Puszczyk uralski
Puszczyk uralski (Strix uralensis) to piękna sowa z rodziny puszczykowatych, zamieszkująca lasy iglaste z rozległymi bagnami i polanami, występująca również w Polsce. Ma długi i zaostrzony ogon. Nie występuje dymorfizm płciowy w upierzeniu. Samica jest większa od samca.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko PL
Europa (także w Polsce), Azja. Poluje na polanach, w lasach, na mokradłach. U nas spotykany najczęściej w Beskidzie niskim i Bieszczadach. Zamieszkuje lasy sosnowe, bukowe oraz mieszane. Bardzo rzadko spotykany w parkach.
Tryb życia i zachowanie
To agresywny ptak, zaciekle broni swojego gniazda. Jest aktywny w nocy. Prowadzi osiadły tryb życia. W nocy o każdej porze roku odzywa się głośnym głosem "wuhu", słyszalnym z odległości 2 km. Głos ostrzegawczy przypomina nieco szczekanie.
Pożywienie
Puszczyk uralski żywi się drobnymi gryzoniami oraz ptakami.
Rozmnażanie
Żyje w trwałych monogamicznych parach. Gnieździ się w dziuplach drzew i opuszczonych gniazdach innych ptaków. Samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje 28-34 dni. W tym czasie samiec poluje i karmi samicę. Młode opuszczają gniazdo po 35-40 dniach. Potrafią już latać po 45 dniach życia. Z rodzicami pozostają przez pierwsze 2-3 miesiące. Zdolność rozrodczą uzyskują po 2-3 latach.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce puszczyk uralski znajduje się pod ochroną ścisłą.
Ciekawostki
W Polsce liczebność tego gatunku szacuje się na nie więcej niż 1000 par lęgowych.
Pokrewne gatunki ptaków
- Puszczyk kreskowany (Strix varia)
- Puszczyk patagoński (Strix rufipes)
- Puszczyk płowolicy (Strix seloputo)
- Puszczyk pręgowany (Strix woodfordii)
- Puszczyk pstry (Strix virgata)
- Puszczyk (zwyczajny) (Strix aluco)
- Puszczyk brunatny (Strix leptogrammica)
- Puszczyk mszarny (Strix nebulosa)
Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?
Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Sowy w Polsce
Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2010-06-27, GAT-40