Rybitwa wielkodzioba

Rybitwa wielkodzioba (Hydroprogne caspia) to największy gatunek z rodziny rybitw. Cechą charakterystyczną jest czerwony, silny dziób i czarna czapeczka, sięgająca pod oczy. Skrzydła są długie i zwężają się na końcach. Ogon jest lekko rozwidlony. Spód ciała jest biały, wierzch popielaty. Lotki na końcach nieco ciemniejsze, czarne w szacie godowej. Nogi mają czarny kolor. Młode mają czarną końcówkę dzioba, brązową czapeczkę. Obie płci są podobnie ubarwione.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rybitwa wielkodzioba (Hydroprogne caspia)

© davemontreuil - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obecna na wielu kontynentach: w Australii, Afryce, Azji, Europie, Ameryce Północnej i Środkowej. W Polsce gniazduje wyjątkowo, ale można ją spotkać nad Bałtykiem i w głębi lądu nad różnymi rzekami.

Tryb życia i zachowanie

Trzyma się pojedynczo lub przebywa w małych grupkach. Można ją obserwować od kwietnia do października. Poluje na płytkiej wodzie. Nurkuje za zdobyczą do wody. Przylatuje do nas w kwietniu i maju, odlatuje w sierpniu i we wrześniu. Lata świetnie, choć uderzenia skrzydłami są powolne, a lot dość ciężki. Odbywa dalekie wędrówki. Odzywa się głośnym "khrai-at".

Pożywienie

Rybitwa wielkodzioba odżywia się prawie wyłącznie rybami.

Rozmnażanie

Gniazduje na plażach piaszczystych w małych koloniach. Samica składa do dołka w piasku 2-3 jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną.

Ciekawostki

To największa z rybitw na świecie.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres obserwacji w Polsce rybitwy wielkodziobej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-03-16, GAT-730




©® Media Nauka 2008-2023 r.