Mewa srebrzysta

Mewa srebrzysta (Larus argentatus) to ptak z rodziny mewowatych. Jest to duża mewa o krępej budowie ciała. Głowa wraz z szyją oraz spód i ogon u osobników dorosłych w szacie godowej są białe, wierzch szaroniebieskawy. Końce skrzydeł są czarne z białymi plamkami. Nogi są cieliste. Oczy mają jasną tęczówkę. W szacie spoczynkowej głowa jest szara. Młode są z wierzchu brunatne, a głowa ma delikatne kreskowanie. Mewy srebrzyste uzyskują szatę dorosłą w wieku 4 lat. Dziób jest żółty z charakterystyczną czerwoną plamką przy końcu dolnej jego części.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ten europejski gatunek ten występuje u nas nad morzem oraz w centralnej części Polski w okolicy dużych rzek. Mewa srebrzysta lubi porty i obecność kutrów na morzu. To także częsty bywalec śmietnisk.

Tryb życia i zachowanie

To ptak lubiący towarzystwo innych ptaków. Nie boi się też zbytnio bliskości człowieka. Pokarm zbiera z powierzchni wody.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała wraz z dziobem i ogonem nawet 68 cm i rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 155 cm. Mewa ta waży nawet 1,5 kg.

Pożywienie

Mewy srebrzyste zjadają ryby, jaja ptasie i ich pisklęta. Ptak ten poluje też na drobne ssaki, płazy i gady. Zjada też bezkręgowce, odpadki i padlinę. Rośliny, w tym owoce stanowią uzupełnienie jej diety.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na kwiecień. Mewa srebrzysta gniazduje w koloniach. Samiec i samica często tworzą pary trwałe przez kilka lat. Raz w roku samica składa w niewielkim kopcu roślinnym 1-3 jaja. Gniazdo znajduje się na ogół na otwartej przestrzeni. Okres inkubacji trwa miesiąc. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. Młode przebywają niewiele czasu w gnieździe. Dość szybko z niego wychodzą, ale przebywają w jego pobliżu, karmione przez oba dorosłe ptaki. Młode są zdolne do rozrodu w wieku 5-6 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To ptak częściowo chroniony w Polsce.

Ciekawostki

Mewa ta jest podobna do mewy siodłatej, choć mniejsza od niej oraz do mewy białogłowej. Na naszym wybrzeżu to jedna z najczęściej występujących dużych mew.


FilmyKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Okres składania jaj u mewy srebrzystej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaMewa polarna
Larus glaucoides
ikonaMewa grubodzioba
Larus pacificus
ikonaMewa śniada
Larus heermanni
ikonaMewa białogłowa
Larus cachinnans
ikonaMewa blada
Larus hyperboreus
ikonaMewa delawarska
Larus delawarensis
ikonaMewa ochocka
Larus schistisagus
ikonaMewa siodłata
Larus marinus
ikonaMewa żółtonoga
Larus fuscus
Mewowate
Mewowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-05-27, GAT-2572
Data aktualizacji artykułu: 2016-03-19
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.