
Pusczyk mszarny, sowa mszarna
Puszczyk mszarny, sowa mszarna (Strix nebulosa) to sowa wielkości puchacza, ale dwa razy od niego lżejsza. Samica puszczyka mszarnego jest nieco większa od samca, ale jest tak samo upierzona. Szlara jest kolista, duża, przy oczach i dziobie - biały wąs. Pióra na grzbiecie brązowe, z kremowymi, białawymi plamami. Lotki i sterówki brązowe z jasnymi plamami.
Występowanie i środowisko PL
Północno-wschodnia Europa, Azja, Ameryka Północna. Zasiedla rozległe bory. sporadycznie do nas zalatuje. dopiero w 2010 roku zaobserwowano gniazdowanie w Polsce.
Tryb życia i zachowanie
Poluje także w dzień. Prowadzi osiadły tryb życia. Nie jest to ptak płochliwy.
Morfologia i anatomia
Sowa ta osiąga rozmiary 60-70 długości ciała, w tym długość ogona od 27,5 do 32 cm. rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 150 cm. Ciężar ciała wynosi w przypadku samców od 500 g do 1100 g, a w przypadku samic od 700 g do 1,9 kg.
Pożywienie
Sowa mszarna zjada głównie gryzonie: norniki i myszy, a na północy lemingi.
Rozmnażanie
Gniazda zakłada na szczycie złamanego pnia, w gniazdach opuszczonych przez ptaki drapieżne, czasem na ziemi. Samica raz w roku składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.
Ciekawostki
Niegdyś puszczyk mszarny gniazdował w Puszczy Białowieskiej.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2013-05-29, GAT-559