Nornica ruda

Nornica ruda (Myodes glareolus) to ssak z rodziny chomikowatych. Ciało pokryte futerkiem o kolorze rudym na grzbiecie, przechodzącym w biały na spodzie. Jest szkodnikiem szkółek leśnych. Charakterystyczne dla nornicy rudej są wystające z futerka dość duże uszy.

Występowanie i środowisko PL

Nornica ruda zasiedla lasy i zarośla całej Europy i Azji zachodniej. Licznie występuje na terenie całej Polski. Szczególnie często ją można spotkać w lasach, na ich skrajach, w ogrodach, zaroślach, zaroślach. Preferuje tereny wilgotne. Czasem urządza wędrówki na pola uprawne. Zwykle jednak przebywa na swym terenie, gdzie ma obfitość pokarmu. To uciążliwy szkodnik w ogrodzie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi naziemny tryb ale potrafi się świetnie wspinać na drzewa. Aktywna w nocy, czasem także w dzień. Kopie korytarze w ściółce leśnej. Gniazda buduje w spróchniałych pniach lub pod ściółką. Nie zapada w sen zimowy.

Morfologia i anatomia

Samica ma 4 pary sutków. Na stopach znajduje się po sześć modzeli. Długość ciała wynosi 11 cm, ogona - 5 cm. Ciężar ciała wynosi do 33 g.

Pożywienie

Pożywienie stanowią nasiona, owoce, zielone części roślin, czasem małe bezkręgowce, głownie owady i ich larwy. Zimą zjada korę, pędy drzew, nasiona zgromadzone w magazynach zapasów. Zapasy stanowią nasiona klonu, dębu, buka, lipy, leszczyny, młode pędy i jagody.

Rozmnażanie

Gnieździ się w spróchniałych drzewach, pod kawałkami kory, kamieniami, korzeniami. Gniazdo zbudowane jest z mchu, liści i porostów, wysłane łykiem i trawą. Są budowane na ziemi (w kształcie kuli) lub 30-40 cm pod ziemią. Gatunek wyprowadza 3-4 mioty w roku. Samica rodzi w miocie od 3 do 5 nagich i ślepych młodych po ciąży, która trwa 18-21 dni. Laktacja trwa 3 tygodnie. Młode dojrzałość płciową osiągają po 8-9 tygodniach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nornice stanowią podstawę diety wielu drapieżników takich jak: lis, kuna, tchórz, borsuk, gronostaj, sowy, krukowate.

Ciekawostki

Nornica ruda jest najliczniej występującym w kraju gryzoniem zamieszkującym lasy.

Sama nornica stanowi podstawowy składnik pożywienia leśnych drapieżników.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pytania

Pytania

Jak wygląda nornica?

To niewielki gryzoń o długości ciała do 11 cm z rdzawym futerkiem z wierzchu i białawym od spodu. Pyszczek jest delikatnie zaokrąglony. Ogon jest dwubarwny, pokryty łuskami.

Jak się pozbyć nornic z ogrodu?

Zwalczanie nornic w ogrodzie może polegać na przekopywaniu gleby, zatykaniu korytarzy, obsadzanie ogrodu czosnkiem, wilczomleczem, gorczycą i miętą, czarną porzeczką. Rośliny te odstraszają nornice. Warto zaprosić do naszego ogrodu ptaki drapieżne (wbijając na przykład pionowe pale, jako punkty obserwacyjne), skuteczne są również koty i psy. Można też stosować odstraszacze dźwiękowe. W ostateczności można zastosować środki chemiczne.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa okres rozrodczy nornicy rudej

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

© medianauka.pl, 2013-01-09, GAT-288
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-30
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.