Spis treści:
Uchatkowate
Uchatkowate, uchatki (Otariidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 16 gatunków w. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Uchatkowate są to zwierzęta, których kończyny przednie są przekształcone w płetwy, tylne również są przekształcone w płetwy i pomagają w poruszaniu się na lądzie. Pod wodą głównym narządem ruchu są kończyny przednie. W odróżnieniu od fok, mają wykształcone małżowiny uszne.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Callorhinus ursinus
Kotik zwyczajny, uchatka niedźwiedziowata, niedźwiedź morski (Callorhinus ursinus) to gatunek ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Sierść jest krótka, ciemnoszara, brunatna. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony.

Arctocephalus gazella
Kotik antarktyczny (Arctocephalus gazella) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są znacznie większe od samic i mają ciemniejsze umaszczenie.

Arctocephalus galapagoensis
Kotik galapagoski (Arctocephalus galapagoensis) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych z Wysp Galapagos.

Arctocephalus pusillus
Kotik afrykański, zwany uchatką karłowatą, to ssak z rodziny uchatkowatych z Afryki południowej. Kotiki afrykańskie nie odbywają dużych wędrówek. Żyją w pobliżu brzegów. Kotiki są poławiane dla skór, tranu i mięsa.

Arctocephalus forsteri
Kotik nowozelandzki (Arctocephalus forsteri) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych.

Arctocephalus australis
Kotik południowy (Arctocephalus australis) to ssak z rodziny uchatkowatych. Ma silną budowę ciała. Dymorfizm płciowy wyraźny - samce są dużo większe i masywniejsze od samic.

Phocarctos hookeri
Maoryszanka uszata, uchatka Hooker'a (Phocarctos hookeri) to ssak z rodziny uchatkowatych. Występuje w wodach wokół Nowej Zelandii.

Neophoca cinerea
Otarka australisjska (Neophoca cinerea) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Futro samic jest jasnobrązowe, kremowe od spodu.

Eumetopias jubatus
Uchatek grzywiasty, uchatka grzywiasta, lew morski Stellera (Eumetopias jubatus) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. To największy przedstawiciel rodziny uchatek. Dorosłe osobniki mają żółtawą lub szarą sierść.

Otaria flavescens
Otaria, uchatka patagońska (Otaria flavescens) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są większe od samic. Młode uchatki patagońskie są brązowe. Dorosłe osobniki są czarne, szare lub żółtawe.

Zalophus californianus
Uchatka kalifornijska, zwana też lwem morskim, to ssak z rodziny uchatkowatych o ciemnobrunatnej barwie ciała. Gatunek często spotykany w cyrkach i ogrodach zoologicznych. Łatwo daje się tresować. W cyrku uchatka mylnie nazywana jest foką.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.











Inne gatunki
- kotik chilijski (Arctocephalus philippii)
- kotik meksykański (Arctocephalus townsendi)
- kotik subantarktyczny (Arctocephalus tropicalis)
- uszanka japońska (Zalophus japonicus)
- uszanka galapagoska (Zalophus wollebaeki)
Występowanie i środowisko
Uchatkowate występują w morzach i oceanach półkuli południowej i na Pacyfiku.
Tryb życia i zachowanie
Są towarzyskie. Łatwo się tresują. Potrafią poruszać się na lądzie dzięki zginaniu tylnych płetw.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 1,5-3,5 m. >Masa ciała do 1100 kg.
Rozmnażanie
W okresie rozrodu gromadzą się na brzegu morza w wielkie stada.
Pożywienie
Zjadają ryby i głowonogi. Połykają i trawią pokarm w całości.
Ochrona i zagrożenia
Ze względu na cenne futro wiele z uchatek jest obiektem polowań.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | Uchatek grzywiasty: Na świat przychodzą uchatki grzywiaste. |
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-45
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-03