Kakadu molucka, kakadu molukańska

Kakadu molucka, kakadu molukańska (Cacatua moluccensis) to papuga z podrodziny kakadu o dużych rozmiarach, białym upierzeniu z różowym odcieniem. Dziób masywny, szary, nogi również szare. Na głowie charakterystyczny, rozkładany czub z czerwonymi piórami. Upierzenie samców i samic jednakowe. Samce są większe od samic i mają czarne tęczówki. Tęczówki samic są brązowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kakadu molucka, kakadu molukańska (Cacatua moluccensis)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Indonezja. Ta papuga jest gatunkiem endemicznym, występującym na wyspach Seram, Saparua, Haruku i Ambon. Gatunek introdukowano na wyspie Ambon, gdzie w latach 80 XX w. wyginęła. Zamieszkuje plantacje palm kokosowych, górskie zbocza i lasy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Wydaje bardzo głośne, skrzekliwe odgłosy. Potrafi czasem naśladować gwizdanie i ludzką mowę.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Zjada orzechy, owoce, nasiona.

Rozmnażanie

Samica składa 2 jaja, które wysiaduje samiec i samica przez 28 dni.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek, poprzez nadmierne odłowy dla hodowców, jest narażony na wyginięcie.



Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Od setek lat jest cenionym ptakiem hodowlanym. Obecnie odłów dla celów hodowlanych jest zakazany. To bardzo dostojny, uczuciowy i inteligentny ptak. Bywa wymagająca i nie nawiązuje przyjaźni z opiekunem. Niektóre osobniki potrafią gwizdać i naśladować ludzką mowę.
Rodzaj klatki i wyposażenieKakadu ta czuje się najlepiej w wolierze zewnętrznej o minimalnych wymiarach 4,8 × 1,5 × 1,5 m. Budki lęgowe powinny mieć wymiary 51 × 38 × 25 cm z trocinami na dnie.
PokarmIch pokarmem są piniowe, ziemne orzeszki, migdały, krokosz barwierski, kanar, kukurydza podawana także w kolbach, owies, śruta owsiana, każdego dnia pęczki owsa lub pszenicy, gotowana mieszanka ziaren dla dużych papug z granulatem w stosunku 60:40, podajemy też liściaste warzywa, także strąkowe, owoce, melony, jagody, żwirek z muszli ostryg.
RozmnażanieSamica opiekująca się jajami jest agresywna. Pisklęta są bardzo nerwowe, pod wpływem nieznanych bodźców wymiotują.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-05-20, GAT-530




©® Media Nauka 2008-2023 r.