Bielik (zwyczajny)

Bielik (Haliaeetus albicilla) to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, z podrodziny kań. Samica jest większa od samca, ale upierzenie jest takie samo w obu przypadkach. Głowa i szyja są jasnobrązowe, grzbiet i strona brzuszna ciemnobrunatne, ogon biały. Dziób jest ostro zagięty w dół, żółty. Ma szerokie, deskowane skrzydła. Jest ptakiem chronionym. Chronione są także jego stanowiska lęgowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Bielik (zwyczajny) (Haliaeetus albicilla)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Środkowa i wschodnia Europa, Islandia, Grenlandia, Azja na północ od Himalajów, także w Ameryce Północnej. Zwykle występuje stare obszary leśne w pobliżu zbiorników wodnych.

Tryb życia i zachowanie

Na ptaki często poluje w powietrzu. Dorosłe ptaki prowadzą osiadły tryb życia. Młode osobniki do osiągnięcia dojrzałości płciowej koczują. W locie szybuje z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Lot aktywny polega na powolnych i głębokich uderzeniach skrzydłami. Odzywa się tylko w rewirze lęgowym "Rik-rik-rik".

Pożywienie

Zjada średniej wielkości ptaki, ssaki. Także poluje na ryby. Zjada chętnie padlinę. Zimą poluje na ptactwo wodne. Potrafi upolować ptaka wielkości gęsi i ssaka wielkości małej sarny.

Rozmnażanie

Gniazdo powstaje w koronie wysokiego drzewa przy pniu. Ma kilka gniazd użytkowanych na zmianę. Samica składa raz w roku najczęściej 2 jaja od połowy lutego do marca. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 35 dni. Dopiero po 70 dniach pisklęta są zdolne opuścić gniazdo. Dojrzałość płciową osiągają po 5 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną prawną. Wokół lęgowiska zabroniona jest jakakolwiek działalność człowieka.

Ciekawostki

godło Wizerunek bielika znajduje się w godle naszego kraju.

Bielik jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce.

Pytania

Pytania

Orzeł bielik - dlaczego tak się nazywa?

Nazwa gatunkowa to po prostu bielik. Ptak ten należy do rodziny jastrzębiowatych. Jest nazywany zwyczajowo orłem bielikiem. Bielik w rzeczywistości nie należy do grupy orłów, czyli ptaków z rodzaju Aquila i Hieraaetus.

Co zagraża bielikowi?

Największym zagrożeniem dla bielików jest człowiek i zanieczyszczenie chemiczne środowiska, szczególnie środkami DDT. Ma ono bardzo duży wpływ na liczebność ptaków. DDE - podstawowy produkt rozkładu DDT zmienia strukturę skorupki jaja, przez co jaja zapadały się pod ciężarem ptaka podczas wysiadywania.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres składania jaj przez bielika.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-08, GAT-511




©® Media Nauka 2008-2023 r.