Rybitwa popielata

Rybitwa popielata (Sterna paradisaea) to ptak zaliczany do mewowatych. Upierzenie samca i samicy podobne. W szacie godowej głowa z wierzchu jest czarna, reszta głowy i ogon są białe, pozostała cześć popielata. Dziób i nogi są czerwone. W szacie spoczynkowej spód ciała i czoło są białe, wierzch głowy nieco jaśniejszy, dziób i nogi czarne. Młode przypominają ptaki dorosłe w szacie spoczynkowej.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rybitwa popielata (Sterna paradisaea)

© phototrip.cz - fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Mewa popielata ma szeroki zasięg występowania. Gatunek zasiedla brzegu mórz i zbiorników wody słodkiej w całej strefie tundry. Co ciekawe, zimę spędza u wybrzeży Antarktydy! W Polsce gniazduje wyjątkowo.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Odbywa bardzo dalekie wędrówki z północnych obszarów kuli ziemskiej na obszary Antarktydy. Trasy wędrówek wiodą wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Pacyfiku. To czasem nawet 30 tysięcy kilometrów w jedną stronę.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 33-38 cm, rozpiętość skrzydeł 80-85 cm, a ciężar od 90 do 120 g.

Pożywienie

Poluje na ryby, mięczaki, skorupiaki i owady.

Rozmnażanie

Gnieździ się w koloniach. Gniazdo to płytkie zagłębienie w ziemi. Samica raz do roku składa 2-3 jaja, które sama wysiaduje około 4 tygodni. Po miesiącu od narodzin młode są zdolne do lotu. Kilka następnych tygodniu pozostają z matką.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Trasa sezonowej wędrówki tej rybitwy mierzy nawet 30 tysięcy kilometrów w jedną stronę.


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2018-11-24, GAT-2592




©® Media Nauka 2008-2023 r.