Spis treści:
Kakaduowate
Kakaduowate (Cacatuidae) to rodzina papug, do której zaliczamy 21 gatunków z Australii Nowej Zelandii.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cacatua tenuirostris
Kakadu cienkodzioba (Cacatua tenuirostris) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych z charakterystycznym, cienkim dziobem. Upierzenie białe z czerwonymi przebarwieniami wokół oczu i dzioba oraz na gardle.

Callocephalon fimbriatum
Kakadu krasnogłowa (Callocephalon fimbriatum) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych. Upierzenie obu płci szarawe, z żółtymi lub białawymi krawędziami piór, a u samca głowa z wierzchu i policzki są czerwone.

Cacatua moluccensis
Kakadu molucka to papuga z podrodziny kakadu, występująca endemicznie w Indonezji. Ma piękne biało-różowe upierzenie. Dziób masywny, szary, nogi również szare. Na głowie charakterystyczny, rozkładany czub z czerwonymi piórami.

Cacatua leadbeateri
Kakadu ognistoczuba, kakadu inka (Cacatua leadbeateri) to gatunek papugi z podrodziny kakadu. Papuga ta ma charakterystyczny szkarłatny czub.

Probosciger aterrimus
Kakadu arara to papuga z podrodziny kakadu o czarnym upierzeniu i nagich policzkach. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. To kosztowny w hodowli ptak. Jest też bardzo wymagający.

Eolophus roseicapilla
Kakadu różowa (Eolophus roseicapilla) to gatunek dość pospolitej papugi z podrodziny kakadu. Wierzch głowy i czub dużo jaśniejszy. Samiec ma ciemnobrązową tęczówkę oka, samica zaś ciemnoróżową.

Cacatua sanguinea
Kakadu sinooka (Cacatua sanguinea) to gatunek papugi z rodziny kakaduowatych. Samiec i samica wyglądają podobnie. Samica ma nieco mniejsze rozmiary ciała. Ma białe upierzenie z czerwonymi plamami w okolicach nasady dzioba.

Cacatua galerita
Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to gatunek papugi z Australii o białym upierzeniu z żółtym czubem. Żółtawe są też okolice uszne. Dziób oraz nogi są ciemne.

Nymphicus hollandicus
Nimfa (Nymphicus hollandicus) to gatunek papugi, jednej z najbardziej popularnych w domowych hodowlach. Samica ma mniej intensywne barwy na policzkach, czub szary. U samca policzki i czub są żółte. Ogon jest czarny od spodu.

Zanda latirostris
Żałobnica eukaliptusowa (Zanda latirostris) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych. Upierzenie czarne z białą lub żółtawą plamą na pokrywach usznych. Pióra mają jasne krawędzie.

Calyptorhynchus banksii
Żałobnica rudosterna (Calyptorhynchus banksii) to gatunek papugi z rodziny kakaduowatych. Upierzenie samca czarne. Na ogonie czerwone pasy u samca, żółtopomarańczowe u samicy.

Zanda funerea
Żałobnica żółtosterna (Zanda funerea) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych o czarnym, łuskowatym upierzeniu. Na pokrywach usznych żółta plama. Żółte są również sterówki.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.












Inne gatunki
- kakadu biała (Cacatua alba)
- kakadu mała (Cacatua ducorpsii)
- kakadu białooka (Cacatua goffiniana)
- kakadu filipińska (Cacatua haematuropygia)
- kakadu niebieskooka (Cacatua ophthalmica)
- kakadu długodzioba (Cacatua pastinator)
- kakadu żółtolica (Cacatua sulphurea)
- żałobnica brunatna (Calyptorhynchus lathami)
- żałobnica białosterna (Zanda baudinii)
Występowanie i środowisko
Występują w Australii, Nowej Zelandii i na okolicznych wyspach.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2019-05-07, RODZ-1459
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-07