Logo Media Nauka

Kapustowate, krzyżowe

Kapustowate, krzyżowe (Brassicaceae) to rośliny z rzędu kaparowców.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Chrzan pospolityChrzan pospolity PL

Armoracia rusticana

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) to wieloletnia roślina uprawna z rodziny kapustowatych o zgrubiałym i jadalnym korzeniu. To także roślina o leczniczych właściwościach. W Polsce dziki chrzan jest wszędzie pospolity.


Czosnaczek pospolityCzosnaczek pospolity PL

Alliaria petiolata

Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata) to roślina lecznicza, dwuletnia z rodziny kapustowatych. W pierwszym roku rosną jedynie liście. Łodyga z kwiatami pojawia się dopiero w drugim roku.


Dwurząd murowyDwurząd murowy PL - obcy

Diplotaxis muralis

Dwurząd murowy (Diplotaxis muralis) to gatunek jednoroczne lub rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych. Ma zmienny wygląd.


Dwurząd rokiettowatyDwurząd rokiettowaty PL - obcy

Diplotaxis erucoides

Dwurząd rokiettowaty (Diplotaxis erucoides) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są białe z fioletowymi żyłkami, liliowe.


Dwurząd wąskolistnyDwurząd wąskolistny PL - obcy

Diplotaxis tenuifolia

Dwurząd wąskolistny (Diplotaxis tenuifolia) to gatunek wieloletniej rośliny trującej z rodziny kapustowatych. Łodyga jest zdrewniała u nasady.


Gęsiówka alpejskaGęsiówka alpejska PL

Arabis alpina

Gęsiówka alpejska (Arabis alpina) to wieloletnia roślina z rodziny krzyżowych. Podobna do gęsiówki kaukaskiej. To wytrzymała roślina ozdobna. Nadaje się do ogrodów skalnych.


Gorczyca polnaGorczyca polna PL - obcy

Sinapis arvensis

Gorczyca polna, ognicha (Sinapis arvensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. To chwast upraw zbożowych oraz okopowych. To gatunek w Polsce obcy, ale zadomowiony już od czasów neolitu. To także roślina przyprawowa.


Gorczycznik pospolityGorczycznik pospolity PL

Barbarea vulgaris

Gorczycznik pospolity (Barbarea vulgaris) to dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych, nad wodami, na murawach.


Gorczycznik pośredniGorczycznik pośredni PL - obcy

Barbarea intermedia

Gorczycznik pośredni (Barbarea intermedia) to dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Roślina ta jest czasem zawlekana do Polski.


Kapusta czarna, gorczyca czarnaKapusta czarna, gorczyca czarna PL

Brassica nigra

Kapusta czarna, gorczyca czarna (Brassica nigra) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach. To roślina uprawna rolnicza. To także roślina miododajna.


Kapusta kreteńskaKapusta kreteńska PL - ogród

Brassica cretica

Kapusta kreteńska (Brassica cretica) to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Roślina spotykana w uprawach. Kwiaty są żółtobiałe zebrane w kwiatostan.


Kapusta polna, rzepa, rzepikKapusta polna, rzepa, rzepik PL - obcy

Brassica rapa

Kapusta polna, rzepa, rzepik (Brassica rapa) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Dziś to prawie zupełnie nieznane warzywo, choć w średniowieczu było popularne.


Kapusta rzepakKapusta rzepak PL

Brassica napus

Kapusta rzepak (Brassica napus) to roślina uprawna z rodziny kapustowatych. Rzepak (nasiona) zawiera prawie 50% tłuszczu. To nasza najpopularniejsza roślina oleista. Roślina ta jest uprawiana na całym świecie, w Polsce w całym kraju.


Kapusta warzywnaKapusta warzywna PL

Brassica oleracea

Kapusta warzywna (Brassica oleracea) to dwuletnia lub wieloletnia roślina uprawna z rodziny kapustowatych o bardzo wielu, znacznie różniących się od siebie odmianach. Posiada lecznicze właściwości.


Lak pospolityLak pospolity PL - ogród

Cheiranthus cheiri

Lak pospolity, lak wonny (Cheiranthus cheiri) to roślina z rodziny kapustowatych, w Polsce uprawiana jako roślina dwuletnia. Kwiaty są żółte, czasem czerwone, pomarańczowe, złożone z czterech płatków.


Lewkonia letnia, lewkonia szaraLewkonia letnia, lewkonia szara PL - ogród

Matthiola incana

Lewkonia letnia, lewkonia szara, maciejka ogrodowa (Matthiola incana) to gatunek wieloletniej lub dwuletniej rośliny z rodziny krzyżowych, u nasady często zdrewniałej. U nas to roślina jednoroczna.


Lobularia nadmorska, smagliczka nadmorskaLobularia nadmorska, smagliczka nadmorska PL - ogród

Lobularia maritima

Lobularia nadmorska, smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są drobne białe lub purpurowe.


Modrak morskiModrak morski PL

Crambe maritima

Modrak morski (Crambe maritima) to jadalny gatunek byliny z rodziny kapustowatych. To rzadka w naszym kraju roślina. Roślina ta nierzadko rośnie wprost na plaży. Liście są mięsiste, twarde, niebieskawe, dolne mają długość do 30 cm.


Pyleniec pospolityPyleniec pospolity PL - obcy

Berteroa incana

Pyleniec pospolity (Berteroa incana) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych, szarozielona, chwast w uprawach zbożowych.


Rokietta siewnaRokietta siewna PL - obcy

Eruca sativa

Rokietta siewna (Eruca sativa) lub po prostu rukola lub rukiew siewna to jednoroczna roślina uprawna z rodziny kapustowatych. To popularne warzywo. Kwiaty są białawe z żółtawym odcieniem i ciemnym żyłkowaniem.


Rozsobnik delikatnyRozsobnik delikatny PL - obcy

Chorispora tenella

Rozsobnik delikatny (Chorispora tenella) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są czterokrotne, jasnofioletowe.


Rukiew wodnaRukiew wodna PL

Nasturtium officinalis

Rukiew wodna (Nasturtium officinalis) to roślina zielna wieloletnia z rodziny kapustowatych, roślina wodna, lecznicza i niegdyś uprawna. U nas to rzadka roślina i osiąga wschodnią granicę występowania w Europie.


Rukiewnik wschodniRukiewnik wschodni PL - obcy

Bunias orientalis

Rukiewnik wschodni (Bunias orientalis) to jednoroczna lub wieloletnia roślina z rodziny kapustowatych. Młode liście nadają się do sałatek. Kwiaty są żółte, zebrane w gęste grona.


Rukwiel nadmorskaRukwiel nadmorska PL

Cakile maritima

Rukwiel nadmorska (Cakile maritima) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Rośnie na nadmorskich plażach.


Rzeżucha gorzkaRzeżucha gorzka PL

Cardamine amara

Rzeżucha gorzka (Cardamine amara) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach i jadalnych liściach oraz pędach. Kwiaty są białe, zebrane w wiechę.


Rzeżucha leśnaRzeżucha leśna PL

Cardamine flexuosa

Rzeżucha leśna (Cardamine flexuosa) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych o jadalnych liściach i pędach.


Rzeżucha łąkowaRzeżucha łąkowa PL

Cardamine pratensis

Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis) to lecznicza i przyprawowa roślina wieloletnia z rodziny kapustowatych. Rośnie na łąkach, rowach i w zaroślach. Kwiaty są w kolorze lila-róż lub białe.


Rzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowaRzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowa PL

Cardamine hirsuta

Rzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowa (Cardamine hirsuta) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych.


Rzodkiew świrzepaRzodkiew świrzepa PL - obcy

Raphanus raphanistrum

Rzodkiew świrzepa (Raphanus raphanistrum) to jednoroczna roślina trująca z rodziny krzyżowych. To pospolity chwast na polach uprawnych, głównie okopowych i jarych zbożowych.


Rzodkiew zwyczajnaRzodkiew zwyczajna PL - obcy

Raphanus sativus

Rzodkiew zwyczajna (Raphanus sativus) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej i przejściowo dziczejącej z rodziny krzyżowych o silnie zgrubiałym korzeniu. Posiada lecznicze właściwości.


Rzodkiewnik pospolityRzodkiewnik pospolity PL

Arabidopsis thaliana

Rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana) to roślina jednoroczna, jara lub ozima z rodziny kapustowatych. To chwast upraw zbożowych oraz okopowych.


Smagliczka Arduina, smagliczka skalnaSmagliczka Arduina, smagliczka skalna PL

Alyssum saxatile

Smagliczka Arduina, smagliczka wapienna, smagliczka skalna (Alyssum saxatile) to gatunek rośliny wieloletniej ozdobnej z rodziny kapustowatych, spotykana w skalnych ogródkach. Występuje u nas tylko w Pieninach.


Smagliczka pagórkowaSmagliczka pagórkowa PL

Alyssum montanum

Smagliczka pagórkowa (Alyssum montanum) to gatunek rośliny z rodziny krzyżowych. Rośnie na zboczach górskich oraz w lasach sosnowych. Kwitnie dwa razy w roku -wiosną i na jesień.


Stulicha psiaStulicha psia PL - obcy

Descurainia sophia

Stulicha psia (Descurainia sophia) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych, uciążliwy chwast upraw rolnych.


Tasznik pospolityTasznik pospolity PL

Capsella bursa-pastoris

Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris) to jednoroczna lub dwuletnia, pospolita w sąsiedztwie człowieka roślina z rodziny kapustowatych. Jest łatwa do rozpoznania pod owocach - są to sercowate łuszczynki.


Tobołki polneTobołki polne PL - obcy

Thlaspi arvense

Tobołki polne (Thlaspi arvense) to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach, wydzielająca przy rozcieraniu zapach czosnku. To pospolity chwast polny.


Ubiorek wiecznie zielonyUbiorek wiecznie zielony PL - ogród

Iberis sempervirens

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) to gatunek zimozielonej krzewinki z rodziny kapustowatych, spotykany także w ogrodach jako roślina ozdobna. Kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany, są białe.


Wieczornik damskiWieczornik damski PL - ogród

Hesperis matronalis

Wieczornik damski (Hesperis matronalis) to roślina dwuletnia, rzadko bylina z rodziny krzyżowych, owłosiona, uprawiana, dziczejąca. Kwiaty są purpurowe, lawendowe albo białe, czteropłatkowe.


Wiosnówka pospolitaWiosnówka pospolita PL

Erophila verna

Wiosnówka pospolita (Erophila verna) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Osiąga wysokość 15 cm. Kwiaty są białe lub różowe.


Żywiec bulwkowaty, żywiec cebulkowyŻywiec bulwkowaty, żywiec cebulkowy PL

Dentaria bulbifera

Żywiec bulwkowaty, żywiec cebulkowy (Dentaria bulbifera) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny kapustowatych. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. Kwiaty są jasnoróżowe, czterokrotne, zebrane w baldachogrono.


Żywiec gruczołowatyŻywiec gruczołowaty PL

Dentaria glandulosa

Żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa) to wieloletnia roślina z rodziny kapustowatych.Kwiaty są purpurowe, czterokrotne, zebrane w szczytowe grono.


Żywiec kremowy, żywiec dziewięciolistnyŻywiec kremowy, żywiec dziewięciolistny PL

Dentaria enneaphyllos

Żywiec kremowy, żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos) to wieloletnia roślina z rodziny kapustowatych. To także cenna roślina ogrodowa, dobrze rosnąca w cieniu pod drzewami.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

 • Smagliczka kielichowata (Alyssum alyssoides)
 • Smagliczka lnowa (Alyssum linifolium)
 • Smagliczka drobna (Alyssum turkestanicum)
 • Gęsiówka gładka, wieżyczka gładka (Arabis glabra)
 • Gęsiówka szorstkowłosista (Arabis hirsuta)
 • Gęsiówka zwisła (Arabis pendula)
 • Gęsiówka Gerarda (Arabis planisiliqua)
 • Gęsiówka uszkowata (Arabis recta)
 • Gęsiówka strzałkowata (Arabis sagittata)
 • Gorczycznik prosty (Barbarea stricta)
 • Gorczycznik wiosenny (Barbarea verna)
 • Pleszczotka górska (Biscutella laevigata)
 • Kapusta chińska (Brassica chinensis)
 • Kapusta chrzanolistna (Brassica elongata)
 • Kapusta sitowata, gorczyca sarepska (Brassica juncea)
 • Kapusta pekińska (Brassica pekinensis)
 • Kapusta skalna, kalarepa (Brassica rupestris)
 • Lnicznik właściwy (Camelina alyssum)
 • Lnicznik drobnoowockowy (Camelina microcarpa)
 • Lnicznik rumelijski (Camelina rumelica)
 • Lnicznik siewny (Camelina sativa)
 • Rzeżucha niecierpkowa (Cardamine impatiens)
 • Rzeżucha bagienna (Cardamine palustris)
 • Rzeżucha drobnokwiatowa (Cardamine parviflora)
 • Rzeżucha trójlistkowa (Cardamine trifolia)
 • Rzeżusznik paskowy (Cardaminopsis arenosa)
 • Rzeżusznik Hallera (Cardaminopsis halleri)
 • Rzeżusznik skalny (Cardaminopsis petraea)
 • Pieprzycznik przydrożny (Cardaria draba)
 • Warzucha duńska (Cochlearia danica)
 • Warzucha lekarska (Cochlearia officinalis)
 • Warzucha polska (Cochlearia polonica)
 • Coincya monensis
 • Pszonacznik wschodni (Conringia orientalis)
 • Wronóg podwójny (Coronopus didymus)
 • Wronóg grzebieniasty (Coronopus squamatus)
 • Żywiec pięciolistkowy (Dentaria pentaphylla)
 • Głodek murowy (Draba muralis)
 • Głodek żółty (Draba nemorosa)
 • Rukwiślad francuski (Erucastrum gallicum)
 • Rukwiślad rzepichilistny (Erucastrum nasturtiifolium)
 • Pszonak drobnokwiatowy (Erysinum cheiranthoides)
 • Pszonak pępawolistny (Erysinum crepidifolium)
 • Pszonak siwy (Erysinum diffusum)
 • Pszonak jastrzębcolistny (Erysinum hieracifolium)
 • Pszonak pannoński (Erysinum odoratum)
 • Pszonak obłączysty (Erysinum repandum)
 • Porczak syryjski (Euclidium syriacum)
 • Wieczornik leśny (Hesperis sylvestris)
 • Wieczornik żałobny (Hesperis tristis)
 • Hirschfeldia szara (Hirschfeldia incana)
 • Uniorek gorzki (Iberis amara)
 • Uniorek okółkowy (Iberis umbellata)
 • Urzet barwierski (Isatis tinctoria)
 • Pieprzyca polna (Lepidium campestre)
 • Pieprzyca gęstokwiatowa (Lepidium densiflorum)
 • Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium)
 • Pieprzyca przerosłolistna (Lepidium perfoliatum)
 • Pieprzyca gruzowa (Lepidium ruderale)
 • Pieprzyca siewna, rzeżucha (Lepidium sativum)
 • Pieprzyca wirgińska (Lepidium virginicum)
 • Miesiącznica roczna (Lunaria annua)
 • Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva)
 • Malkomia nadmorska (Malcomia maritima)
 • Lewkonia długopłatkowa (Matthiola bicornis)
 • Reż krowia (Myagrum perfoliatum)
 • Rukiew drobnolistna (Nasturtium microphyllum)
 • Ożędka groniasta (Neslia paniculata)
 • Świrzepa trwała (Rapistrum perenne)
 • Świrzepa pomarszczona (Rapistrum rugosum)
 • Rzepicha chrzanolistna (Rorippa ×armoracioides)
 • Rzepicha gorycznikowa (Rorippa ×barbareoides)
 • Rzepicha czerwonołodygowa (Rorippa ×erythrocaulis)
 • Rzepicha węgierska (Rorippa ×hungarica)
 • Rzepicha ziemnowodna (Rorippa amphibia)
 • Rzepicha rozesłana (Rorippa anceps)
 • Rzepicha austriacka (Rorippa austriaca)
 • Rzepicha błotna (Rorippa palustris)
 • Rzepicha leśna (Rorippa sylvestris)
 • Gorczyca jasna, gorczyca biała (Sinapis alba)
 • Stulisz pannoński (Sisymbrium altissimum)
 • Stulisz austriacki (Sisymbrium austriacum)
 • Stulisz gładki (Sisymbrium irio)
 • Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii)
 • Stulisz lekarski (Sisymbrium officinale)
 • Stulisz wschodni (Sisymbrium orientale)
 • Stulisz miorłowy (Sisymbrium polymorphum)
 • Stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum)
 • Stulisz nadwołżański (Sisymbrium wolgense)
 • Chroszcz nagołodygowy (Teesdalia nudicaulis)
 • Tobołki czosnkowe (Thlaspi alliaceum)
 • Tobołki górskie (Thlaspi montanum)
 • Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Chrzan pospolity
         

Kwitnie chrzan pospolity.

ukryj/pokaż
Czosnaczek pospolity
         

Kwitnie czosnaczek pospolity.

ukryj/pokaż
Dwurząd murowy
       

Kwitnie dwurząd murowy.

ukryj/pokaż
Dwurząd rokiettowaty
         

Kwitnie dwurząd rokiettowaty.

ukryj/pokaż
Dwurząd wąskolistny
       

Kwitnie dwurząd wąskolistny.

ukryj/pokaż
Gęsiówka alpejska
       

Kwitnie gęsiówka alpejska.

ukryj/pokaż
Gorczyca polna
         

Kwitnie gorczyca polna.

ukryj/pokaż
Gorczycznik pospolity
        

Kwitnie gorczycznik pospolity.

ukryj/pokaż
Gorczycznik pośredni
          

Kwitnie gorczycznik pośredni.

ukryj/pokaż
Kapusta czarna, gorczyca czarna
          

Kwitnie kapusta czarna (gorczyca czarna).

ukryj/pokaż
Kapusta rzepak
           

Kwitnie rzepak.

ukryj/pokaż
Kapusta warzywna
      

Kwitnie kapusta warzywna.

ukryj/pokaż
Lak pospolity
          

Kwitnie lak pospolity.

ukryj/pokaż
Lewkonia letnia, lewkonia szara
     

Kwitnie lewkonia letnia (szara).

ukryj/pokaż
Lobularia nadmorska, smagliczka nadmorska
         

Kwitnie smagliczka nadmorska.

ukryj/pokaż
Modrak morski
          

Kwitnie modrak morski.

ukryj/pokaż
Pyleniec pospolity
          

Kwitnie pyleniec pospolity.

ukryj/pokaż
Rokietta siewna
          

Kwitnie rukola.

ukryj/pokaż
Rozsobnik delikatny
          

Kwitnie rozsobnik delikatny.

ukryj/pokaż
Rukiew wodna
        

Kwitnie rukiew wodna.

ukryj/pokaż
Rukiewnik wschodni
       

Kwitnie rukiewnik wschodni.

ukryj/pokaż
Rukwiel nadmorska
        

Kwitnie rukwiel nadmorska.

ukryj/pokaż
Rzeżucha gorzka
         

Kwitnie rzeżucha gorzka.

ukryj/pokaż
Rzeżucha leśna
         

Kwitnie rzeżucha leśna.

ukryj/pokaż
Rzeżucha łąkowa
         

Kwitnie rzeżucha łąkowa.

ukryj/pokaż
Rzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowa
         

Kwitnie rzeżucha włochata.

ukryj/pokaż
Rzodkiew świrzepa
       

Kwitnie rzodkiew świrzepa.

ukryj/pokaż
Rzodkiew zwyczajna
         

Kwitnie rzodkiew zwyczajna.

ukryj/pokaż
Smagliczka Arduina, smagliczka skalna
          

Kwitnie smagliczka skalna.

ukryj/pokaż
Smagliczka pagórkowa
         

Kwitnie smagliczka pagórkowa.

ukryj/pokaż
Stulicha psia
       

Kwitnie stulicha psia.

ukryj/pokaż
Tasznik pospolity

Kwitnie tasznik pospolity.

ukryj/pokaż
Tobołki polne
       

Kwitną tobołki polne.

ukryj/pokaż
Ubiorek wiecznie zielony
          

Kwitnie ubiorek wiecznie zielony.

ukryj/pokaż
Wieczornik damski
         

Kwitnie wieczornik damski.

ukryj/pokaż
Wiosnówka pospolita
         

Kwitnie wiosnówka pospolita.

ukryj/pokaż
Żywiec gruczołowaty
         

Kwitnie żywiec gruczołowaty.

ukryj/pokaż
Żywiec kremowy, żywiec dziewięciolistny
          

Kwitnie żywiec kremowy.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-06-04, RODZ-1232Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.