Orzeł przedni

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos) to piękny, duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, większy od myszołowa, mniejszy od bielika. Samica jest większa od samca. Ma ciemnobrunatne upierzenie, głowę i kark z odcieniem złota. Spód jest nieco jaśniejszy. Lotki są czarne, podobnie jak koniec ogona. Dziób jest czarny, palce żółte. Skrzydła dość wąskie i długie. Lotki na skrzydłach palczaste. Młode osobniki mają białe plamy u nasady ogona i na skrzydle.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Północna część Europy, Azja i Ameryka Północna. W Polsce bardzo rzadki, pod całkowitą ochroną wraz ze stanowiskami lęgowymi w promieniu 500 m. Występuje zaledwie na kilku-kilkunastu stanowiskach. Ten polski orzeł gniazduje wyłącznie w Karpatach.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki prowadzą osiadły tryb życia. Młode osobniki do 4-5 roku życia koczują. Każda para orłów potrzebuje bardzo rozległego terytorium łowieckiego (do 200 km2).

Lot najczęściej jest szybujący, wysoki. Czasem nurkuje z dużą szybkością. Rzadko zawisa. To jeden z nielicznych ptaków drapieżnych, który poluje parami.

Morfologia i anatomia

Jajo orła przedniego ilustruje poniższy rysunek.

jajo orła przedniego

Pożywienie

Poluje na średniej wielkości ptaki i ssaki, czasem także ryby, płazy i owady. Zjada także padlinę. Zwykle zdobycz chwytają na ziemi, rzadziej w locie.

Rozmnażanie

Gnieździ się w lesie, w górach pośród skał. Zwykle buduje kilka gniazd, które na zmianę użytkuje. Samica składa raz do roku w od końca lutego, w marcu lub kwietniu 2 jaja i wysiaduje przez 42 dni. Młode są w gnieździe 3 miesiące. Śmiertelność wśród piskląt wynosi 65-70%. Ptaki najczęściej łączą się w pary na całe życie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek chroniony wraz ze stanowiskami lęgowymi. Fotografowanie stanowisk lęgowych tych orłów niepokoi ptaki i ma wpływ na straty w lęgach. Wykonywanie fotografii wymaga specjalnego zezwolenia.

Ciekawostki

Do połowy XIX wieku w Polsce gniazdował w całym kraju. Orzeł przedni był i jest uważany za symbol męstwa.

Pytania

Pytania

Ile jest w Polsce orłów przednich?

Dane z 2010 roku mówią o zaledwie 27 parach lęgowych.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres składania jaj u orła przedniego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-26, GAT-551




©® Media Nauka 2008-2023 r.