Niedźwiedzie

Niedźwiedziowate, niedźwiedzie (Ursidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. Jeden z nich występuje na terenie naszego kraju. Czasem do tej rodziny zalicza się też pandę wielką.

Wygląd

Niedźwiedzie to jedne z największych i najsilniejszych drapieżnych ssaków. Mają masywne ciało, pokryte gęstym, długim futrem o jednolitym, najczęściej brązowym kolorze. Na piersi u niektórych gatunków występują jasne plamy. Mają krótki ogon. Kończyny masywne, zakończone pazurami, stopochodne z pięcioma palcami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Niedźwiedź brunatnyNiedźwiedź brunatny PL

Ursus arctos

Jedyny przedstawiciel niedźwiedzi żyjący w Polsce - niedźwiedź brunatny. Żyje w na południu kraju w górach. Zaniepokojony może być groźny dla człowieka. Zwykle aktywny głównie w nocy. Dużo wędruje za pokarmem. Dobrze pływa i wspina się po zboczach.


Baribal, niedźwiedź czarnyBaribal, niedźwiedź czarny

Ursus americanus

Baribal, nazywany także niedźwiedziem czarnym. Niedźwiedź Ameryki Północnej, którego można spotkać głównie w parkach narodowych. Jest niegroźny dla człowieka i często daje się karmić turystom.


Niedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiańskiNiedźwiedź andyjski, niedźwiedź peruwiański

Tremarctos ornatus

Niedźwiedź andyjski, zwany też peruwiańskim, który jest najbardziej roślinożernym gatunkiem ze wszystkich niedźwiedzi. Mało wiemy o jego zwyczajach. Jest zwinny. Potrafi wspinać się na drzewa.


Niedźwiedź himalajski, niedźwiedź obrożnyNiedźwiedź himalajski, niedźwiedź obrożny

Ursus thibetanus

Niedźwiedź himalajski ma podobne zwyczaje jak niedźwiedź brunatny, jednak jest on bardziej drapieżny. W Himalajach dochodzi do 4000 m n.p.m. Podstawę jego diety stanowią rośliny.


Niedźwiedź malajskiNiedźwiedź malajski

Helarctos malayanus

Niedźwiedź malajski jest najmniejszym przedstawicielem rodziny niedźwiedzi. Jego charakterystyczną cechą jest biała lub pomarańczowa plama na piersi. Aktywny w nocy. Za dnia lubi się wygrzewać na słońcu w konarach drzew.


Niedźwiedź polarnyNiedźwiedź polarny

Thalarctos maritimus

Niedźwiedź polarny, nazywany też białym żyje w ekstremalnych warunkach. Jest jedynym niedźwiedziem, który żywi się głównie mięsem. Ma białe futro. Jest świetnym pływakiem. Odbywa dalekie wędrówki. Potrafi płynąć z prędkością do 4-5 km/h.


WargaczWargacz

Melursus ursinus

Wargacz to niedźwiedź żyjący w Indiach i na Cejlonie, którego rozpoznawalną cechą jest grzywa na karku, która opada na boki ciała. To jedyny gatunek niedźwiedzia, który jest aktywny w nocy.

Występowanie i środowisko

Występują w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Preferują odludne tereny. Zamieszkują tereny leśne nizinne i górskie.

Tryb życia i zachowanie

Są zwinne. Szybko biegają, wspinają się na drzewa, pływają. Unikają towarzystwa ludzi, rzadko atakują. W zimnym klimacie zapadają w sen zimowy. Niedźwiedzie poza porą godową żyją samotnie.

Morfologia i anatomia

Niedźwiedziowate mają dobry słuch i doskonały węch. W uzębieniu duże siekacze, mocne kły, szerokie zęby trzonowe. Prowadzą nocny lub dzienny tryb życia (niedźwiedź polarny).

Rozmnażanie

Samica po ciąży trwającej od 6 do 8 miesięcy rodzi 1-4 młodych zwykle podczas zimowego snu.

Pożywienie

Niedźwiedzie są wszystkożerne, choć w diecie przeważa pokarm roślinny (jagody).

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Niedźwiedź brunatny: Trwa okres zimowego snu u niedźwiedzia brunatnego.
       Niedźwiedź brunatny: Trwa ruja u niedźwiedzia brunatnego. Lipiec i sierpień to okres dodatkowej rui, która wystepuje tylko czasem.
          Niedźwiedź brunatny: Podczas snu zimowego samicy rodzą się młode niedźwiadki brunatne.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-85

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki - forest animals
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki niedźwiedzie
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.