logo

Kakadu żółtoczuba

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to gatunek papugi z Australii o białym upierzeniu z żółtym czubem. Żółtawe są też okolice uszne. Dziób oraz nogi są ciemne.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Kakadu żółtoczuba to gatunek żyjący w Australii (północna i wschodnia część) oraz na Tasmanii i Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Można ją spotkać w lasach, na sawannach, terenach rolniczych, zwykle blisko wodnych zbiorników. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Czasem samiec ma brązową tęczówkę.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu tworzy duże stada. W stadach też papugi te nocują. Podczas żerowania na straży w stadzie kilka ptaków czuwa wysoko na drzewach. Kakadu żółtoczuba żyje nawet 45 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga 50 cm długości ciała.

Pożywienie

Papuga ta zjada różne części roślin oraz owady.

Rozmnażanie

Samica gnieździ się w dziupli. Składa 2-3 jaja, które wysiaduje z samcem przez 30 dni. Młode opuszczają gniazdo dopiero po 6-8 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To dość często spotykana w hodowlach papuga. Jest jednak bardzo hałaśliwa i nie nadaje się do bloku. Szybko się przywiązuje i domaga się codziennych pieszczot. Żyje nawet 45 lat.
Rodzaj klatki i wyposażenieWymaga klatki o powierzchni powyżej 0,5 m2. Pręty powinny znajdować się w odległości co 2,5 cm.
PokarmGotowa mieszanka z dodatkiem granulatu.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2019-01-13, GAT-2750
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKakadu cienkodzioba
Cacatua tenuirostris
ikonaKakadu sinooka
Cacatua sanguinea
Kakaduowate
Kakaduowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Montessori - Zwierzęta
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.