Karczownik ziemnowodny

Karczownik ziemnowodny, polnik ziemnowodny, szczur wodny, karczownik (Arvicola amphibius) to gryzoń z rodziny chomikowatych, występujący w Polsce. Ma brązowe lub prawie czarne futerko na grzbiecie i jasne po stronie brzusznej. Ogon słabo owłosiony, uszy i oczy małe. Czasem wyrządza duże szkody w uprawach i sadownictwie (przegryza korzenie drzew).

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Karczownik ziemnowodny (Arvicola amphibius)

© Mariusz Strusiewicz - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania tego ssaka to Europa, zachodnia i środkowa Azja po Mongolię. Niegdyś pospolity w Polsce. Dziś przetrzebiony przez norkę amerykańską. Lubi przebywać w nad wodą, ale można go też spotkać w sadach i na polach uprawnych. Preferuje tereny otwarte i brzegi wód.

Tryb życia i zachowanie

Karczownik kopie głębokie nory. Osobniki żyjące poza obszarem wodnym dzień spędzają pod ziemią. Osobniki żyjące w pobliżu wody budują gniazda z roślin wodnych, wiszące nad ziemią czy wodą lub budują gniazda z trzciny położone na wodzie. Zwierzęta te są również aktywne w nocy. Gromadzą zapasy pokarmu i nie zapadają w sen zimowy. Szur wodny żyje od 2 do 4 lat. To samotnik. Przejawia terytorializm. Pod śniegiem karczowniki kopią tunele do żerowisk.

Morfologia i anatomia

Karczownik osiąga rozmiary 19-40 cm długości ciała, w tym na ogon przypada 56-15 cm. Ciężar wynosi 70-200 g.

Pożywienie

Karczownik zjada rośliny, drobne kręgowce, małe ryby, podziemne części roślin. Karczowniki gromadzą w komorze-spichlerzu zapasy na zimę.

Rozmnażanie

Wyprowadza 3-4 mioty rocznie. W każdym z nich samica rodzi 6-8 młodych.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Na spadek liczebności karczownika w Polsce ma wpływ obecność norki amerykańskiej, negatywne zmiany w środowisku naturalnym. Poza szkółkami leśnymi, ogrodami i sadami to ssak objęty częściową ochroną.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pytania

Pytania

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Jest kilka metod zwalczania tych gryzoni w ogrodzie. Można zastosować gotowe pułapki na karczownika (rurkowe, kleszczowe lub zatrzaskowe), zapory ze stalowych siatek wkopane w glebę na głębokość 50-60 cm, odstraszacze dźwiękowe i wibracyjne, gotowe preparaty odstraszające gryzonie. Pamiętaj, że poza ogrodem to zwierze objęte ochroną.
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres rozrodu karczownika ziemnowodnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0

© medianauka.pl, 2013-01-03, GAT-248
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-26
©® Media Nauka 2008-2023 r.