Logo Media Nauka

FacebookWieloryby fałdowce

Wieloryby fałdowce, płetwale (Balaenopteridae) to rodzina ssaków z podrzędu fiszbinowców, która liczy dziś 5 gatunków w 2 rodzajach.

Wygląd

To potężne ssaki wodne o torpedowatym kształcie ciała. Długość ich głowy nie przekracza 1/4 długości całego ciała. Jest obecna mała płetwa grzbietowa. Spód ciała pokryty bruzdami. Mają krótkie i sztywne płaty fiszbinu. Górna szczęka jest długa , zaś dolna wygięta na zewnątrz.

Gatunki

Wykaz gatunków.

FinwalFinwal PL

Balaenoptera physalus

Finwal (Balaenoptera physalus) to gatunek ssaka z rodziny wielorybów fałdowców. To po płetwalu błękitnym drugie co do wielkości zwierzę na Ziemi. Ma smukły i opływowy kształt ciała. Ma wysoką, zakrzywioną do tyłu płetwę grzbietową.


Humbak, długopłetwiecHumbak, długopłetwiec

Megaptera novaeangliae

Humbak (długopłetwiec) to ssak z rodziny wielorybów fałdowców o zmiennym ubarwieniu. Ciało pokryte jest guzowatymi naroślami. Ma bardzo długie płetwy piersiowe.


Płetwal błękitnyPłetwal błękitny

Balaenoptera musculus

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to ssak z rodziny wielorybów fałdowców. Jest to największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło i żyje na Ziemi. Wieloryb ten ma niewielką płetwę grzbietową, przesuniętą ku tyłowi.


Płetwal karłowatyPłetwal karłowaty

Balaenoptera acutorostrata

Płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata) to gatunek dużego ssaka morskiego z rodziny wielorybów fałdowców, najmniejszy przedstawiciel tej rodziny. Wierzch jest czarniawy, spód białawy.


SejwalSejwal PL

Balaenoptera borealis

Sejwal, płetwal czerniakowy (Balaenoptera borealis) to ssak morski z rodziny wielorybów fałdowców podobny do finwala. Ubarwienie szare lub brązowe, spód białawy. Fiszbin jest czarny.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wszystkie oceany świata.

Tryb życia i zachowanie

Szybko pływają. Po śmierci nie utrzymują się na wodzie. Podejmują dalekie wędrówki po oceanach całego świata.

Rozmnażanie

Z reguły samice rodzą tylko jedno młode.

Pożywienie

Odżywiają się drobnymi rybami i krylem.

Ciekawostki

To największe ssaki żyjące na ziemi. Największy z nich jest płetwal błękitny (Balaenoptera musculus), który osiąga 30 metrów długości.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Finwal: Rodzą się finwale.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-99Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.