Puszczyk mszarny

Puszczyk mszarny, sowa mszarna (Strix nebulosa) to sowa wielkości puchacza, ale dwa razy od niego lżejsza. Samica puszczyka mszarnego jest nieco większa od samca, ale jest tak samo upierzona. Szlara jest kolista, duża, przy oczach i dziobie - biały wąs. Pióra na grzbiecie brązowe, z kremowymi, białawymi plamami. Lotki i sterówki brązowe z jasnymi plamami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Puszczyk mszarny (Strix nebulosa)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Północno-wschodnia Europa, Azja, Ameryka Północna. Zasiedla rozległe bory. sporadycznie do nas zalatuje. dopiero w 2010 roku zaobserwowano gniazdowanie w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Poluje także w dzień. Prowadzi osiadły tryb życia. Nie jest to ptak płochliwy. Podczas godów samiec pohukuje. Słychać ją z odległości 400 m.

Morfologia i anatomia

Sowa ta osiąga rozmiary 60-70 długości ciała, w tym długość ogona od 27,5 do 32 cm. rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 150 cm. Ciężar ciała wynosi w przypadku samców od 500 g do 1100 g, a w przypadku samic od 700 g do 1,9 kg.

Pożywienie

Sowa mszarna zjada głównie gryzonie: norniki i myszy, a na północy lemingi.

Rozmnażanie

Gniazda zakłada na szczycie złamanego pnia, w gniazdach opuszczonych przez ptaki drapieżne, czasem na ziemi. Samica raz w roku składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Niegdyś puszczyk mszarny gniazdował w Puszczy Białowieskiej.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?
Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Sowy w Polsce
Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-29, GAT-559




©® Media Nauka 2008-2023 r.