logo

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita)
© Ines - Fotolia.com

Kakadu żółtoczuba

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to gatunek papugi z Australii o białym upierzeniu z żółtym czubem. Żółtawe są też okolice uszne. Dziób oraz nogi są ciemne.

Występowanie i środowisko

Kakadu żółtoczuba to gatunek żyjący w Australii (północna i wschodnia część) oraz na Tasmanii i Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Można ją spotkać w lasach, na sawannach, terenach rolniczych, zwykle blisko wodnych zbiorników. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Czasem samiec ma brązową tęczówkę.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu tworzy duże stada. W stadach też papugi te nocują. Podczas żerowania na straży w stadzie kilka ptaków czuwa wysoko na drzewach. Kakadu żółtoczuba żyje nawet 45 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga 50 cm długości ciała.

Pożywienie

Papuga ta zjada różne części roślin oraz owady.

Rozmnażanie

Samica gnieździ się w dziupli. Składa 2-3 jaja, które wysiaduje z samcem przez 30 dni. Młode opuszczają gniazdo dopiero po 6-8 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To dość często spotykana w hodowlach papuga. Jest jednak bardzo hałaśliwa i nie nadaje się do bloku. Szybko się przywiązuje i domaga się codziennych pieszczot. Żyje nawet 45 lat.
Rodzaj klatki i wyposażenieWymaga klatki o powierzchni powyżej 0,5 m2. Pręty powinny znajdować się w odległości co 2,5 cm.
PokarmGotowa mieszanka z dodatkiem granulatu.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2019-01-13, GAT-2750
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKakadu sinooka
Cacatua sanguinea
Kakaduowate
Kakaduowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.