Niedźwiedzie
Niedźwiedziowate, niedźwiedzie (Ursidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. Jeden z nich występuje na terenie naszego kraju. Czasem do tej rodziny zalicza się też pandę wielką.
Wygląd
Niedźwiedzie to jedne z największych i najsilniejszych drapieżnych ssaków. Mają masywne ciało, pokryte gęstym, długim futrem o jednolitym, najczęściej brązowym kolorze. Na piersi u niektórych gatunków występują jasne plamy. Mają krótki ogon. Kończyny masywne, zakończone pazurami, stopochodne z pięcioma palcami.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Ursus americanus
Baribal, nazywany także niedźwiedziem czarnym. Niedźwiedź Ameryki Północnej, którego można spotkać głównie w parkach narodowych. Jest niegroźny dla człowieka i często daje się karmić turystom.

Tremarctos ornatus
Niedźwiedź andyjski, zwany też peruwiańskim, który jest najbardziej roślinożernym gatunkiem ze wszystkich niedźwiedzi. Mało wiemy o jego zwyczajach. Jest zwinny. Potrafi wspinać się na drzewa.

Ursus arctos
Jedyny przedstawiciel niedźwiedzi żyjący w Polsce - niedźwiedź brunatny. Żyje w na południu kraju w górach. Zaniepokojony może być groźny dla człowieka. Zwykle aktywny głównie w nocy. Dużo wędruje za pokarmem. Dobrze pływa i wspina się po zboczach.

Ursus thibetanus
Niedźwiedź himalajski ma podobne zwyczaje jak niedźwiedź brunatny, jednak jest on bardziej drapieżny. W Himalajach dochodzi do 4000 m n.p.m. Podstawę jego diety stanowią rośliny.

Helarctos malayanus
Niedźwiedź malajski jest najmniejszym przedstawicielem rodziny niedźwiedzi. Jego charakterystyczną cechą jest biała lub pomarańczowa plama na piersi. Aktywny w nocy. Za dnia lubi się wygrzewać na słońcu w konarach drzew.

Thalarctos maritimus
Niedźwiedź polarny, nazywany też białym żyje w ekstremalnych warunkach. Jest jedynym niedźwiedziem, który żywi się głównie mięsem. Ma białe futro. Jest świetnym pływakiem. Odbywa dalekie wędrówki. Potrafi płynąć z prędkością do 4-5 km/h.

Melursus ursinus
Wargacz to niedźwiedź żyjący w Indiach i na Cejlonie, którego rozpoznawalną cechą jest grzywa na karku, która opada na boki ciała. To jedyny gatunek niedźwiedzia, który jest aktywny w nocy.
Występowanie i środowisko
Występują w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Preferują odludne tereny. Zamieszkują tereny leśne nizinne i górskie.
Tryb życia i zachowanie
Są zwinne. Szybko biegają, wspinają się na drzewa, pływają. Unikają towarzystwa ludzi, rzadko atakują. W zimnym klimacie zapadają w sen zimowy. Niedźwiedzie poza porą godową żyją samotnie.
Morfologia i anatomia
Niedźwiedziowate mają dobry słuch i doskonały węch. W uzębieniu duże siekacze, mocne kły, szerokie zęby trzonowe. Prowadzą nocny lub dzienny tryb życia (niedźwiedź polarny).
Rozmnażanie
Samica po ciąży trwającej od 6 do 8 miesięcy rodzi 1-4 młodych zwykle podczas zimowego snu.
Pożywienie
Niedźwiedzie są wszystkożerne, choć w diecie przeważa pokarm roślinny (jagody).
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-85 Opis Trwa okres zimowego snu u niedźwiedzia brunatnego. Trwa ruja u niedźwiedzia brunatnego. Lipiec i sierpień to okres dodatkowej rui, która wystepuje tylko czasem. Podczas snu zimowego samicy rodzą się młode niedźwiadki brunatne.
Kalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ▸ ● ● ● ● ● ● ● ●