Ibisy

Ibisy (Threskiornithidae) to rodzina ptaków z rzędu pelikanowych. Rodzina ta liczy dziś 36 gatunków.

Wygląd

Wszystkie mają długie nogi z opierzonym podudziem maksymalnie do połowy długości. Ibisy mają długi, zakrzywiony w dół dziób, długie nogi, prostokątne skrzydła. Warzęchy mają dziób długi i płaski oraz rozszerzony na końcu. Samce są zwykle większe od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Ibis kasztanowatyIbis kasztanowaty PL Zalatujący  ! 

Plegadis falcinellus

Ibis kasztanowaty to ptak z rodziny ibisowatych. Ma długi i zakrzywiony dziób, długą szyję oraz nogi. Upierzenie kasztanowo brązowe, miejscami purpurowe, z metalicznym połyskiem i zielonkawym odcieniem na skrzydłach.


Warzęcha, warzęcha zwyczajnaWarzęcha, warzęcha zwyczajna PL Zalatujący Bardzo nieliczny  ! 

Platalea leucorodia

To ptak z charakterystycznym spłaszczonym łyżkowato dziobem, spotykany w Polsce podczas przelotów późną wiosną. Zjada przede wszystkim owady i inne bezkręgowce wyławiane z wody, a także małe ryby i płazy.


Ibis amerykańskiIbis amerykański

Plegadis chihi

Ibis amerykański (Plegadis chihi) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie brązowo-zielonkawe z metalicznym połyskiem. Dziób szary, długi, zakrzywiony. Tęczówka czerwona.


Ibis białoskrzydłyIbis białoskrzydły

Lophotibis cristata

Ibis białoskrzydły (Lophotibis cristata) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie brązowe poza białymi skrzydłami i ozdobnymi, niebieskimi z metalicznym połyskiem piórami na głowie z białymi zakończeniami.


Ibis białowąsyIbis białowąsy

Bostrychia hagedash

Ibis białowąsy (Bostrychia hagedash) to gatunek ptaka z rodziny ibisów o brązowym upierzeniu, zielonkawo połyskujących skrzydłach i charakterystycznym, białym wąsem.


Ibis białyIbis biały

Eudocimus albus

Ibis biały (Eudocimus albus) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych o białym upierzeniu. Zamieszkuje Amerykę Północną, Środkową oraz Południową. Posługuje się w polowaniu zmysłem dotyku a nie wzroku.


Ibis czarnopióryIbis czarnopióry

Threskiornis molucca

Ibis czarnopióry (Threskiornis molucca) to gatunek ibisa o białym upierzeniu poza czarnymi piórami na ogonie. Głowa i szyja naga, czarna z białymi pasami na potylicy. Dziób czarny, silny, zakrzywiony ku dołowi.


Ibis czarnyIbis czarny

Pseudibis papillosa

Ibis czarny (Pseudibis papillosa) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Głowa nieopierzona, czarna z czerwoną czapeczką. Upierzenie brązowe, na skrzydłach z turkusową plamą.


Ibis czczonyIbis czczony

Threskiornis aethiopicus

Ibis czczony to ptak z rodziny ibisowatych, któremu starożytni Egipcjanie oddawali cześć, dziś w tym rejonie nie występuje. Żeruje w wodzi i na lądzie. Jest wędrowny. Gnieździ się w koloniach na drzewach, skałach lub na ziemi pośród roślinności, a także w


Ibis czubatyIbis czubaty

Nipponia nippon

Ibis czubaty (Nipponia nippon) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie białe, szare w obszarze głowy, szyi i części wierzchu ciała (tylko w szacie godowej). Dziób długi, ciemny z czerwonym końcem.


Ibis grzywiastyIbis grzywiasty

Geronticus eremita

Ibis grzywiasty to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych o czarnym upierzeniu zamieszkujący głównie suche tereny Afryki. Głowa jest nieupierzona. Skóra w tym miejscu ma czerwony odcień. Z potylicy wyrasta pęk luźnych, długich piór, które wyglądają jak grzywa


Ibis koralikowyIbis koralikowy

Bostrychia carunculata

Ibis koralikowy (Bostrychia carunculata) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych o brązowym upierzeniu z białymi prześwitami na skrzydłach.


Ibis łysyIbis łysy

Geronticus calvus

Ibis łysy (Geronticus calvus) to ptak z rodziny ibisowatych. Głowa pozbawiona piór, czerwona z wierzchu, reszta szarawa. Wokół oka czerwona obwódka. Dziób długi, czerwony, wygięty w dół. Upierzenie czarne z połyskiem.


Ibis maskowyIbis maskowy

Theristicus melanopis

Ibis maskowy (Theristicus melanopis) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Ma charakterystyczne upierzenie. Głowa i szyja jest żółtawa. Na głowie bywa ruda czapeczka. Przez oko biegnie czarna maska.


Ibis płowyIbis płowy

Theristicus caudatus

Ibis płowy (Theristicus caudatus) to gatunek ibisa o brązowym upierzeniu z jasną, kremową szyją, licami, kasztanowo-rdzawymi przebarwieniami na karku, piersi, wierzchu głowy. Skrzydła z białą, szeroką przepaską.


Ibis siwopióryIbis siwopióry

Threskiornis melanocephalus

Ibis siwopióry (Threskiornis melanocephalus) to gatunek ibisa o białym upierzeniu poza siwymi piórami na ogonie. Głowa i szyja naga, czarna. Dziób czarny, silny, zakrzywiony ku dołowi.


Ibis szkarłatnyIbis szkarłatny

Eudocimus ruber

Ibis szkarłatny (Eudocimus ruber) to gatunek ptaka brodzącego z rodziny ibisowatych. Upierzenie jaskrawoczerwone. Czerwone są też długie nogi. Długi dziób jest wygięty ku dołowi. Czarne są końcówki skrzydeł.


Ibis zielonyIbis zielony

Mesembrinibis cayennensis

Ibis zielony (Mesembrinibis cayennensis) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. ubarwienie ciemnozielone z metalicznym połyskiem. Zielony jest też dziób, długi, wygięty w dół.


Ibis żółtoszyiIbis żółtoszyi

Threskiornis spinicollis

Ibis żółtoszyi (Threskiornis spinicollis) to ptak z rodziny ibisowatych. Głowa nieopierzona, czarna. Dziób zakrzywiony w dół, ciemny. Szyja biała z dłuższymi piórami, spód również jasny. Wierzch ciemny.


Warzęcha czerwonolicaWarzęcha czerwonolica

Platalea alba

Warzęcha czerwonolica (Platalea alba) to gatunek ptaka z rodziny ibisów o białym upierzeniu, czerwonej części twarzowej i czerwono-różowych nogach. Dziób długi, spłaszczony na końcu.


Warzęcha królewskaWarzęcha królewska

Platalea regia

Warzęcha królewska (Platalea regia) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie białe. Dziób czarny, długi, spłaszczony na końcu. Na karku w okresie godowym pióropusz z długich piór i żółtawa plama na piersi.


Warzęcha małaWarzęcha mała

Platalea minor

Warzęcha mała (Platalea minor) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie białe. Dziób czarny, długi, spłaszczony i rozszerzony na końcu, bruzdowany z wierzchu. Nogi czarne. Część twarzowa również czarna.


Warzęcha różowaWarzęcha różowa

Platalea ajaja

Warzęcha różowa (Platalea ajaja) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Przód ciała biały, skrzydła i spód różowe. Dziób długi, spłaszczony, rozszerzony na końcu. Długie czerwonobrązowe nogi.


Warzęcha żółtodziobaWarzęcha żółtodzioba

Platalea flavipes

Warzęcha żółtodzioba (Platalea flavipes) to gatunek ptaka z rodziny ibisowatych. Upierzenie białe. Dziób żółtawy, długi, spłaszczony i rozszerzony na końcu. Nogi szaro-żółte.

Inne gatunki

 • ibis brązowawy (Bostrychia bocagei)
 • ibis oliwkowy (Bostrychia olivacea)
 • ibis plamisty (Bostrychia rara)
 • ibis ostrosterny (Cercibis oxycerca)
 • ibis żałobny (Phimosus infuscatus)
 • ibis andyjski (Plegadis ridgwayi)
 • ibis szarogłowy (Pseudibis davisoni)
 • ibis olbrzymi (Pseudibis gigantea)
 • ibis Branickiego (Theristicus branickii)
 • ibis ołowiany (Theristicus caerulescens)
 • ibis białooki (Threskiornis bernieri)
 • ibis reunioński (Threskiornis solitarius)

Występowanie i środowisko

Związane ze środowiskiem wodno-błotnym, chociaż są gatunki związane całkowicie ze środowiskiem wyłącznie lądowym.

Tryb życia i zachowanie

Zarówno ibisy jak i warzęchy posługują się w polowaniu zmysłem dotyku a nie wzroku.

Rozmnażanie

Gnieżdżą się zwykle w koloniach. Ibisy budują gniazda prowizoryczne lub okazałe z patyków i innych materiałów. Samica składa 2-7 jaj. Okres inkubacji trwa 20-29 dni (ibisy) lub 20-32 dni (warzęchy). Młode pozostają w gnieździe przez 35-55 dni (ibisy) lub 45-50 dni (warzęchy).

Pożywienie

Zjadają bezkręgowce, w tym larwy owadów, raki, kraby, dżdżownice, szarańczaki, chrząszcze. Zjadają także ryby.

Ochrona i zagrożenia

Krytycznie zagrożone są: ibis olbrzymi, grzywiasty, szarogłowy i brązowawy. Zagrożone są ibis czubaty i warzęcha mała. Narażony na wyginięcie jest ibis łysy.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ibisowate były czczone w starożytnym Egipcie i oddawano im boską cześć.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

    Ibis kasztanowaty: Okres obserwacji w Polsce ibisa kasztanowatego.
         Ibis kasztanowaty: Ibis kasztanowaty odbywa lęgi.
  Warzęcha, warzęcha zwyczajna: Podczas przelotów można w Polsce czasem obserwować warzęchy. Najczęściej w maju i czerwcu.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Oznaczenia

Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.

Występowanie w Polsce

PL
- gatunek zaobserwowany w Polsce w stanie dzikim po 1950 r.
PL - wtórnie
- gatunek introdukowany w Polsce rozmyślnie lub przypadkowo, tworzący stałe populacje.
PL - obserwacje dawne
- gatunek obserwowany ostatnio w Polsce w latach 1801-1950.
PL - hodowla
- gatunek hodowlany.

Liczebność

Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).

Bardzo liczny
- 3 000 001 - 30 000 000
Liczny
- 300 001 - 3 000 000
Średnio liczny
- 30 001 - 300 000
Nieliczny
- 3001 - 30 000
Bardzo nieliczny
- 301 - 3 000
Skrajnie nieliczny
- 1 - 300

Status

Lęgowy
- gniazduje regularnie na dyżym obszarze kraju.
Lęgowy sporadycznie
- gniazduje sporadycznie w kraju lub tylko lokalnie.
Przelotny/przylatujący
- gatunek regularnie stacjonuje w kraju podczas swoich przelotów lub przylatuje na zimowiska.
Zalatujący
- gatunek pojawiający się w Polsce nieregularnie.
Zalatujący wyjątkowo
- gatunek pojawiający się wyjątkowo w kraju (poniżej 5 obserwacji).

 ! 
- gatunek ujęty w Załączniku i Dyrektywie Ptasiej (2009/147/WE z 30-11-2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa), wskazującej na gatunki podlegające wraz z siedliskami szczególnej ochronie.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-68
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-04Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.