logo

Żołna, żołna zwyczajna

Żołna zwyczajna (Merops apiaster) to ptak z rodziny żołn, jeden z najbarwniejszych przedstawicieli awiafauny Polski. Samiec ma czoło białawe, wierzch głowy i kark mają rdzawy kolor, barki, kuper, grzbiet są w kolorze oliwkowo-żółtym, skrzydła są błękitno-zielone, brązowe są pokrywy skrzydłowe i lotki drugorzędowe, ogon zielonkawy, gardziel jaskrawo żółta. Przez oko biegnie ciemna pręga. Samica ma mniej kontrastowe barwy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Można ją spotkać w południowej Europie, południowej Azji, w Afryce. Zimuje na południe od Sahary. Preferuje otwarte środowiska, w pobliżu piaszczystych i gliniastych urwisk.

Tryb życia i zachowanie

Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje w maju i czerwcu. Odlatuje w sierpniu. To bardzo ruchliwy i towarzyski tak. Gniazduje w koloniach. Lubi przesiadywać w grupach. Jest to ptak płochliwy. Żołna szybko macha skrzydłami, po czym następuje faza szybowania, podobna do lotu jaskółki.

Pożywienie

Zjada owady: błonkówki, motyle, chrząszcze, muchówki, prostoskrzydłe. Owady chwyta zazwyczaj w locie. Owady z żądłami najpierw kilkakrotnie miażdży i dopiero potem zjada. Z żądłówek zjada głównie osy.

Rozmnażanie

Gniazduje w samodzielnie wykonanej głębokiej norze w urwisku o piaskowym lub gliniastym podłożu. Długość norki ma około 1 m. Raz w roku od maja do czerwca samica składa 5-6 jaj, które wysiaduje samiec i samica przez 20 dni. Młode wykluwają się nagie i ślepe. W gnieździe pozostają przez 1 miesiąc.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żołna jest objęta ochroną gatunkową. Mimo iż to rzadki ptak, od lat obserwuje się ekspansję tego gatunku na północ Europy.

Ciekawostki

Żołna doskonale rozpoznaje owady jadowite. Osy podobne do jadowitych ptak ten połyka natychmiast, te jadowite świetnie odróżnia i najpierw miażdży odwłok, odcina go i dopiero wówczas połyka ofiarę.


© medianauka.pl, 2013-11-16, GAT-640


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Żołny przylatują na lęgi do Polski.
         Trwa okres lęgowy żołny.
           Żołny odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaŻołna zielona
Merops superciliosus
ikonaŻołna białoczelna
Merops bullockoides
ikonaŻołna karminowa
Merops nubicoides
ikonaŻołna modrogardła
Merops viridis
ikonaŻołna modrolica
Merops persicus
ikonaŻołna modrosterna
Merops philippinus
ikonaŻołna obrożna
Merops leschenaulti
ikonaŻołna rdzawobrzucha
Merops oreobates
ikonaŻołna rudogłowa
Merops boehmi
ikonaŻołna widłosterna
Merops hirundineus
ikonaŻołna wschodnia
Merops orientalis
Żołny
Żołny

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki Miasto
Paw Puzzle
Kubek sowy
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.