Biegus płowy
Biegus płowy (Calidris subruficollis) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Upierzenie popielate z ciemniejszym wierzchem i skrzydłami. Boki głowy są jednolicie ubarwione. Wokół oczu jasna otoczka. W ogóle ptak przypomina samicę bataliona.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© feathercollector - stock.adobe.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko PL
Gatunek występuje na północy Ameryki Północnej, gdzie gniazduje. Na zimę wędruje na południe kontynentu i do Ameryki Południowej. Ptak ten występuje też na wschodnich krańcach Azji. Preferuje tereny porośnięte trawą, dość suche, co jest wyjątkowe jak na biegusy. Biegus płowy jest spotykany w Polsce bardzo rzadko. Stwierdzono zaledwie kilkanaście obserwacji w kraju.
Tryb życia i zachowanie
Ptak spotykany u nas na przestrzeni całego roku.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 18-20 cm.
Rozmnażanie
Samce tokują.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2019-05-02, GAT-6566
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-06