Biegus zmienny

Biegus rdzawy (Calidris canutus) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, największy z naszych biegusów. Samiec w szacie godowej ma ciemny wierzch ciała (także głowę), obrzeża piór są jaśniejsze. Kuper jest biały, ogon szarawy z ciemnym prążkowaniem. Rdzawe są boki głowy, szyja, pierś i brzuch. Pokrywy podogonowe są białawe. Dziób jest prosty, ciemny, niezbyt długi. Nogi są również czarne. Samica w szacie godowej nie ma tak kontrastowych barw. Szata spoczynkowa charakteryzuje się szaropopielatym wierzchem i białawym spodem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Biegus zmienny (Calidris alpina)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w tundrze. Można go spotkać na torfowiskach, wilgotnych łąkach. Jest obecny na Islandii, w Wielkiej Brytami, nad Morzem Północnym, Bałtykiem, w Skandynawii, w Azji, na Grenlandii i w Ameryce Północnej. Zimuje w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce jest bardzo nielicznym ptakiem gniazdującym, choć podczas przelotów jest bardzo liczny.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przyloty odbywają się od marca do maja, odloty od lipca do listopada.

Morfologia i anatomia

Osiąga 19-30 cm długości ciała i ciężar 40-80 g. Skrzydło ma długość do 13 cm.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce, głównie owady.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi, na mchu pośród traw. Samica raz w roku składa 4 jaja, które wysiaduje wraz z samcem przez 16-22 dni. Rodzice opiekują się pisklętami. Po 4 tygodniach życia młode są zdolne do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie gatunkowej.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Do Polski przylatuje biegus zmienny.
       Biegus zmienny odlatuje na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-11-01, GAT-4297
©® Media Nauka 2008-2023 r.