Uchatkowate, uszatki

Uchatkowate, uchatki (Otariidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 13 gatunków w 7 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Są to zwierzęta, których kończyny przednie są silne, przekształcone w płetwy, tylne również są przekształcone w płetwy i pomagają w poruszaniu się na lądzie. Pod wodą głównym narządem ruchu są kończyny przednie. W odróżnieniu od fok, mają wykształcone małżowiny uszne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kotik afrykańskiKotik afrykański

Arctocephalus pusillus

Kotik afrykański, zwany uchatką karłowatą, to ssak z rodziny uchatkowatych z Afryki południowej. Kotiki afrykańskie nie odbywają dużych wędrówek. Żyją w pobliżu brzegów. Kotiki są poławiane dla skór, tranu i mięsa.


Kotik antarktycznyKotik antarktyczny

Arctocephalus gazella

Kotik antarktyczny (Arctocephalus gazella) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są znacznie większe od samic i mają ciemniejsze umaszczenie.


Kotik galapagoskiKotik galapagoski

Arctocephalus galapagoensis

Kotik galapagoski (Arctocephalus galapagoensis) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych z Wysp Galapagos.


Kotik nowozelandzkiKotik nowozelandzki

Arctocephalus forsteri

Kotik nowozelandzki (Arctocephalus forsteri) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych.


Kotik południowyKotik południowy

Arctocephalus australis

Kotik południowy (Arctocephalus australis) to ssak z rodziny uchatkowatych. Ma silną budowę ciała. Dymorfizm płciowy wyraźny - samce są dużo większe i masywniejsze od samic.


Kotik zwyczajnyKotik zwyczajny

Callorhinus ursinus

Kotik zwyczajny, uchatka niedźwiedziowata, niedźwiedź morski (Callorhinus ursinus) to gatunek ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Sierść jest krótka, ciemnoszara, brunatna. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony.


Maoryszanka uszata, uchatka Hooker'aMaoryszanka uszata, uchatka Hooker'a

Phocarctos hookeri

Maoryszanka uszata, uchatka Hooker'a (Phocarctos hookeri) to ssak z rodziny uchatkowatych. Występuje w wodach wokół Nowej Zelandii.


Otaria, uchatka patagońskaOtaria, uchatka patagońska

Otaria flavescens

Otaria, uchatka patagońska (Otaria flavescens) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są większe od samic. Młode uchatki patagońskie są brązowe. Dorosłe osobniki są czarne, szare lub żółtawe.


Otarka australisjskaOtarka australisjska

Neophoca cinerea

Otarka australisjska (Neophoca cinerea) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Futro samic jest jasnobrązowe, kremowe od spodu.


Uchatka grzywiasta, lew morski StelleraUchatka grzywiasta, lew morski Stellera

Eumetopias jubatus

Uchatek grzywiasty, uchatka grzywiasta, lew morski Stellera (Eumetopias jubatus) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. To największy przedstawiciel rodziny uchatek. Dorosłe osobniki mają żółtawą lub szarą sierść.


Uchatka kalifornijska, lew morskiUchatka kalifornijska, lew morski

Zalophus californianus

Uchatka kalifornijska, zwana też lwem morskim, to ssak z rodziny uchatkowatych o ciemnobrunatnej barwie ciała. Gatunek często spotykany w cyrkach i ogrodach zoologicznych. Łatwo daje się tresować. W cyrku uchatka mylnie nazywana jest foką.

Inne gatunki

  • kotik chilijski (Arctocephalus philippii)
  • kotik meksykański (Arctocephalus townsendi)
  • kotik subantarktyczny (Arctocephalus tropicalis)
  • uszanka japońska (Zalophus japonicus)
  • uszanka galapagoska (Zalophus wollebaeki)

Występowanie i środowisko

Występują w morzach i oceanach półkuli południowej i na Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

Są towarzyskie. Łatwo się tresują. Potrafią poruszać się na lądzie dzięki zginaniu tylnych płetw.

Rozmnażanie

W okresie rozrodu gromadzą się na brzegu w wielkie stada.

Pożywienie

Zjadają ryby i głowonogi. Połykają i trawią pokarm w całości.

Ochrona i zagrożenia

Ze względu na cenne futro wiele z uchatek jest obiektem polowań.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Uchatka grzywiasta, lew morski Stellera: Na świat przychodzą uchatki grzywiaste.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-45Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.