Kuropatwa (zwyczajna)

Kuropatwa (Perdix perdix) to ptak wielkości gołębia o krępej budowie ciała, średnio liczny w naszym kraju. W upierzeniu dominują brązy i odcienie szarości. Głowa na policzkach i gardle ma rudy odcień. Po bokach ciała występują ciemnobrązowe pręgi, w podobnym kolorze jest plama w okolicy piersi lub brzucha, która u samic czasem nie występuje. Skrzydła są dość krótkie i zaokrąglone. Kogut od kury różni się ubarwieniem piór barkowych i na pokrywach skrzydłowych.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kuropatwa (zwyczajna) (Perdix perdix)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie oraz Azji. W Ameryce Północnej gatunek ten został introdukowany. W Polsce to średnio liczny gatunek. Jest rozpowszechniony na terenie całego kraju poza rejonami wysokogórskimi. Preferuje tereny rolnicze, ale nie monokulturowe. Ptak ten potrzebuje urozmaiconego terenu, pól i łąk poprzecinanych miedzami.

Tryb życia i zachowanie

To gatunek osiadły. Kuropatwa jest aktywna za dnia. Poza okresem rozrodu skupia się w niewielkie stada. Ptaki te nocują między bruzdami ziemi pod osłoną traw, zawsze w innym miejscu. Kuropatwy żerują najbardziej intensywnie o zmroku i o świcie. W sezonie lęgowym odzywa się głosem skrzypiącym "czir-rek".

Pożywienie

Kuropatwa zjada liście traw, koniczynę, zboża, nasiona chwastów. Dietę roślinną uzupełnia czasami owadami, głównie w okresie rozrodu. Pisklęta jedzą owady. W zimie kuropatwy z wielkim trudem zdobywają pokarm. Ziarna, kiełki zbóż i inny pokarm pochodzenia roślinnego wykopują spod śniegu.

Rozmnażanie

Jest monogamiczna nawet przez kilka sezonów lęgowych. Gniazduje na ziemi w zbożu, wysokiej trawie, pod krzewami. Samica składa 8-20 (29) jaj w okresie od maja do czerwca co 1-2 dni. Wysiaduje wyłącznie samica. Okres inkubacji wynosi 23-25 dni, począwszy od zniesienia ostatniego jaja. Pisklęta znajdują się pod opieką samca i samicy. Rodzina razem zimuje. Zdolność do lotu młode uzyskują po 4 tygodniach od wyklucia. Dojrzałość płciową uzyskują już na drugi rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek łowny w okresie od 11 września do 21 października.

Pytania

Pytania

Czy kuropatwa to samica bażanta?

Nie. Kuropatwa to odrębny gatunek.



Filmy


Kuropatwa zwyczajna



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce kuropatwy.
          Samica kuropatwy znosi jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-18, GAT-811




©® Media Nauka 2008-2023 r.