Wielbłądowate

Wielbłądowate (Camelidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 4 gatunki. W Polsce nie żyją na wolności żadne gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Są to duże zwierzęta o długich nogach, długiej szyi, wełnistej sierści. Kończyny posiadają tylko po 2 palce. Końcowa część palca zakończona jest rogową blaszką. Zwierzęta te stąpają na poduszkach utworzonych przez zgrubienie skóry na rozszerzonych, środkowym członie palca.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


AlpakaAlpaka

Lama pacos

Alpaka jest udomowionym przez Inków 4500 lat temu zwierzęciem domowym z rodziny wielbłądowatych, mniejszym od lamy, bardzo do niej podobnym. Alpaka jest bardzo łagodnym zwierzęciem. Dobrze wspina się na skalne urwiska.


Gwanako, guanakoGwanako, guanako

Lama guanicoe

Gwanako, guanako (Lama guanicoe) to gatunek ssaka z rodziny wielbłądowatych - przodek lamy. Prowadzi stadny tryb życia. W stadzie występuje 4-10 samic i jeden samiec.


Lama andyjskaLama andyjska

Lama glama

Lama to ssak domowy z rodziny wielbłądowatych z Ameryki Południowej, hodowana w Boliwii i Peru. Została udomowiona około 1000 lat temu. Hodowana jest dla mięsa, wełny i jako zwierzę juczne. Przodkiem lamy jest prawdopodobnie gwanako.


Wielbłąd dwugarbnyWielbłąd dwugarbny

Camelus bactrianus

Wielbłąd dwugarbny, zwany też baktrianem, to udomowiony ssak z rodziny wielbłądowatych, żyjący na pustyni. Zwierzę bardzo odporne na trudne warunki klimatyczne. Ma charakterystyczne dwa garby, które stanowią rezerwę tłuszczu.


Wielbłąd jednogarbnyWielbłąd jednogarbny

Camelus dromedarius

Dromader to zwierzę domowe z rodziny wielbłądowatych, podobne do wielbłąda dwugarbnego. Ma jednak w odróżnieniu od niego lżejszą budowę ciała, dłuższe nogi i jeden garb.


Wikunia andyjskaWikunia andyjska

Vicugna vicugna

Wigoń, zwany też wikunią, to ssak pustynny z rodziny wielbłądowatych, pochodzący z Ameryki Południowej. Wigonie żyją w haremach złożonych z samca, kilku samic i ich młodych lub w grupach samych młodych samców.

Występowanie i środowisko

Dzisiaj dziko żyją jedynie w Azji i górach Ameryki Południowej. Zamieszkują pustynne, półpustynne obszary i tereny wysokogórskie.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja2
Afryka1
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa4
Australia1
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Są bardzo wytrzymałe na brak wody.

Morfologia i anatomia

Ich żołądek złożony jest z trzech części. W odróżnieniu od innych ssaków, ich krwinki czerwone mają owalny kształt i zawierają jądro, co jest unikalne u ssaków.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 242-400 dni. Samica rodzi jedno, czasem dwa młode. Młode są dość samodzielne po narodzinach.

Pożywienie

Zjadają suchą pustynną, ciernistą roślinność.

Ochrona i zagrożenia

Są wśród nich zwierzęta udomowione (dromader, baktrian, lama). Gatunki udomowione są wykorzystywane jako zwierzęta juczne, są hodowane dla mięsa, wełny i mleka.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wielbłądowate rozwinęły się w Ameryce Północnej. Były pośród nich okazy wielkości żyrafy. Część nich przedostało się na inne kontynenty. Podczas epoki lodowcowej wszystkie gatunki z Ameryki Północnej wyginęły.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Wielbłąd jednogarbny: Trwa okres godowy u wielbłąda jednogarbnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-3
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-08Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.