.


Hałaśnik maskowyHałaśnik maskowy

Corythaixoides personatus

Ptak ten ma biała szyję i tył głowy, czarną maskę, szary wierzch i jasnobrunatny spód. Dziób krótki, ale silny. Na głowie duży, szarawy czub.


SzyszakSzyszak

Corythaeola cristata

Szyszak (Corythaeola cristata) to gatunek ptaka z rodziny turaków, największy przedstawiciel rodziny. Ptak ten ma na głowie piękny, ciemnoniebieski grzebień, Upierzenie jest niebieskie. Pierś jest oliwkowa. Dziób czerwono-żółty.


Turak angolskiTurak angolski

Tauraco erythrolophus

Tauraco erythrolophus to gatunek ptaka z rodziny turaków. To pięknie ubarwiony ptak. Upierzenie ciała zielone z ciemniejszym odcieniem na grzbiecie, spód ciemny, skrzydła czerwone z ciemnymi brzegami piór.


Turak białoczubyTurak białoczuby

Tauraco leucolophus

Turak białoczuby (Tauraco leucolophus) to gatunek ptaka z rodziny turakowatych. Upierzenie zielone, w tylnej części fioletowe. Czub biały. Biały też jest kark i obszary głowy poniżej oczu. Część czołowa ciemnofioletowa.


Turak czerwonoczubyTurak czerwonoczuby

Tauraco rossae

Turak czerwonoczuby (Tauraco rossae) to gatunek ptaka z rodziny turaków. Upierzenie fioletowo-granatowe. Na głowie charakterystyczny, czerwony czub. Wokół oczu żółty obszar nagiej skóry.


Turak długoczubyTurak długoczuby

Tauraco schalowi

Turak długoczuby (Tauraco schalowi) to gatunek ptaka z rodziny turakowatych. Upierzenie zielone, w tylnej części fioletowe. Charakterystyczny jest bardzo długi czub zakończony białymi frędzelkami.


Turak fioletowyTurak fioletowy

Tauraco violaceus

Turako fioletowy to pochodzący z Afryki ptak z rodziny turaków. Barwniki w upierzeniu nie występują gdzie indziej w przyrodzie. Ma ciemnofioletowe upierzenie, białą pręgę pod okiem, mocny dziób, trójkątny czub na głowie.


Turak koroniastyTurak koroniasty

Tauraco fischeri

Turak koroniasty (Tauraco fischeri) to ptak z rodziny turakowatych. Głowa, szyja i pierś zielone, reszta ciała niebieskawo-fioletowa z zielonkawym połyskiem. Na głowie czerwony, różowo-fioletowy czub z białym zakończeniem.


Turak liliowoczubyTurak liliowoczuby

Tauraco hartlaubi

Turak liliowoczuby (Tauraco hartlaubi) to ptak z rodziny turakowatych. Głowa poniżej oczu, szyja i pierś zielone, reszta ciała fioletowa z czerwoną plamą na skrzydłach. Na głowie fioletowy czub.


Turak zielonoczubyTurak zielonoczuby

Tauraco persa

Turak zielonoczuby (Tauraco persa) to gatunek ptaka z rodziny turakowatych. Upierzenie zielone, przechodzące w tylnej części w bardzo ciemny fiolet. Czub zielony. Dziób mały, krótki, ciemnoczerwony.

Inne gatunki

 • hałaśnik szary (Corythaixoides concolor)
 • turak tęczowy (Gallirex johnstoni)
 • turak rdzawy (Gallirex porphyreolophus)
 • turak kameruński (Tauraco bannermani)
 • turak niebieskozielony (Tauraco corythaix)
 • turak białouchy (Tauraco leucotis)
 • turak ostroczuby (Tauraco livingstonii)
 • turak żółtodzioby (Tauraco macrorhynchus)
 • turak etiopski (Tauraco ruspolii)
 • turak czarnodzioby (Tauraco schuettii)

Występowanie i środowisko

Występują w środkowej i południowej części Afryki. Żyją w lasach, dżunglach i dość rzadko na sawannach.

Tryb życia i zachowanie

Żyją w parach lub małych stadach. Najczęściej przesiadują na drzewach. Wydają donośne i charakterystyczne odgłosy.

Rozmnażanie

Są prawdopodobnie monogamiczne. Gniazda budują z patyków na drzewie. Samica składa najczęściej 2-3 jaja o masie 20-45 g. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 4 tygodnie. Po opuszczeniu gniazda świetnie wspinają się po drzewie. Pisklęta są karmione także pokarmem roślinnym, co jest rzadkie w świecie ptaków.

Pożywienie

Są roślinożerne, zjadają głównie owoce, ale dietę uzupełniają czasem bezkręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Turak kameruński jest zagrożony, narażony na wyginięcie jest turak etiopski.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Jest to jedyna duża rodzina ptaków która występuje wyłącznie na kontynencie afrykańskim.

Turaki odgrywają ważną rolę w rozsiewaniu drzew. Do 80% nasion turaki wydalają daleko od drzewa, z którego zjadły owoce.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-185
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.