Wargacz leniwy

Wargacz leniwy (Melursus ursinus)

© meoita - Fotolia.com

Wargacz (Melursus ursinus) to ssak z rodziny niedźwiedziowatych, który ma charakterystyczną grzywę na karku. Ma gęste, czarne lub brązowe. Ma wydłużony pysk i daleko wysunięte wargi, które mogą zwijać się w rurkę i wysysać termity z gniazda. W szczęce górnej brak środkowych siekaczy. Niedźwiedź ten ma zmierzwione futro, a na piersi występuje biała plama w kształcie litery V. Pazury są silnie rozwinięte, hakowato wygięte.

Występowanie i środowisko

Indie, Cejlon. Wargacze preferują tereny lasów liściastych.

Tryb życia i zachowanie

Nie zapada w sen zimowy. Aktywny nocą. Żyje w małych grupach po kilka osobników lub samotnie. Wspina się na drzewa, ale robi to niezgrabnie.

Morfologia i anatomia

Niedźwiedź ten osiąga rozmiary 190 cm długości ciała i 145 kg ciężaru. Cięższe są samce.

Pożywienie

Wargacze są wszystkożerne. Lubią termity, bulwy, owoce, jagody, padlinę, miód, plądrują ptasie gniazda. Głównym składnikiem ich diety w sezonie są owoce, poza sezonem zaś owady.

Rozmnażanie

Samica po 7 miesięcznej ciąży rodzi 1-2, czasem 3 młode, które po 2-3 miesiącach wędrują z matką na jej grzbiecie. Pozostają przy samicy 3 lata. Samica nosi młode na grzbiecie.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedyny gatunek niedźwiedzia, który jest aktywny w nocy.

To jedyny gatunek niedźwiedzia, który nosi swoje młode na grzbiecie.

W Indiach wargacze wykorzystuje się do publicznych pokazów tak zwanych tańczących niedźwiedzi. Zwierzęta okalecza się poprzez usuwanie zębów i pazurów oraz poddaje okrutnej tresurze.

Czasem dla oznaczenia tego gatunku używa się nazwy wargacz leniwy. Nazwa ta jest skutkiem pomyłki. Gdy w Europie pojawiło się najpierw futro z tego niedźwiedzia, uznano je za futro nieznanego gatunku leniwca.

Wargacz to także rodzaj ryby z rodziny wargaczowatych.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20© medianauka.pl, 2013-02-07, GAT-322
Data aktualizacji artykułu: 2018-02-15
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.