Kakaduowate

Kakaduowate (Cacatuidae) to rodzina papug, do której zaliczamy 21 gatunków z Australii Nowej Zelandii.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kakadu cienkodziobaKakadu cienkodzioba

Cacatua tenuirostris

Kakadu cienkodzioba (Cacatua tenuirostris) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych z charakterystycznym, cienkim dziobem. Upierzenie białe z czerwonymi przebarwieniami wokół oczu i dzioba oraz na gardle.


Kakadu krasnogłowa
Kakadu krasnogłowa

Callocephalon fimbriatum

Kakadu krasnogłowa (Callocephalon fimbriatum) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych. Upierzenie obu płci szarawe, z żółtymi lub białawymi krawędziami piór, a u samca głowa z wierzchu i policzki są czerwone.


Kakadu molucka, kakadu molukańskaKakadu molucka, kakadu molukańska

Cacatua moluccensis

Kakadu molucka to papuga z podrodziny kakadu, występująca endemicznie w Indonezji. Ma piękne biało-różowe upierzenie. Dziób masywny, szary, nogi również szare. Na głowie charakterystyczny, rozkładany czub z czerwonymi piórami.


Kakadu ognistoczuba, kakadu inkaKakadu ognistoczuba, kakadu inka

Cacatua leadbeateri

Kakadu ognistoczuba, kakadu inka (Cacatua leadbeateri) to gatunek papugi z podrodziny kakadu. Papuga ta ma charakterystyczny szkarłatny czub.


Kakadu palmowa, żałobnica palmowaKakadu palmowa, żałobnica palmowa

Probosciger aterrimus

Kakadu arara to papuga z podrodziny kakadu o czarnym upierzeniu i nagich policzkach. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. To kosztowny w hodowli ptak. Jest też bardzo wymagający.


Kakadu różowaKakadu różowa

Eolophus roseicapilla

Kakadu różowa (Eolophus roseicapilla) to gatunek dość pospolitej papugi z podrodziny kakadu. Wierzch głowy i czub dużo jaśniejszy. Samiec ma ciemnobrązową tęczówkę oka, samica zaś ciemnoróżową.


Kakadu sinookaKakadu sinooka

Cacatua sanguinea

Kakadu sinooka (Cacatua sanguinea) to gatunek papugi z rodziny kakaduowatych. Samiec i samica wyglądają podobnie. Samica ma nieco mniejsze rozmiary ciała. Ma białe upierzenie z czerwonymi plamami w okolicach nasady dzioba.


Kakadu żółtoczubaKakadu żółtoczuba

Cacatua galerita

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to gatunek papugi z Australii o białym upierzeniu z żółtym czubem. Żółtawe są też okolice uszne. Dziób oraz nogi są ciemne.


NimfaNimfa

Nymphicus hollandicus

Nimfa (Nymphicus hollandicus) to gatunek papugi, jednej z najbardziej popularnych w domowych hodowlach. Samica ma mniej intensywne barwy na policzkach, czub szary. U samca policzki i czub są żółte. Ogon jest czarny od spodu.


Żałobnica eukaliptusowa
Żałobnica eukaliptusowa

Zanda latirostris

Żałobnica eukaliptusowa (Zanda latirostris) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych. Upierzenie czarne z białą lub żółtawą plamą na pokrywach usznych. Pióra mają jasne krawędzie.


Żałobnica rudosternaŻałobnica rudosterna

Calyptorhynchus banksii

Żałobnica rudosterna (Calyptorhynchus banksii) to gatunek papugi z rodziny kakaduowatych. Upierzenie samca czarne. Na ogonie czerwone pasy u samca, żółtopomarańczowe u samicy.


Żałobnica żółtosternaŻałobnica żółtosterna

Zanda funerea

Żałobnica żółtosterna (Zanda funerea) to gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych o czarnym, łuskowatym upierzeniu. Na pokrywach usznych żółta plama. Żółte są również sterówki.

Inne gatunki

 • kakadu biała (Cacatua alba)
 • kakadu mała (Cacatua ducorpsii)
 • kakadu białooka (Cacatua goffiniana)
 • kakadu filipińska (Cacatua haematuropygia)
 • kakadu niebieskooka (Cacatua ophthalmica)
 • kakadu długodzioba (Cacatua pastinator)
 • kakadu żółtolica (Cacatua sulphurea)
 • żałobnica brunatna (Calyptorhynchus lathami)
 • żałobnica białosterna (Zanda baudinii)

Występowanie i środowisko

Występują w Australii, Nowej Zelandii i na okolicznych wyspach.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-05-07, RODZ-1459
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-07Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.