Logo Media Nauka

Facebook

Alka (Alca torda)
© Lars Lachmann - Fotolia.com

Alka

Alka (Alca torda) to ptak z rodziny alk. W okresie godów głowa, szyja i wierzch ciała są czarne, a strona brzuszna biała. Dziób jest mocny, bocznie spłaszczony, z pionowo przebiegającą białą kreską. Od oka do nasady dzioba biegnie biały pasek. Przez skrzydła również biegnie biały pas. Poza okresem lęgowym alka ma białe policzki i gardło. Młode osobniki nie mają przepaski na dziobie. Skrzydła pełnią funkcję wioseł do poruszania siępod wodą.

Występowanie i środowisko PL

Ten gatunek jest w Polsce najczęściej spotykany spośród wszystkich alek. Spotkać go można najczęściej wczesną wiosną nad Bałtykiem w Zatoce Gdańskiej na Półwyspie Helskim.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten żyje na morzu. Odbywa wędrówki. Na ląd wychodzi podczas lęgów. Od późnego lata do jesieni alki pierzą się i na ten czas tracą zdolność lotu. Potrafi zanurkować na głębokość kilku metrów.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim ryby, ale także wodne bezkręgowce. Odbiera też zdobycz innym ptakom.

Rozmnażanie

Gniazduje kolonijnie na skalistych wybrzeżach i wyspach na Oceanie Atlantyckim. Samiec i samica tworzą pary na wiele sezonów. Samica w maju lub na początku czerwca składa jedno jajo bezpośrednio na skalnym podłożu, czasem w norze. Jajo wysiaduje samiec i samica na przemian przez 36 dni. Młode po 2-3 tygodniach potrafią już latać. Samce opiekują się jeszcze przez pewien czas młodymi ptakami. Młode osobniki przystępują do lęgów w wieku 4-5 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-04-28, GAT-773


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce alki. Najczęściej można ją spotkać w marcu.
          Okres najczęstszego występowania w Polsce alki.
          Okres składania jaj przez samicę alki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaAlczyk
Alle alle
ikonaAlka olbrzymia
Pinguinus impennis †
ikonaMaskonur pacyficzny
Fratercula corniculata
ikonaMaskonur złotoczuby
Fratercula cirrhata
ikonaMorzyk krótkodzioby
Brachyramphus brevirostris
ikonaNurek
Cerorhinca monocerata
ikonaNurnik aleucki
Cepphus columba
ikonaNurnik zwyczajny
Cepphus grylle
ikonaNurzyk polarny
Uria lomvia
Alki
Alki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.