Kakadu żółtoczuba

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita)

© Ines - Fotolia.com

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to gatunek papugi z Australii o białym upierzeniu z żółtym czubem. Żółtawe są też okolice uszne. Dziób oraz nogi są ciemne.

Występowanie i środowisko

Kakadu żółtoczuba to gatunek żyjący w Australii (północna i wschodnia część) oraz na Tasmanii i Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Można ją spotkać w lasach, na sawannach, terenach rolniczych, zwykle blisko wodnych zbiorników. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Czasem samiec ma brązową tęczówkę.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu tworzy duże stada. W stadach też papugi te nocują. Podczas żerowania na straży w stadzie kilka ptaków czuwa wysoko na drzewach. Kakadu żółtoczuba żyje nawet 45 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga 50 cm długości ciała.

Pożywienie

Papuga ta zjada różne części roślin oraz owady.

Rozmnażanie

Samica gnieździ się w dziupli. Składa 2-3 jaja, które wysiaduje z samcem przez 30 dni. Młode opuszczają gniazdo dopiero po 6-8 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To dość często spotykana w hodowlach papuga. Jest jednak bardzo hałaśliwa i nie nadaje się do bloku. Szybko się przywiązuje i domaga się codziennych pieszczot. Żyje nawet 45 lat.
Rodzaj klatki i wyposażenieWymaga klatki o powierzchni powyżej 0,5 m2. Pręty powinny znajdować się w odległości co 2,5 cm.
PokarmGotowa mieszanka z dodatkiem granulatu.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-01-13, GAT-2750
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.