Uchatkowate

Uchatkowate, uchatki (Otariidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 16 gatunków w. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Uchatkowate są to zwierzęta, których kończyny przednie są przekształcone w płetwy, tylne również są przekształcone w płetwy i pomagają w poruszaniu się na lądzie. Pod wodą głównym narządem ruchu są kończyny przednie. W odróżnieniu od fok, mają wykształcone małżowiny uszne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Koticzak niedźwiedziowatyKoticzak niedźwiedziowaty

Callorhinus ursinus

Kotik zwyczajny, uchatka niedźwiedziowata, niedźwiedź morski (Callorhinus ursinus) to gatunek ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Sierść jest krótka, ciemnoszara, brunatna. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony.


Kotik antarktycznyKotik antarktyczny

Arctocephalus gazella

Kotik antarktyczny (Arctocephalus gazella) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są znacznie większe od samic i mają ciemniejsze umaszczenie.


Kotik galapagoskiKotik galapagoski

Arctocephalus galapagoensis

Kotik galapagoski (Arctocephalus galapagoensis) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych z Wysp Galapagos.


Kotik karłowatyKotik karłowaty

Arctocephalus pusillus

Kotik afrykański, zwany uchatką karłowatą, to ssak z rodziny uchatkowatych z Afryki południowej. Kotiki afrykańskie nie odbywają dużych wędrówek. Żyją w pobliżu brzegów. Kotiki są poławiane dla skór, tranu i mięsa.


Kotik nowozelandzkiKotik nowozelandzki

Arctocephalus forsteri

Kotik nowozelandzki (Arctocephalus forsteri) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych.


Kotik południowyKotik południowy

Arctocephalus australis

Kotik południowy (Arctocephalus australis) to ssak z rodziny uchatkowatych. Ma silną budowę ciała. Dymorfizm płciowy wyraźny - samce są dużo większe i masywniejsze od samic.


Maoryszanka uszataMaoryszanka uszata

Phocarctos hookeri

Maoryszanka uszata, uchatka Hooker'a (Phocarctos hookeri) to ssak z rodziny uchatkowatych. Występuje w wodach wokół Nowej Zelandii.


Otarka australisjskaOtarka australisjska

Neophoca cinerea

Otarka australisjska (Neophoca cinerea) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. Futro samic jest jasnobrązowe, kremowe od spodu.


Uchatek grzywiastyUchatek grzywiasty

Eumetopias jubatus

Uchatek grzywiasty, uchatka grzywiasta, lew morski Stellera (Eumetopias jubatus) to gatunek ssaka z rodziny uchatkowatych. To największy przedstawiciel rodziny uchatek. Dorosłe osobniki mają żółtawą lub szarą sierść.


Uchatka patagońskaUchatka patagońska

Otaria flavescens

Otaria, uchatka patagońska (Otaria flavescens) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny uchatkowatych. Samce są większe od samic. Młode uchatki patagońskie są brązowe. Dorosłe osobniki są czarne, szare lub żółtawe.


Uszanka kalifornijskaUszanka kalifornijska

Zalophus californianus

Uchatka kalifornijska, zwana też lwem morskim, to ssak z rodziny uchatkowatych o ciemnobrunatnej barwie ciała. Gatunek często spotykany w cyrkach i ogrodach zoologicznych. Łatwo daje się tresować. W cyrku uchatka mylnie nazywana jest foką.

Inne gatunki

  • kotik chilijski (Arctocephalus philippii)
  • kotik meksykański (Arctocephalus townsendi)
  • kotik subantarktyczny (Arctocephalus tropicalis)
  • uszanka japońska (Zalophus japonicus)
  • uszanka galapagoska (Zalophus wollebaeki)

Występowanie i środowisko

Uchatkowate występują w morzach i oceanach półkuli południowej i na Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

Są towarzyskie. Łatwo się tresują. Potrafią poruszać się na lądzie dzięki zginaniu tylnych płetw.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 1,5-3,5 m. >Masa ciała do 1100 kg.

Rozmnażanie

W okresie rozrodu gromadzą się na brzegu morza w wielkie stada.

Pożywienie

Zjadają ryby i głowonogi. Połykają i trawią pokarm w całości.

Ochrona i zagrożenia

Ze względu na cenne futro wiele z uchatek jest obiektem polowań.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Uchatek grzywiasty: Na świat przychodzą uchatki grzywiaste.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-45
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-03Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.