Logo Media Nauka

FacebookWieloryby fałdowce

Wieloryby fałdowce, płetwale (Balaenopteridae) to rodzina ssaków z podrzędu fiszbinowców, która liczy dziś 5 gatunków w 2 rodzajach.

Wygląd

To potężne ssaki wodne o torpedowatym kształcie ciała. Długość ich głowy nie przekracza 1/4 długości całego ciała. Jest obecna mała płetwa grzbietowa. Spód ciała pokryty bruzdami. Mają krótkie i sztywne płaty fiszbinu. Górna szczęka jest długa , zaś dolna wygięta na zewnątrz.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


FinwalFinwal PL

Balaenoptera physalus

Finwal (Balaenoptera physalus) to gatunek ssaka z rodziny wielorybów fałdowców. To po płetwalu błękitnym drugie co do wielkości zwierzę na Ziemi. Ma smukły i opływowy kształt ciała. Ma wysoką, zakrzywioną do tyłu płetwę grzbietową.


Humbak, długopłetwiecHumbak, długopłetwiec

Megaptera novaeangliae

Humbak (długopłetwiec) to ssak z rodziny wielorybów fałdowców o zmiennym ubarwieniu. Ciało pokryte jest guzowatymi naroślami. Ma bardzo długie płetwy piersiowe.


Płetwal błękitnyPłetwal błękitny

Balaenoptera musculus

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to ssak z rodziny wielorybów fałdowców. Jest to największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło i żyje na Ziemi. Wieloryb ten ma niewielką płetwę grzbietową, przesuniętą ku tyłowi.


Płetwal karłowatyPłetwal karłowaty

Balaenoptera acutorostrata

Płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata) to gatunek dużego ssaka morskiego z rodziny wielorybów fałdowców, najmniejszy przedstawiciel tej rodziny. Wierzch jest czarniawy, spód białawy.


SejwalSejwal PL

Balaenoptera borealis

Sejwal, płetwal czerniakowy (Balaenoptera borealis) to ssak morski z rodziny wielorybów fałdowców podobny do finwala. Ubarwienie szare lub brązowe, spód białawy. Fiszbin jest czarny.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wszystkie oceany świata.

Tryb życia i zachowanie

Szybko pływają. Po śmierci nie utrzymują się na wodzie. Podejmują dalekie wędrówki po oceanach całego świata.

Rozmnażanie

Z reguły samice rodzą tylko jedno młode.

Pożywienie

Odżywiają się drobnymi rybami i krylem.

Ciekawostki

To największe ssaki żyjące na ziemi. Największy z nich jest płetwal błękitny (Balaenoptera musculus), który osiąga 30 metrów długości.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Finwal: Rodzą się finwale.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-99 
Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Puzzle 1000 Ssaki
Kolorowe skarpetki - forest animals
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.