Logo Media Nauka

Facebook

Pusczyk mszarny, sowa mszarna (Strix nebulosa)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Pusczyk mszarny, sowa mszarna

Puszczyk mszarny, sowa mszarna (Strix nebulosa) to sowa wielkości puchacza, ale dwa razy od niego lżejsza. Samica puszczyka mszarnego jest nieco większa od samca, ale jest tak samo upierzona. Szlara jest kolista, duża, przy oczach i dziobie - biały wąs. Pióra na grzbiecie brązowe, z kremowymi, białawymi plamami. Lotki i sterówki brązowe z jasnymi plamami.

Występowanie i środowisko PL

Północno-wschodnia Europa, Azja, Ameryka Północna. Zasiedla rozległe bory. sporadycznie do nas zalatuje. dopiero w 2010 roku zaobserwowano gniazdowanie w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Poluje także w dzień. Prowadzi osiadły tryb życia. Nie jest to ptak płochliwy.

Morfologia i anatomia

Sowa ta osiąga rozmiary 60-70 długości ciała, w tym długość ogona od 27,5 do 32 cm. rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 150 cm. Ciężar ciała wynosi w przypadku samców od 500 g do 1100 g, a w przypadku samic od 700 g do 1,9 kg.

Pożywienie

Sowa mszarna zjada głównie gryzonie: norniki i myszy, a na północy lemingi.

Rozmnażanie

Gniazda zakłada na szczycie złamanego pnia, w gniazdach opuszczonych przez ptaki drapieżne, czasem na ziemi. Samica raz w roku składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Sowa ta w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Niegdyś puszczyk mszarny gniazdował w Puszczy Białowieskiej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-05-29, GAT-559
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPuszczyk
Strix aluco
ikonaPuszczyk brunatny
Strix leptogrammica
ikonaPuszczyk uralski
strix uralensis
Puszczykowate
Puszczykowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.