Logo Media Nauka

FacebookNiedźwiedzie

Niedźwiedziowate, niedźwiedzie (Ursidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. Jeden z nich występuje na terenie naszego kraju. Czasem do tej rodziny zalicza się też pandę wielką.

Wygląd

Niedźwiedzie to jedne z największych i najsilniejszych drapieżnych ssaków. Mają masywne ciało, pokryte gęstym, długim futrem o jednolitym, najczęściej brązowym kolorze. Na piersi u niektórych gatunków występują jasne plamy. Mają krótki ogon. Kończyny masywne, zakończone pazurami, stopochodne z pięcioma palcami.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Baribal, niedźwiedź czarnyBaribal, niedźwiedź czarny

Ursus americanus

Baribal, nazywany także niedźwiedziem czarnym. Niedźwiedź Ameryki Północnej, którego można spotkać głównie w parkach narodowych. Jest niegroźny dla człowieka i często daje się karmić turystom.


Niedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiańskiNiedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiański

Tremarctos ornatus

Niedźwiedź andyjski, zwany też peruwiańskim, który jest najbardziej roślinożernym gatunkiem ze wszystkich niedźwiedzi. Mało wiemy o jego zwyczajach. Jest zwinny. Potrafi wspinać się na drzewa.


Niedźwiedź brunatnyNiedźwiedź brunatny PL

Ursus arctos

Jedyny przedstawiciel niedźwiedzi żyjący w Polsce - niedźwiedź brunatny. Żyje w na południu kraju w górach. Zaniepokojony może być groźny dla człowieka. Zwykle aktywny głównie w nocy. Dużo wędruje za pokarmem. Dobrze pływa i wspina się po zboczach.


Niedźwiedź himalajski, niedźwiedź obrożnyNiedźwiedź himalajski, niedźwiedź obrożny

Ursus thibetanus

Niedźwiedź himalajski ma podobne zwyczaje jak niedźwiedź brunatny, jednak jest on bardziej drapieżny. W Himalajach dochodzi do 4000 m n.p.m. Podstawę jego diety stanowią rośliny.


Niedźwiedź malajskiNiedźwiedź malajski

Helarctos malayanus

Niedźwiedź malajski jest najmniejszym przedstawicielem rodziny niedźwiedzi. Jego charakterystyczną cechą jest biała lub pomarańczowa plama na piersi. Aktywny w nocy. Za dnia lubi się wygrzewać na słońcu w konarach drzew.


Niedźwiedź polarnyNiedźwiedź polarny

Thalarctos maritimus

Niedźwiedź polarny, nazywany też białym żyje w ekstremalnych warunkach. Jest jedynym niedźwiedziem, który żywi się głównie mięsem. Ma białe futro. Jest świetnym pływakiem. Odbywa dalekie wędrówki. Potrafi płynąć z prędkością do 4-5 km/h.


WargaczWargacz

Melursus ursinus

Wargacz to niedźwiedź żyjący w Indiach i na Cejlonie, którego rozpoznawalną cechą jest grzywa na karku, która opada na boki ciała. To jedyny gatunek niedźwiedzia, który jest aktywny w nocy.

Występowanie i środowisko

Występują w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Preferują odludne tereny. Zamieszkują tereny leśne nizinne i górskie.

Tryb życia i zachowanie

Są zwinne. Szybko biegają, wspinają się na drzewa, pływają. Unikają towarzystwa ludzi, rzadko atakują. W zimnym klimacie zapadają w sen zimowy. Niedźwiedzie poza porą godową żyją samotnie.

Morfologia i anatomia

Niedźwiedziowate mają dobry słuch i doskonały węch. W uzębieniu duże siekacze, mocne kły, szerokie zęby trzonowe. Prowadzą nocny lub dzienny tryb życia (niedźwiedź polarny).

Rozmnażanie

Samica po ciąży trwającej od 6 do 8 miesięcy rodzi 1-4 młodych zwykle podczas zimowego snu.

Pożywienie

Niedźwiedzie są wszystkożerne, choć w diecie przeważa pokarm roślinny (jagody).

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Niedźwiedź brunatny: Trwa okres zimowego snu u niedźwiedzia brunatnego.
       Niedźwiedź brunatny: Trwa ruja u niedźwiedzia brunatnego. Lipiec i sierpień to okres dodatkowej rui, która wystepuje tylko czasem.
          Niedźwiedź brunatny: Podczas snu zimowego samicy rodzą się młode niedźwiadki brunatne.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-85Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.